Podjęte przez Dyrekcję działania są odpowiedzią na wiele tragicznych zdarzeń z udziałem drapieżników, przez ostatni czas temat niedźwiedzi stał się priorytetowym problemem w przestrzeni publicznej, temat stał się głośny do tego stopnia, że nawet sytuacja miała mocny wpływ na decyzje przyjazdu w Bieszczady i okolice u wielu turystów.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zainicjowała projekt mający na celu ochronę niedźwiedzia brunatnego oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia i Małopolski. Inicjatywa, warta ponad 16 milionów złotych, jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w kwocie przekraczającej 13,6 miliona złotych i będzie realizowana do końca 2029 roku.
RDOŚ w Rzeszowie ogłosiła nabór na stanowisko eksperta ds. monitoringu i zapobiegania sytuacjom konfliktowym powodowanym przez niedźwiedzie. Nowi pracownicy będą odpowiedzialni za monitorowanie osobników problemowych, udział w odłowach oraz płoszenie zwierząt w sytuacjach konfliktowych.
Projekt obejmuje działania prewencyjne i interwencyjne, inicjatywy edukacyjno-promocyjne oraz zarządzanie konfliktami z dużymi drapieżnikami. W ramach współpracy z lokalnymi samorządami planowane jest wsparcie w organizacji systemu gospodarki odpadami, aby ograniczyć zbliżanie się zwierząt do zabudowań.
W przypadku spotkania z wilkiem lub niedźwiedziem w pobliżu zabudowań, zaleca się niezwłoczne zgłoszenie sytuacji do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który podejmie odpowiednie działania. W sytuacjach pilnych można również skontaktować się z najbliższym komisariatem policji lub strażą gminną. W przypadku realnego zagrożenia możliwe jest uzyskanie zezwolenia na płoszenie lub odłów zwierzęcia.
Projekt RDOŚ w Rzeszowie stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody, łącząc działania prewencyjne, edukacyjne i interwencyjne w celu minimalizacji konfliktów i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.




Napisz komentarz
Komentarze