Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Szkoły na sportowo – ruszył program „Aktywna Szkoła”

Podziel się
Oceń

Koniec z zardzewiałymi kłódkami na szkolnych boiskach! Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchamia program „Aktywna Szkoła”, który ma na celu szerokie udostępnienie infrastruktury sportowej uczniom i ich rodzinom.
Szkoły na sportowo – ruszył program „Aktywna Szkoła”

Źródło: MSiT

Program „Aktywna Szkoła” to prawdziwa rewolucja w dostępie do sportu i największy aktywizacyjny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ma to być realny impuls do zmian w obszarze sportu i zdrowia, które są niezbędne. Program obejmuje wykorzystanie przyszkolnej infrastruktury, zapewnienie profesjonalnej opieki trenerskiej, aktywizacja społeczeństw lokalnych, a przede wszystkim wsparcie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Samorządy we współpracy ze szkołami mają teraz czas, by przygotować wnioski o przystąpieniu do programu.

- Zachęcam do zdjęcia kłódek z furtek i płotów wokół szkolnych obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi oraz w dni wolne od zajęć szkolnych. Zapraszam samorządy i lokalne społeczności – zapełnijmy wspólnie aktywnymi rodzinami sale gimnastyczne, boiska i Orliki w całej Polsce. Naszą intencją jest aktywizacja społeczności wokół obiektów sportowych, które do dziś były zamknięte i niedostępne. Ministerstwo dofinansuje zarówno brakujący sprzęt, jak i wynagrodzenia dla animatorów zajęć – podkreśla Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.

Do programu może dołączyć każda polska szkoła publiczna, składając stosową aplikację. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Programu „Aktywna Szkoła” znajdują się na stronie www.aktywnaszkola.pl. Szczegóły są udzielane także pod numerem telefonu: +48 537 255 791 (infolinia działa w godzinach 8:00-15:00).  Zgłoszenia do programu rozpoczęły się 2 kwietnia i potrwają do 12 kwietnia br.

Projektem będzie zarządzać Fundacja „Orły Sportu”.

Niepokojące wyniki

Badanie „Sport w jednostkach samorządu terytorialnego”, zrealizowane w 2023 roku na zlecenie resortu, objęło 5926 polskich szkół. Wyniki pokazują, że blisko 90% z nich posiada przyszkolną infrastrukturę sportową, która dotychczas nie była w pełni wykorzystana. Jednak to wkrótce ulegnie zmianie. 

- Szkoły nierzadko posiadają odpowiednią infrastrukturę, ale z różnych powodów nie była ono powszechnie wykorzystana. Tym programem likwidujemy bariery finansowe, zapewniamy animatorów i uwalniamy potencjał.  Co, ważne oferta programu adresowana jest do wielu pokoleń – wyjaśnia Sławomir Nitras.

Ministerstwo przeznacza na cele „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” aż 335 mln zł do końca 2024 roku. W kolejnych latach zaplanowano jeszcze większe środki, które mają zapewnić trwałość rezultatów i pełniejsze wykorzystanie infrastruktury, kształtowanie oferty zajęć i poprawę kondycji Polaków. Wygląda na to, że sprawa aktywności fizycznej Polaków jest traktowana poważnie.

Jednym z kluczowych rozwiązań tego programu jest zwiększenie liczby godzin pracy osób prowadzących zajęcia i pokrycie całości wynagrodzenia ze środków Ministerstwa. Znacząco wzrosną także stawki za prowadzenie zajęć.

Resort sportu zakłada, że program będzie finansowo wspierać samorządy w upowszechnianiu aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale i całych rodzin. Oferta programu obejmuje różne grupy wiekowe.

Program „Aktywna Szkoła” to szansa na to, by stworzyć przestrzeń do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny, a boiska i hale gimnastyczne tętniły życiem od rana do wieczora.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: YouTreść komentarza: Ja jako 13 latek nie miałbym problemu z tym, że 33-letni ksiądz by się mną podniecał i masturbował się do moich nagich zdjęć. Pamiętam kim byłem gdy miałem 13 lat. I pamiętam co wtedy jako 13-latek myślałem o pedofilach. Po prostu nie wierzyłem wtedy jak to możliwe, że świat jest pełem zjeb*nych zjeb*w którzy są dorośli i rządzą a nie mają rozumu ani wrażliwości.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 21:42Źródło komentarza: Skandal w parafii pod Jasłem! Ksiądz Dominik R. podejrzany o nagrywanie nagich dzieciAutor komentarza: JaqTreść komentarza: Jak długo jeszcze RODZICE będą posyłać swoje dzieci do tych przybytków krzewiących jak coraz częściej widać, nie tylko ciemnotę I zabobon????Data dodania komentarza: 14.05.2024, 14:44Źródło komentarza: Skandal w parafii pod Jasłem! Ksiądz Dominik R. podejrzany o nagrywanie nagich dzieciAutor komentarza: 1332Treść komentarza: Po*ebyData dodania komentarza: 14.05.2024, 13:36Źródło komentarza: Brutalne pobicie pod Rzeszowem. W grę poszły łańcuchy!Autor komentarza: lózakTreść komentarza: wykastrować łańcuchem i puścić wolnoData dodania komentarza: 14.05.2024, 12:11Źródło komentarza: Brutalne pobicie pod Rzeszowem. W grę poszły łańcuchy!Autor komentarza: samson-1212Treść komentarza: To nie nasza wojna i nie nasz problem!Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:00Źródło komentarza: Adam Dziedzic, poseł PSL: należy przystąpić do żelaznej kopuły [WYWIAD]Autor komentarza: KoneseriaTreść komentarza: Szkoda człowieka. Uczciwe pracował i porządną firmę zamknęli.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 23:18Źródło komentarza: Nielegalna bimbrownia w Dynowie k. Rzeszowa. Blisko tysiąc litrów alkoholu w rękach KAS!
Reklama
Reklama
Reklama