Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Niezwykłe spotkanie sztuki ulicznej i zabytkowej architektury w kamienicy przy Króla Kazimierza

Podziel się
Oceń

W samym sercu Rzeszowa, przy ulicy Króla Kazimierza 25, mieści się zabytkowa kamienica, która zyskała nowe życie dzięki sztuce. To właśnie tutaj, w ramach projektu Rzeszowska Mapa Murali, odbywa się niezwykła wystawa Piotra Kolanko zatytułowana "Suma wszystkich znaczeń".
Niezwykłe spotkanie sztuki ulicznej i zabytkowej architektury w kamienicy przy Króla Kazimierza

Źródło: Estrada Rzeszowska

To już druga wystawa w nietypowej lokalizacji Rzeszowa zorganizowana z inicjatywy Estrady Rzeszowskiej. Do tej pory zapomniana kamienica w centrum miasta zyskuje nowe życie i staje się miejscem dla niepowtarzalnych i eksperymentalnych projektów artystycznych. 

Przypomnijmy, że pierwsza wystawa w budynku odbyła się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Tym razem stworzona ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym projektowi Rzeszowska Mapa Murali, którego celem jest dokumentacja murali i graffiti w Rzeszowie oraz edukacja na temat sztuki ulicznej.

- Spora część prac, które można zobaczyć na wystawie powstała na miejscu z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia oraz na ścianach wewnątrz budynku. Piotr dosłownie zamieszkał na kilka dni w kamienicy, aby tworzyć w tej przestrzeni – mówi Joanna Jęczalik kuratorka wystawy i koordynatorka Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Artysta zawłaszcza sobie środki wyrazu wyniesione z graffiti, ślad farby w spreju, linie, rozmycia gradient, warstwy, iluzje przestrzeni, by poddać je dekonstrukcji, a także syntezie. Sama przestrzeń publiczna ma duże znaczenie w twórczości Piotra Kolanko, który wykorzystuje ją zarówno do komunikacji z odbiorcą, jak i do czerpania z niej inspiracji. Artysta maluje charakterystyczne dla swojego stylu abstrakcyjne figury w przestrzeni miast na całym świecie.

Na wystawie można zobaczyć prace malarskie na płótnach i ścianach, obiekty oraz video. Częścią wystawy i równie elementem informującym o wydarzeniu jest ręcznie malowany przez Artystę baner o wymiarach 6 m x 4,5 m zawieszony na jednej ze ścian zewnętrznych kamienicy. 

Kamienica przy ul. Króla Kazimierza 25 ma ogromny potencjał i chociaż czeka na remont i zagospodarowanie, to już na ten moment świetnie spełnia funkcję wystawienniczą i kulturalną.

  • Termin wystawy: 23.08 - 25.09
  • Miejsce: Króla Kazimierza 25
  • Kurator: Joanna Jęczalik
  • Wydarzenie na Facebooku: https://tiny.pl/dkbwp
  • Godziny otwarcia:
    •  29.08 - 01.09: 16:00-20:00
    •  5-8.09: 16:00-20:00
    • 12-15.09: 16:00-20:00
    • 19-25.09: 16:00-20:00

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama