Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

3 PBOT podsumowała rok 2020

Podziel się
Oceń

2020 rok był wymagającym okresem funkcjonowania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym także czasem próby gotowości żołnierzy do podjęcia walki z epidemią SARS-CoV-2. Już 18 marca nasza formacja zmieniła model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy tym samym rozpoczynając operację pk. „Odporna Wiosna”.
  • Źródło: Informacja prasowa
3 PBOT podsumowała rok 2020
3 PBOT podsumowała rok 2020
Jej celem było łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych. Prowadzone działania skupione zostały na wsparciu administracji rządowej, samorządowej, placówek medycznych i sanitarnych, Agencji Rezerw Materiałowych, Policji, Straży Granicznej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Żołnierze zaangażowali się również w bezpośrednie niesienie pomocy kombatantom i osobom z podziemia niepodległościowego, ludziom starszym oraz różnym instytucjom pozarządowym.

Działalność szkoleniowa

Pomimo wymagającej sytuacji, nie zaprzestając pomocy w walce z pandemią, pododdziały Brygady odbyły po 6 szkoleń rotacyjnych w ramach prowadzonej działalności przeciwkryzysowej oraz podtrzymującej wyszkolenie. W drugiej połowie sierpnia 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy przeprowadził innowacyjne szkolenie zintegrowane. Każda kompania przez 14 dni szkoliła się w swoich rejonach odpowiedzialności w powiatach dębickim, mieleckim, jasielskim, ropczycko – sędziszowskim i strzyżowskim.

3 PBOT podsumowała rok 2020
Działania 3 PBOT


10 czerwca był bardzo ważnym dniem dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie oni jako pierwsi spośród żołnierzy brygad WOT w Polsce wykonali strzelanie z najnowocześniejszego moździerza piechoty LMP-2017. Strzelanie wykonano na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie w obecności przedstawiciela Zakładów Mechanicznych Tarnów. Podkarpacka Brygada lekkie moździerze piechoty LMP-2017 otrzymała jako pierwsza z jednostek pierwszego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej.

20 grudnia zakończyła się II edycja kursu podoficerskiego „SONDA” zorganizowana w Nisku dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w październiku zostali zakwalifikowani do wzięcia w nim udziału. Było to innowacyjne szkolenie, ponieważ po raz pierwszy za organizację szkolenia teoretycznego i praktycznego odpowiedzialni byli instruktorzy OT, którzy niespełna rok temu ukończyli I edycje tego kursu. Egzamin końcowy pozytywnie zaliczyło 50 ochotników. Wszyscy żołnierze po mianowaniu na pierwszy stopień podoficerski zostaną wyznaczeni na stanowiska dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

- Duża ilość zadań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz obszernym zaangażowaniem żołnierzy w pomoc na różnych płaszczyznach, Dowództwo Brygady zadbało o powołanie naszych kandydatów do służby w pododdziałach bojowych oraz wsparcia i dowodzenia. W 2020 r. 3.PBOT przeprowadziła 6 powołań ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W sumie do Brygady przybyło ponad 500 żołnierzy. Obecnie w Podkarpackiej Brygadzie OT służy blisko 3600 terytorialsów- mówi kpt. Witold Sura rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

3 PBOT podsumowała rok 2020
Działania 3 PBOT


Działalność przeciw epidemiologiczna

W związku ze zmianą charakteru podejmowanych przez żołnierzy działań, końcem czerwca 2020 r., WOT zakończył operację „Odporna Wiosna”, jednocześnie rozpoczynając walkę z COVID-19 w ramach akcji pk. „Trwała Odporność”. Ta operacja skupiona została głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa, a działania ukierunkowane zostały na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych, samorządów i wojewodów w taki sposób, aby panować nad transmisją wirusa.

- Żołnierze 3. PBOT nie zaprzestali niesienia pomocy potrzebującym. Działania wspierające zostały ukierunkowane na pomoc dla 78 kombatantów i seniorów. Obecnie żołnierze Brygady realizują akcję #ObiadyDlaBohaterów. Organizatorami są „Fundacja nie zapomnij o nas”, „Stowarzyszenie Odra-Niemen”, „Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego” oraz Federacja Patriotyczna. Aktualnie dostarczamy 14 obiadów na terenie Rzeszowa, Łańcuta oraz powiatu niżańskiego. Żołnierze w czasie operacji „Trwała odporność” niosą pomoc w szpitalach i placówkach medycznych. Organizują kordony sanitarne, mierzą temperaturę przy wejściu, jak również wspierają prace administracyjne. Terytorialsi przede wszystkim odciążali medyków w codziennych obowiązkach po to, aby mogli oni wykonywać czynności związane stricte z pomocą medyczną- mówi kpt. Witold Sura rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Na wniosek wojewody podkarpackiego od początku kwietnia Brygada delegowała 4 a niekiedy 6 zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierali wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, DPS, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drivethru” oraz „walk thru”. W sumie do tej pobrano 15 tys. wymazów. Obecnie wspieramy również punkty poboru wymazów organizowane przy placówkach medycznych. Od maja trzy zespoły medyczne z Podkarpacia przez 4 tygodnie włączało się do działania na terenie województwa śląskiego wspierając 13. ŚBOT w pobieraniu wymazów od górników i ich rodzin. Dziennie jeden zespół pobierał blisko 300 wymazów metodą „Drive thru”.

3 PBOT podsumowała rok 2020
Działania 3 PBOT


W grudniu Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało także projekt pod hasłem „Łączymy na Święta”. Od 21 do 24grudnia żołnierze Podkarpackiej Brygady OT zorganizowali 173 video połączenia w szpitalach i Domach Pomocy Społecznej dla osób starszych, przebywających w izolacji z powodu pandemii i zmuszonych spędzać czas świąteczny z dala od bliskich.

W tym trudnym czasie 3. Brygada wspomagała również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Żołnierze regularnie oddawali krew, której brakowało szczególnie na początku epidemii. W tym okresie zorganizowaliśmy trzykrotnie pobieranie krwi mobilnie w krwiobusie. W czasie pandemii żołnierze oddali 798 litrów krwi. W sumie od początku powstania 3.PBOT krew oddało 2900 terytorialsów, odprowadzając do banku RCKiK1305 litrów krwi. Żołnierze Brygady w okresie pandemii prowadzili dystrybucję dużych ilości środków ochrony indywidualnej w postaci płynów dezynfekujących, kombinezonów, fartuchów medycznych i chirurgicznych, maseczek, rękawiczek, jak również żywności.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama