Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Przemarsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przeszedł ulicami Przemyśla

Podziel się
Oceń

10 lipca w Przemyślu odbył się Przemarsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, organizowany przez Młodzież Wszechpolską. Wydarzenie miało spokojny przebieg.
  • Źródło: Młodzież Wszechpolska
Przemarsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przeszedł ulicami Przemyśla
Młodzież Wszechpolska - Uczestnicy maszerujący w kierunku Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Autor: Materiały MW

Msza Święta i cisza dla Ofiar


Przemarsz został poprzedzony Mszą Świętą w kościele oo. Franciszkanów o godzinie 18:30.

Młodzież Wszechpolska


Kilkusetosobowy przemarsz, który w tym roku miał cichy charakter, wyruszył o godzinie 19:30 i bez przeszkód dotarł do miejsca docelowego, czyli Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej na cmentarzu przy ulicy Słowackiego.

Młodzież Wszechpolska


Kwestia pochówku i pamięci


Na cmentarzu głos zabrał m.in. prezes Wszechpolaków. Podkreślił on w swojej przemowie, iż upamiętnienie Ofiar ówczesnych wydarzeń powinno być kwestią bezdyskusyjną.

Młodzież Wszechpolska


-Budowa nowych relacji z Ukrainą jest kwestią ważną i potrzebną. My, jako chrześcijanie, mamy obowiązek wybaczać, ale wybaczenie zaczyna się od skruchy tego, który zawinił, zaczyna się od żalu, za popełniony grzech, a przede wszystkim od zadośćuczynienia Bogu i ludziom. Tym zadośćuczynieniem musi być ekshumacja i godny pochówek. Nie może być sytuacji, kiedy to prezydent składa wieniec w szczerym polu. Tylko na prawdzie i rozliczeniu można budować nowe relacje - mówił Marcin Kowalski, prezes MW, do zgromadzonych.

Hymn i znicze


Kowalski zwrócił również uwagę na fakt, iż wielokrotnie dochodziło też do sytuacji, kiedy to Ukraińcy, nie zgadzając się z morderczymi planami szowinistów z UPA, ratowali Polaków. Prezes MW podkreślił, że o tym również należy pamiętać.

Młodzież Wszechpolska


Na koniec zgromadzenia złożono wieńce i znicze oraz odśpiewano hymn.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama