Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Balon stratosferyczny wyniesie nad Rzeszowem biało-czerwoną flagę

Podziel się
Oceń

W poniedziałek w ramach obchodów święta niepodległości nad Rzeszowem balon stratosferyczny wyniesie dziesięciometrową biało-czerwoną flagę – poinformował PAP w piątek Michał Mielniczuk z Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI), inicjatora tego wydarzenia.
Balon stratosferyczny wyniesie nad Rzeszowem biało-czerwoną flagę
Balon z flagą, Kraków.

Źródło: screen filmu autorstwa HiFlyerPolska/YouTube

Balon z flagą w poniedziałek rano wzniesie się na 50 metrów. Będzie go można obserwować do wieczora.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki zaangażowaniu grupy Supercluster. Ich projekt związany z przygotowaniem misji stratosferycznych zajął drugie miejsce podczas pierwszej podkarpackiej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge w 2021 r.

Liderami grupy są Kamil Ziółkowski i Hubert Gross. Ten pierwszy jest doktorantem Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuje się w awionice. Rozwija system autopilota dla balonów stratosferycznych.

Z kolei Hubert Gross jest absolwentem Lotnictwa i Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej, specjalność pilotaż, i laureatem wielu międzynarodowych konkursów projektowania dronów i łazików.

Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy samorządu województwa podkarpackiego, Komisji Europejskiej i ministerstwa rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Zajmuje się m.in. promocją i wykorzystaniem osiągnięć naukowych w gospodarce.

Podlega pod samorząd województwa. Marszałek województwa Władysław Ortyl, komentując poniedziałkowe wydarzenia, powiedział, że patriotyzm to nie tylko hołd dla dorobku naszych przodków, ale także troska o przyszłe pokolenia.

„Symbolem patriotyzmu są biało-czerwone barwy, które w poniedziałek będziemy podziwiać nad Rzeszowem. Będzie to możliwe dzięki balonowi stratosferycznemu. A misje stratosferyczne to pierwszy krok w kierunku sektora kosmicznego, branży wpisanej w strategię rozwoju naszego województwa” – dodał Ortyl. 

Wydarzenie odbędzie się 11 listopada o godzinie 9.30 w pobliżu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama