Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Będzie druga tura wyborów prezydenta Rzeszowa!

Podziel się
Oceń

Konrad Fijołek prowadzi w wyścigu do fotela prezydenta Rzeszowa, ale druga tura wyborów jest nieunikniona - wynika z sondażu IPSOS dla TVN24.
Będzie druga tura wyborów prezydenta Rzeszowa!
Kto zasiądzie w fotelu prezydenta Rzeszowa w rzeszowskim Ratuszu?

Źródło: Wikimedia

W niedzielę wieczorem mieszkańcy Rzeszowa otrzymali zaskakujące wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez renomowaną pracownię IPSOS. Konrad Fijołek, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa, wyłonił się jako lider z wynikiem 45,1 proc. poparcia. Jednakże, mimo jego znaczącej przewagi nad konkurentami, brakowało mu "kilku kropli" do pełnego sukcesu.

Wiele było w grze podczas tegorocznych wyborów samorządowych w Rzeszowie, gdzie o fotel prezydenta ubiegało się sześciu kandydatów, w tym obecnie urzędujący włodarz miasta, Konrad Fijołek. Choć wydawało się, że ma on silne wsparcie ze strony mieszkańców, wyniki wyraźnie wskazują na konieczność drugiej tury.

Drugie miejsce przypadło Jackowi Strojnemu, kandydatowi Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa, który zebrał 18,6 proc. głosów, a trzecie Waldemarowi Szumnemu, reprezentującemu Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, z wynikiem 17,9 proc. Te liczby świadczą o rozproszeniu poparcia między różnymi kandydatami, co było typowe dla tego typu wyborów.

Sondaż exit poll dostarczył jasnej wskazówki – Rzeszów będzie świadkiem drugiej tury wyborów samorządowych, która odbędzie się już 21 kwietnia. W tej sytuacji, żaden z kandydatów nie zdołał zdobyć więcej niż połowę głosów, co stanowi warunek konieczny do bezpośredniego zwycięstwa.

Druga tura wyborów samorządowych to moment, w którym społeczność Rzeszowa będzie musiała ponownie zjednoczyć się w celu dokonania decyzji, która wyznaczy kierunek rozwoju miasta na najbliższe lata. Wybór prezydenta miasta to kluczowe wydarzenie, które wpłynie na życie każdego mieszkańca, dlatego udział w drugiej turze wyborów staje się obowiązkiem obywatelskim.

Czy Konrad Fijołek utrzyma swoją przewagę i zostanie prezydentem Rzeszowa, czy może któryś z pozostałych kandydatów zdoła go wyprzedzić? Odpowiedź na to pytanie pozostaje w rękach wyborców, których zadaniem będzie wybór lidera, który najlepiej odzwierciedli ich wartości i potrzeby.

Jacek Strojny: Wygrało społeczeństwo obywatelskie

- Wielkie podziękowania dla rzeszowianek i rzeszowian, za to, że zaufali społeczeństwu obywatelskiemu - mówił podczas wieczoru wyborczego Jacek Strojny. - Ludzie od lewa do prawa potrafią ze sobą rozmawiać - dodał lider Stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa. - Razem, od Rzeszowa przez całą Polskę załatamy nasze społeczeństwo - mówił dalej Jacek Strojny. 

Prawdopodobny uczestnik prezydenckiej dogrywki w Rzeszowie wskazywał też, że Stowarzyszenie Razem Dla Rzeszowa "nie da się wciągnąć w bagienko polityki". Strojny odnosił się także do dużej roli mieszkańców miasta, którzy powinni mieć większy wpływ na działanie Ratusza. - Wracamy do rozmowy o przyszłości naszego miasta - uzupełniał. 

ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO Z WIECZORU WYBORCZEGO KW STOWARZYSZENIE RAZEM DLA RZESZOWA

Adam Dziedzic: moja jedenastka programowa była strzałem w dziesiątkę

Sondażowe wyniki wyborów prezydenta Rzeszowa, w którym żaden z kandydatów nie otrzymał powyżej 50 proc. głosów, zdaniem Adama Dziedzica posła PSL-Trzecia Droga podniesie poziom debaty publicznej. - Będzie to okazja do jeszcze przygotowania jeszcze lepszej oferty programowej dla mieszkańców Rzeszowa - zauważył Dziedzic. Jego zdaniem debata przed drugą tura wyborów, w której zmierzą się Konrad Fijołek i Jacek Strojny powinna "zahaczyć" nie tylko o stolice Podkarpacia, ale także o aglomerację rzeszowską, czyli gminy stanowiące "obwarzanek" miasta.

Adam Dziedzic - według sondażu IPSOS dla TVN24 otrzymał 9,7 proc. głosów.  - To część głosów, która brakuje kandydatom w drugiej turze, aby te wybory wygrać. Elementy programu "11 Dziedzica" powinny się znaleźć w strategii rozwoju miasta - mówił o swoim poparciu poseł PSL. Dopytywany przez naszego dziennikarza, czy zdecydował już, komu przekaże swoje poparcie, mówił, że "to nie jest tak, jak z rzeczą, że można komuś ją dać". - Trzeba przekazać zaufanie wyborców. Dziś za wcześnie o tym mówić - wskazał Adam Dziedzic. 

ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO Z WIECZORU WYBORCZEGO ADAMA DZIEDZICA: 

[AKTUALIZACJA]

Nowy dzień przyniósł zaskoczenie. Okazało się, że do II tury wyborów na prezydenta Rzeszowa weszli: 

Konrad Fijołek z wynikiem 28 649 głosów tj. 37,91 proc. głosów oraz Waldemar Szumny, który zdobył 18 314 głosów tj. 24,23 procent głosów wyborców. 

Jacek Strojny ostatecznie zdobył 15 579 głosów tj. 20,61 procent głosów.

Czwarty wynik uzyskał kandydat KWW PSL Trzecia Droga - 6 618  głosów tj. 8,76 proc.

Piąty rezultat osiągnęła Karolina Pikuła z Konfederacji - 5 125 głosów tj. 6,78 proc.

Janusz Niemier zdobył 1 293 głosy, tj. 1,71 proc. poparcia wyborców.

ZAGŁOSUJ W NASZEJ ANKIECIE. NA KOGO ODDAJ GŁOS W DRUGIEJ TURZE? ANKIETA PONIŻEJ

Ankieta: II tura wyborów prezydenta odbędzie się 21 kwietnia. Kto z kandydatów na prezydenta otrzyma Twój głos?
Konrad Fijołek
54%
Waldemar Szumny
46%

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama