Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową

Podziel się
Oceń

Rzeszowskie Piwnice zapraszają na kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową. 24 listopada 2022 r., godz. 18.00 zobaczymy "Rzeszowskie Janusze", "Sklep Schaittra" oraz "Swój nieznany".
  • Źródło: Informacja prasowa
Kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową

Autor: Łukasz Kotulak

W imieniu Rzeszowskich Piwnic zapraszamy na czwartkowe seanse filmów z Podkarpackiej Kroniki Filmowej - programu, w ramach którego powstają krótkometrażowe dokumenty o tym, co najciekawsze w naszym regionie.

Projekcje odbywają się w czwartki o godz. 18:00 w kinie LED Rzeszowskich Piwnic. Partnerem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Wydarzenia są bezpłatne.

24 listopada 2022 r., godz. 18.00 zobaczymy "Rzeszowskie Janusze", "Sklep Schaittra" oraz "Swój nieznany".


Rzeszowskie Janusze, 25 min
https://www.youtube.com/watch?v=l_wScz_j6xE
Fabularyzowana opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia dzięki twórczości Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa i miejskiego dokumentalisty z przełomu XIX I XX wieku. Bazą filmu jest zbiór fotografii jego autorstwa z lat 1886 - 1914, potocznie określanych "Januszami". Film przybliża historię miasta i kulisy pracy prekursora rzeszowskiej fotografii. Pokazuje wielowątkowe spojrzenie na unikalne dziedzictwo artystyczne. Archiwalne zdjęcia zostały ożywione przez animację. Niektóre z nich przenikają ze współczesnymi kadrami. Obraz uzupełniają wypowiedzi potomków Edwarda oraz ekspertów z dziedziny historii i sztuki.

Rok produkcji: 2016. Reżyser: Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawlikowski. Producent: Fundacja Rzeszowska

Sklep Schaittra, 10 min
https://www.youtube.com/watch?v=47vfM0VAGTM
Film animowany dotyczący Ignacego Schaittra, rzeszowskiego XIX-wiecznego kupca, który był postacią znaną i zasłużoną dla Rzeszowa. Poprzez jego historię zostaje przedstawiony wycinek rzeczywistości miasta, jego kultury oraz zwyczajów. Mieszkańcy opowiadają o sobie, swoich troskach, radościach i oczekiwaniach. Obraz przedstawia XIX-wieczne ulice, wnętrza pomieszczeń, postaci Rzeszowa. Widzowie mają szansę zobaczyć, jak wyglądała praca w galicyjskim sklepie, co oferowano i kupowano.
Rok produkcji: 2018. Reżyser: Bartosz Babelski, Jacek Guta. Producent: BabelskiFilm.

Swój nieznany, 30 min
https://www.youtube.com/watch?v=qAEzwCWreLI
Film przedstawia portret znanego na Podkarpaciu etnografa - Franciszka Kotuli, patrona rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego. Film odsłania fakty dotyczące jego życia i działalności, porządkuje dziesiątki sprzecznych informacji dotyczących jego biografii.

Rok produkcji: 2017. Reżyser: Roland Dubiel. Producent: Gmina Głogów Małopolski

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama