Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Fundacja Rzeszowska zaprasza na "Rekonesans po Jagiellońskiej 24"

Podziel się
Oceń

W sobotę 15 października 2022 r. swoje wrota szeroko otwiera Estrada Rzeszowska mieszcząca się w zabytkowej willi rodziny Januszów w Rzeszowie. Rekonesans po Jagiellońskiej 24 to wydarzenie zarówno dla odkrywców rzeszowskich zakamarków, ciekawskich rodzin, jak i fanów mappingu.
  • Źródło: informacja prasowa
Fundacja Rzeszowska zaprasza na "Rekonesans po Jagiellońskiej 24"

Autor: Fundacja Rzeszowska

Fundacja Rzeszowska zaplanowała premierę publikacji "Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu" autorstwa Darii Kot i Joanny Jęczalik, kreatywne warsztaty, wernisaż wystawy "Jagiellońska 24" z odsłonięciem pamiątkowej tablicy oraz oprowadzanie po willi przez Elżbietę Kaliszewską - prawnuczkę Edwarda i Leopoldyny Januszów. Atrakcją specjalną jest Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej połączony z imprezą muzyczną, RIK Caffe oraz polaroidowymi sesjami foto.

- Nie ustajemy w popularyzacji dziedzictwa rodziny Edwarda i Leopoldyny Janusz, którzy nie tylko pozostawiali po sobie w Rzeszowie wspaniałe archiwum fotografii przedstawiających mieszkańców Rzeszowa i okolic, stanowiących jeden z największych w Polsce i najlepiej zachowanych zbiorów zdjęć historycznych pochodzących z jednego źródła, ale też inwestowali początkiem XIX w., w nieruchomości wpływając tym samym na układ urbanistyczny okolicy ul. Poniatowskiego i ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie. Tym razem podjęliśmy inicjatywę wg koncepcji Joanny Jęczalik, która wspólnie z Darią Kot przygotowała fantastyczną publikację dla młodych odbiorców poświęconą Edwardowi Januszowi oraz zaplanowała międzypokoleniowe wydarzenie obfitujące w przeróżne atrakcje wykorzystujące archiwalne fotografie w nowoczesny sposób. - Mówi Ilona Dusza Rzeszowska, prezes Fundacji Rzeszowskiej.

Rekonesans po Jagiellońskiej 24
15 października 2022 r.
Rzeszowski Inkubator Kultury, Estrada Rzeszowska, Jagiellońska 24

PROGRAM:
  • 11:00 - 11:45
    Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu - premiera publikacji
    Aktywne czytanie książki wspiera rozwój dziecka i stanowi świetną zabawę dla całej rodziny. Spotkanie będzie okazją do poznania autorki publikacji Darią Kot i spędzenia wspólnego czasu w przyjaznej atmosferze. Dzieci będą miały okazję wysłuchać tekstu publikacji czytanego przez autorkę. Dla młodych czytelników przewidziane są upominki.

  • 12:00 - 13:00
    Fotokolaże - rodzinne warsztaty plastyczne
    Podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Jęczalik uczestnicy w grupie stworzą kolażowy portret przodków rodziny z przyniesionych przez siebie fotografii. Wybrana technika nawiązuje do kolażowych ilustracji zamieszczonych w publikacji "Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu". Kolaż, to technika plastyczna polegająca na tworzeniu obrazów przez łączenie ze sobą różnych materiałów. Pomaga w rozwoju kreatywności dziecka i jest łatwym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu. Rodzinnie spędzony czas będzie okazją do wyciągnięcia starych albumów ze zdjęciami i upamiętnienia swoich najstarszych członków rodziny dzięki warsztatom. Prace stworzone przez uczestników wydarzenia zostaną pokazane na wystawie w wirtualnej galerii Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, która została utworzona w czerwcu 2020 roku jako odpowiedź na możliwość wystawiania prac młodych i zdolnych twórców w czasach izolacji społecznej wywołanej globalną pandemią wirusa SARS- Cov-2.
    Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zgłoszenia są przyjmowane do 14.10.2022 pod adresem e-mail: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

  • 16:00 - 18:00
    Jagiellońska 24 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wernisaż wystawy z oprowadzaniem po Willi Januszów
    Wydarzenie będzie okazją do spotkania się z historią willi i zobaczenia jej z perspektywy dziejowej. Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne fotografie ukazujące willę i jej otoczenie podczas budowy oraz w okresie zamieszkiwania jej przez Fryderyka Janusza - syna Edwarda i Leopoldyny. W czasie wernisażu nastąpi także uroczyste odsłonięcie tablicy przy udziale gościa specjalnego jakim jest Elżbieta Kaliszewska - prawnuczka Edwarda i Leopoldyny oraz autorka publikacji "Czas w kadrze zatrzymany - Edward Janusz i jego fotografie". Za jej sprawą uczestnicy przeniosą się w czasie do lat kiedy willę zamieszkiwali jej przodkowie. Uczestnicy poznają pierwotne przeznaczenie pomieszczeń, ich wygląd i rodzinne historie odgrywające się w murach willi. Spacer po kamienicy będzie jedyną okazją do zajrzenia w na co dzień niedostępne zakamarki budynku. Dla uczestników przewidziane są okolicznościowe upominki.

  • 18:00 - 22:00
    Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej z imprezą muzyczną
    Zachwycający pokaz wizualny tworzony na żywo z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć rodziny Januszów przez Jakuba Ziajora i przy oprawie muzycznej w wykonaniu Daniela Malchara.


ATRAKCJE DODATKOWE:
13:00 -22:00
  • RIK Caffe

  • Polaroid - retro sesje foto


"Rekonesans po Jagiellońskiej 24" jest organizowany w ramach projektu "Willa Januszów" realizowanego przez Fundację Rzeszowską wg koncepcji kuratorki artystycznej Joanny Jęczalik. Koordynator projektu: Ilona Dusza Rzeszowska.

Partnerzy projektu: Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach konkursu "Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego" 2022 prowadzonego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama