Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Były milicjant z Krosna skazany za prześladowanie działaczy opozycji

Podziel się
Oceń

To kolejny wyrok dla dawnego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Tym razem, Sąd w Krośnie uznał byłego milicjanta, Tomasza P., za winnego wielokrotnego znęcania się nad działaczami opozycji antykomunistycznej. Do zdarzeń miało dojść w okresie stanu wojennego.
Były milicjant z Krosna skazany za prześladowanie działaczy opozycji
Zdjęcie poglądowe. Fot. Wikimedia Commons

W okresie stanu wojennego Tomasz P. był funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie.

Skazany za czyny z 1981 r.

W grudniu 1981 r. miał on wielokrotnie dopuszczać się aktów przemocy fizycznej i psychicznej względem czterech internowanych działaczy NSZZ "Solidarność". Do zdarzeń tych dochodziło w Uhercach oraz w Krośnie.

31 stycznia tego roku, Sąd Rejonowy w Krośnie ostatecznie uznał Tomasza P. za winnego zarzucanych mu czynów, o czym poinformował w dzisiejszym komunikacie Instytut Pamięci Narodowej. Dawny funkcjonariusz został skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym Sąd warunkowo zawiesił jej wykonanie na okres 5 lat próby. 

Znęcanie się i groźby

Jak czytamy w treści komunikatu, bezprawne działania oskarżonego miały polegać na przeprowadzaniu wielokrotnych przesłuchań pokrzywdzonych w różnych porach dnia i nocy, celem uzyskania informacji o działaniach NSZZ ,,Solidarność”, w tym planowanych w okresie stanu wojennego akcjach protestacyjnych związku zawodowego oraz o jego aktywnych działaczach

W trakcie prowadzonych przesłuchań, skazany miał również stosować groźby zarówno wobec działaczy "Solidarności", jak i ich rodzin

-W czasie przesłuchań Tomasz P. zmuszał przesłuchiwanych do długotrwałego stania bez ruchu, groził użyciem broni palnej, zabójstwem, pobiciem, umieszczeniem w celi izolacyjnej, podjęciem działań represyjnych wobec najbliższej rodziny - poinformował prokurator Artur Grabowski, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

Zbrodnie przeciwko ludzkości

Wyrok ten nie jest, co prawda, prawomocny. Niemniej jednak już teraz zadowolenia z niego nie kryją pracownicy IPN-u i Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. 

Jak czytamy w komunikacie, Sąd w Krośnie miał podzielić stanowisko Komisji, uznając, że zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama