Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Zbiorkomem przez Polskę i 1300 zł dla każdego - mrzonki czy recepta na wyjście z kryzysu?

Podziel się
Oceń

Zbiorkom czyli komunikacja zbiorowa i dochód podstawowy 1300 zł dla każdego będą tematem debaty, która odbędzie się niedzielę, 7 maja 2023. Redakcja Halo Rzeszów nada live z tego wydarzenia.
  • Źródło: Informacja prasowa
zbiorkom Lewica

Autor: Materiały prasowe

Rozwój komunikacji zbiorowej i wprowadzenie dochodu podstawowego łączy wspólny cel – przeciwdziałanie wykluczeniom. O tym czy są to lewicowe fantazje, czy raczej systemowe rozwiązania problemów zmieniającego się świata będzie można porozmawiać z posłanką Pauliną Matysiak z partii Razem, członkinią Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym oraz dr Maciejem Szlinderem - filozofem, ekonomistą, prezesem Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego i członkiem Partii Razem. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 7 maja w rzeszowskiej siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 od g. 12:00. 

Zjawisko wykluczenia transportowego postępuje w Polsce od lat i obejmuje coraz to nowe obszary, których mieszkańcy pozbawiani możliwości korzystania z transportu publicznego. Szacuje się, że problem dotyka już ponad piętnaście i pół miliona Polek i Polaków. Wciąż istnieje wiele miejsc - tzw. „białych plam” - do których transport publiczny nie dociera. Dramat komunikacji zbiorowej pogłębiają rosnące ceny energii przyczyniające się do ograniczania lub zamykania kolejnych połączeń. Tymczasem dostępność transportowa to nie tylko rozwój gospodarczy, ale również lepsze życie dla wszystkich. 

O problemach i szansach transportu zbiorowego w Polsce porozmawiają podczas panelu „Zbiorkom jest OK - czyli o transporcie publicznym i wykluczeniu komunikacyjnym” Posłanka Paulina Matysiak z partii Razem, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, Łukasz Dziągwa, współprzewodniczący rzeszowskiej Nowej Lewicy i specjalista ds. mobilności miejskiej oraz Sławomir Kocan, członek rzeszowskiego Zespołu ds. zrównoważonej mobilności miejskiej, założyciel bloga Rzeszów Komunikacyjny. 

Wykluczeniu społecznemu i walce z ubóstwem ma z kolei pomagać nowy instrument, który jest od lat jest przedmiotem ożywionej debaty publicznej – Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Idea ta oznacza pewną sumę pieniędzy regularnie wypłacaną ludziom bez żadnych warunków wstępnych. Według zwolenników ma niwelować nierówności oraz podnosić poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego i w ten sposób pozytywnie wpływać na rynek pracy. Krytycy obawiają się wysokich kosztów i tego, że ludziom nie będzie się chciało pracować. 

Czy bezwarunkowy dochód podstawowy to lewicowa mrzonka, czy remedium na wyzwania przyszłości? Na te pytania odpowie dr Maciej Szlinder - filozof, socjolog, ekonomista, Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, członek Zarządu Krajowego Partii Razem i kandydat Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej, którego książka “Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku” została nagrodzona II miejscem w kategorii Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną w konkursie Dziennika Gazety Prawnej Economicus.

Spotkanie organizują: Nowa Lewica Rzeszów, Razem Podkarpackie, Stowarzyszenie Spójnik.

Program spotkania:

12:00 – Zbiorkom jest OK - czyli o transporcie publicznym i wykluczeniu komunikacyjnym, uczestniczą: Paulina Matysiak, Łukasz Dziągwa, Sławomir Kocan, prowadzenie Wiktoria Aleksandra Barańska 

13:20 - Rozmowa z Maciejem Szlinderem o BDP, prowadzenie Patrycja Pawlak-Kamińska

Redakcja Halo Rzeszów nada live z tego wydarzenia.
 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Muzeum w Oświęcimiu też jest drastyczne ALE JEST, funkcjonuje i nikt nie neguje faktów historycznychData dodania komentarza: 12.07.2024, 10:57Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: SzatanTreść komentarza: @Palacz nie namawia do niczego nikogo, czytaj ze zrozumieniem kobieto !!!Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:45Źródło komentarza: [POSŁUCHAJ] Kierowca mitsubishi zatrzymany z narkotykami - trafił do aresztuAutor komentarza: PolkaTreść komentarza: Piękny pomnik, oddaje w pełni dramat Polaków, pokazuje prawdę, jaki los spotkał Polaków z rąk ukraińskich "braci". Fałszowanie historii, propaganda proukraińska nie zmieni faktów.Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:44Źródło komentarza: Pomnik Rzezi Wołyńskiej. Kiedy odsłonięcie monumentu?Autor komentarza: krośniakTreść komentarza: Wielu ludzi straci pracę i to jest smutny fakt, właściciel łyknie odszkodowanie i po sprawie.Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:40Źródło komentarza: Pożar marketu budowlanego w Krośnie. Ponad 200 strażaków walczy z żywiołem. Na miejscu specjalny robot [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: Andrzej WalecTreść komentarza: Pewnie napiszą za chwilę że Rosyjska prowokacja !!! :):):):):Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:39Źródło komentarza: Trwa walka z pożarem w Krośnie! 32 zastępy straży pożarnej na miejscu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: PalaczTreść komentarza: Nie obrażaj mnie to raz, po drugie twierdzisz że kraje gdzie legalizacja Marychy jest faktem są nieucywilizowanymi?! Ogarnij się! Nie namawiam to po trzecie a stwierdzam fakty! Żegnam "czytelniczko" !Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:37Źródło komentarza: [POSŁUCHAJ] Kierowca mitsubishi zatrzymany z narkotykami - trafił do aresztu
Reklama
Reklama
Reklama