Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Zbiorkomem przez Polskę i 1300 zł dla każdego - mrzonki czy recepta na wyjście z kryzysu?

Podziel się
Oceń

Zbiorkom czyli komunikacja zbiorowa i dochód podstawowy 1300 zł dla każdego będą tematem debaty, która odbędzie się niedzielę, 7 maja 2023. Redakcja Halo Rzeszów nada live z tego wydarzenia.
  • Źródło: Informacja prasowa
zbiorkom Lewica

Autor: Materiały prasowe

Rozwój komunikacji zbiorowej i wprowadzenie dochodu podstawowego łączy wspólny cel – przeciwdziałanie wykluczeniom. O tym czy są to lewicowe fantazje, czy raczej systemowe rozwiązania problemów zmieniającego się świata będzie można porozmawiać z posłanką Pauliną Matysiak z partii Razem, członkinią Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym oraz dr Maciejem Szlinderem - filozofem, ekonomistą, prezesem Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego i członkiem Partii Razem. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 7 maja w rzeszowskiej siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 od g. 12:00. 

Zjawisko wykluczenia transportowego postępuje w Polsce od lat i obejmuje coraz to nowe obszary, których mieszkańcy pozbawiani możliwości korzystania z transportu publicznego. Szacuje się, że problem dotyka już ponad piętnaście i pół miliona Polek i Polaków. Wciąż istnieje wiele miejsc - tzw. „białych plam” - do których transport publiczny nie dociera. Dramat komunikacji zbiorowej pogłębiają rosnące ceny energii przyczyniające się do ograniczania lub zamykania kolejnych połączeń. Tymczasem dostępność transportowa to nie tylko rozwój gospodarczy, ale również lepsze życie dla wszystkich. 

O problemach i szansach transportu zbiorowego w Polsce porozmawiają podczas panelu „Zbiorkom jest OK - czyli o transporcie publicznym i wykluczeniu komunikacyjnym” Posłanka Paulina Matysiak z partii Razem, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, Łukasz Dziągwa, współprzewodniczący rzeszowskiej Nowej Lewicy i specjalista ds. mobilności miejskiej oraz Sławomir Kocan, członek rzeszowskiego Zespołu ds. zrównoważonej mobilności miejskiej, założyciel bloga Rzeszów Komunikacyjny. 

Wykluczeniu społecznemu i walce z ubóstwem ma z kolei pomagać nowy instrument, który jest od lat jest przedmiotem ożywionej debaty publicznej – Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Idea ta oznacza pewną sumę pieniędzy regularnie wypłacaną ludziom bez żadnych warunków wstępnych. Według zwolenników ma niwelować nierówności oraz podnosić poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego i w ten sposób pozytywnie wpływać na rynek pracy. Krytycy obawiają się wysokich kosztów i tego, że ludziom nie będzie się chciało pracować. 

Czy bezwarunkowy dochód podstawowy to lewicowa mrzonka, czy remedium na wyzwania przyszłości? Na te pytania odpowie dr Maciej Szlinder - filozof, socjolog, ekonomista, Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, członek Zarządu Krajowego Partii Razem i kandydat Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej, którego książka “Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku” została nagrodzona II miejscem w kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną w konkursie Dziennika Gazety Prawnej Economicus.

Spotkanie organizują: Nowa Lewica Rzeszów, Razem Podkarpackie, Stowarzyszenie Spójnik.

Program spotkania:

12:00 – Zbiorkom jest OK - czyli o transporcie publicznym i wykluczeniu komunikacyjnym, uczestniczą: Paulina Matysiak, Łukasz Dziągwa, Sławomir Kocan, prowadzenie Wiktoria Aleksandra Barańska 

13:20 - Rozmowa z Maciejem Szlinderem o BDP, prowadzenie Patrycja Pawlak-Kamińska

Redakcja Halo Rzeszów nada live z tego wydarzenia.




 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama