Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Nieodpłatne użyczenie nieruchomości a podatek

Podziel się
Oceń

Udostępnienie mieszkania może przyjmować różne formy – umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia. Najpopularniejsza z nich to umowa najmu, choć równie często krewni i przyjaciele podpisują umowę użyczenia. Na jej podstawie właściciel nieodpłatnie użycza nieruchomość danej osobie na określony lub nieokreślony czas. Jednak niekiedy takie rozwiązanie budzi wątpliwości – w szczególności w kwestiach podatkowych.
Obowiązek podatkowy osoby użyczającej mieszkanie

W 2009 r. uchylono przepis art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewidywał obowiązek podatkowy dla osób bezpłatnie użyczających mieszkanie lub inną nieruchomość drugiej osobie. Oznacza to, że obecnie właściciel mieszkania, który użycza je komuś innemu, nie musi płacić podatku od tej czynności.

Korzystanie z mieszkania a podatek

W przypadku umowy użyczenia obowiązek podatkowy spoczywa na osobie, która nieodpłatnie korzysta z mieszkania. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód uznaje się wartość otrzymanych świadczeń: nieodpłatnych i tych uzyskanych w naturze. Wskutek tego należy zapłacić podatek wynoszący tyle, co czynsz, jaki mógłby obowiązywać, gdyby została zawarta umowa najmu. Wynika to bezpośrednio z art. 11 ust. 2a pkt 3: „jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku, wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku”.

Niekiedy można tego uniknąć. Taką możliwość mają osoby, które są ze sobą spokrewnione. Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy „wolne od podatku dochodowego są: wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2–2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20”.

Do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, rodzeństwo, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, ojczyma, macochę, teściów. Natomiast do II grupy należą zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Gdy mieszkanie udostępniono osobie z pierwszej lub drugiej grupy podatkowej, występuje zwolnienie z płacenia podatku. Jeśli lokal użyczono komuś spoza tej listy, na mocy art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawia się obowiązek podatkowy.

Użyczenie mieszkania a podatek od czynności cywilnoprawnych

Poza podatkiem dochodowym w kwestii użyczenia mieszkania bierze się pod uwagę również podatek od czynności cywilnoprawnych i VAT. Pierwszy z nich nie dotyczy umowy użyczenia. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. (sygn. IBPBII/2/415-1210/11/HS): „właściciel mieszkania, który oddaje je do bezpłatnego używania innej osobie fizycznej, nie jest zobowiązany do zapłaty innych podatków w związku z zawarciem umowy użyczenia, w tym w szczególności do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera umowy użyczenia, jako umowy podlegającej podatkowi)”.
Zawarcie umowy użyczenia może podlegać opodatkowaniu VAT, ale tylko w sytuacji, gdy wiąże się ono z prowadzeniem przedsiębiorstwa i podatnik ma prawo obniżenia należności podatkowej o kwotę podatku, którą naliczono w przypadku nabycia towarów i usług związanych z tymi usługami w części lub całości.

Więcej informacji na Prawo-mieszkaniowe.info

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama