Do II naboru do Programu grantowego zgłosiły się aż 143 zespoły naukowe, z czego 63 uzyskały dofinansowanie na realizację prac badawczo-rozwojowych. W dniu 3 lutego w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji odbyło się uroczyste podpisanie umów przez Prezesa Zarządu PCI, Jacka Kubraka oraz trzech rektorów uczelni partnerskich: prof. dra hab. inż. Piotra Koszelnika (Politechnika Rzeszowska), prof. dra hab. Sylwestra Czopka (Uniwersytet Rzeszowski), a także dra Wergiliusza Gołąbka (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie). Następnie symboliczne czeki z kwotami dofinansowania dla poszczególnych jednostek przekazał Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.
- Bardzo się cieszymy, że w sposób uroczysty, symboliczny możemy przekazać te kwoty dla poszczególnych uczelni. Wszystkie projekty, które zostały złożone muszą lokować się w naszych Regionalnych Inteligentnych Specjalizacjach. Miłą niespodzianką jest, że najbardziej eksploatowanym obszarem RIS-ów jest “Jakość życia” - mówił Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Spośród wszystkich dofinansowanych projektów, zdecydowana większość wpisywała się w obszar „Jakość życia” – 51 projektów (80,95% ogółu), następnie „Informacja i telekomunikacja (ICT)” – 8 projektów (12,70%), „Lotnictwo i kosmonautyka” – 3 projekty (4,76%) a także „Motoryzacja” – 1 projekt (1,59%). - Chcielibyśmy, żeby ta Inteligentna Specjalizacja nabierała coraz większego znaczenia wśród pozostałych trzech specjalizacji. Wydaje nam się, że na ten moment to informatyka, lotnictwo i motoryzacja najwięcej wnoszą do naszej sytuacji i pozycji gospodarcze, ale gdy popatrzymy na granty to 81% trafia na naszą Inteligentną Specjalizację związaną z jakością życia - zauważył Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Prezes Zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji, Jacek Kubrak zwrócił uwagę na to, że w I naborze do Programu grantowego aż 70% osób nie składało nigdy wniosków o dofinansowanie do swoich prac badawczych. Współpraca PCI z uczelniami partnerskimi pokazuje, że warto inwestować w podkarpackich naukowców. - Stworzyliśmy pewną przestrzeń do budowania doświadczenia, jak można pozyskiwać środki, jak należy pisać wnioski, aby finansować prace badawczo-rozwojowe. W dwóch programach grantowych łącznie zostały złożone 244 wnioski, z czego w II naborze otrzymaliśmy 143 projekty. Dofinansowanych zostało dotychczas 88 projektów B+R. We wstępnej fazie zakładaliśmy, że w II naborze przyznamy granty dla 51 zespołów naukowych, jednak z uwagi na ich jakość, KAZ podjął decyzję o zwiększeniu puli alokacji do kwoty 10 milionów i sfinansowaniu 63 wniosków.
Największym beneficjentem II naboru do Programu grantowego jest Politechnika Rzeszowska, której 32 projekty uzyskały dofinansowanie w łącznej wysokości 4 937 339,60 zł. Zarówno pod względem liczby projektów jak i kwoty jest to ponad dwukrotnie więcej niż w I naborze. Najwięcej, bo aż 9 projektów dotyczyło zaawansowanych materiałów w tym. m.in. związanych z branżą lotniczą.
- Chciałbym podziękować Panu Marszałkowi za to, że w pewnym momencie inicjatywa taka jak PCI pojawiła się w Województwie Podkarpackim i my, pracownicy, którzy podejmują działania naukowe mamy ścieżkę finansowania badań dedykowaną dla nas. Jest to bardzo ważne i z pewnością będzie służyło rozwojowi nie tylko naszych instytucji, uczelni, ale także całej nauki polskiej, w tym Podkarpacia - mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i kontynuował - Myślę, że w kolejnym kroku, który został już zapowiedziany, pewnej multidyscyplinarności i łączenia uczelni, podejmiemy także wspólne tematy i razem będziemy się rozwijać na rzecz naszego ośrodka akademickiego.
Prawie trzykrotny wzrost liczby i łącznej wartości dofinansowanych projektów w stosunku do I naboru dotyczy również Uniwersytetu Rzeszowskiego, który otrzymał 25 grantów na łączną kwotę 4 158 063,43 zł. Ochrona zdrowia była dominującym tematem projektów uniwersyteckich. - Z każdą edycją, z każdym rokiem działalności PCI nabieramy do siebie wzajemnego zaufania, nabieramy doświadczenia i te składane projekty są coraz lepsze. One nie dlatego powstają, że trzeba rozdzielić pieniądze, tylko dlatego, że są pomysły na uczelniach - podkreślił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek.
Aż czterokrotny pod względem kwoty i trzykrotny pod względem liczby przyznanych grantów wzrost w stosunku do I naboru zanotowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, która w obecnym naborze będzie realizowała sześć projektów o łącznej wartości 1 023 172,85 zł. Dominującym tematem okazała się ochrona zdrowia. - Działania podejmowane ze strony Pana Marszałka, ze strony Pana Prezesa, strumień pieniędzy skierowany w kierunku badań naukowych są czymś nieodzownym i wręcz znakomitym - zauważył rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Wergiliusz Gołąbek i dodał - Ten świat ciągle idzie do przodu, a Podkarpacie rzeczywiście dzięki tutejszym uczelniom stara się na miarę swoich możliwości wpisywać w badania naukowe.
Dotychczas PCI dofinansowało 88 projektów na łączną kwotę 13,99 mln zł. Porównując dwa nabory na prace B+R jednostek naukowych zrealizowane dotychczas przez PCI widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa pod względem złożonych wniosków (101/143, tj. o 41,6%), a przede wszystkim dofinansowanych projektów (25/63, tj. o 152%) czy łącznej wartości przyznanych grantów (3,87 mln/10,12 mln, tj. o 161,5%). Liczba i wartość realizowanych projektów w drugiej edycji Programu jest więc 2,5-krotnie większa niż w pierwszej.
Oprócz środków finansowych na pokrycie kosztów realizacji prac badawczo-rozwojowych, PCI kompleksowo wspiera proces komercjalizacji stworzonych rozwiązań technologicznych, a także prowadzi działania doradcze i szkoleniowe.
Informacje prasową przesłała Katarzyna Koniuch Specjalista ds. marketingu PCI
Reklama
Ponad 10 mln zł trafi do podkarpackich uczelni. Symboliczne czeki na granty rozdane
W środę, 3 lutego br. w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl wręczył symboliczne czeki na granty, które trzy uczelnie otrzymały w ramach II naboru do Projektu grantowego PCI na prace B+R jednostek naukowych.
- Redakcja
- 06.02.2021 17:02
- Źródło: informacja prasowa
Data dodania:
06.02.2021 17:02
Reklama
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Przejdź do kategorii
Rzeszów Podkarpacie Na sygnale Powiat Rzeszowski Kultura i rozrywka Sport PAP Zapowiedzi wydarzeń Biznes i finanse Zdrowie Turystyka Pomagamy Pogoda Świlcza Błażowa Boguchwała Głogów Małopolski Sokołów Małopolski Tyczyn Chmielnik Hyżne Kamień Krasne Lubenia Dynów Trzebownisko SPONSOROWANE Blogostrefa Telewizja trzebowniskoOstatnie komentarze
Autor komentarza: Oldboy
Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości,
Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11
Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa
Autor komentarza: Michał
Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać.
Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42
Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka
Autor komentarza: hehe
Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja?
Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56
Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji
Autor komentarza: CD
Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy.
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42
Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Autor komentarza: wyborca
Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy
Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39
Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd
Autor komentarza: On
Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach.
Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46
Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklama
Reklama




Napisz komentarz
Komentarze