Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Polonusi z całego świata znowu zatańczą w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Od 12 do 18 lipca tego roku, Rzeszów będzie gospodarzem XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Porozumienie dotyczące organizacji tego wydarzenia zostało już podpisane.
Polonusi z całego świata znowu zatańczą w Rzeszowie

Autor: fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to międzynarodowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się co trzy lata w Rzeszowie. Pierwsza edycja miała miejsce w 1969 roku, a od tego czasu stała się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Festiwal przyciąga zespoły z całego świata, jak również mieszkańców Polski i turystów zagranicznych. Jest to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników folkloru, kultury i tradycji polskiej, jak i ludowej z różnych zakątków świata. Uczestnicy mają okazję poznać różne formy sztuki ludowej, takie jak muzyka, taniec, śpiew, rękodzieło, obrzędy i zwyczaje.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, zapewnia, że tegoroczna edycja festiwalu będzie niezwykła. Podkreśla, że to najważniejsze wydarzenie dla Rzeszowa i jego mieszkańców. W obecnych okolicznościach, gdy Rzeszów jest nazywany centrum świata, festiwal nabiera nowego znaczenia. Jako miasto międzynarodowe, które gości przyjezdnych z całego świata, Rzeszów będzie miał okazję jeszcze szerzej promować polski folklor.

Prof. Aleksander Bobko, prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dziękuje za zaangażowanie prezydenta i urzędu miasta w przygotowanie festiwalu. Podkreśla, że miasto pełni teraz szczególną rolę i festiwal może nadać niezwykłemu klimatowi wyjątkowy charakter. Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, zachęca mieszkańców Rzeszowa do udziału w festiwalu i serdecznego przyjęcia gości.

Festiwal będzie także jednym z filarów aplikacji Rzeszowa o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Prezydent Konrad Fijołek dodaje, że chcą być stolicą polonijną w wielu wymiarach, poszerzać współpracę z Polonią, a także inicjować kolejne wydarzenia.

Miasto utrzymuje stałe kontakty z Polonią, uczestnicząc w Kongresie 60 milionów - Globalnym Zjeździe Polonii. Rzeszów jest także współorganizatorem tego wydarzenia, które odbywa się w Jasionce, w okolicach Rzeszowa. Polonia uczestnicząca w Festiwalu będzie miała również okazję wziąć udział w lipcowej edycji Kongresu 60 Milionów, który odbędzie się w dniach 13-15 lipca.

Dzięki współpracy z Polonią, Rzeszów dąży do rozwijania więzi kulturalnych, gospodarczych i sportowych. XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych będzie doskonałą okazją dla uczestników z całego świata, aby odkryć bogactwo polskiej kultury i tradycji oraz nawiązać nowe znajomości i współpracę. Rzeszów, jako miasto międzynarodowe, z radością gości przedstawicieli Polonii z różnych części świata, dając im możliwość doświadczenia wyjątkowego święta folkloru i kultury.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama