Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Zielone światło dla budowy nowoczesnego PSZOK

Podziel się
Oceń

Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci rzeszowski Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.
  • Źródło: informacja prasowa
Zielone światło dla budowy nowoczesnego PSZOK

Autor: Łukasz Kotulak

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19.

Działki są własnością Skarbu Państwa - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka - mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. - Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie - mówi Jolanta Kaźmierczak.

Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty - przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni - tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Nikt nikogo nie wprowadzał w błąd. Artykuł opublikowany został o 15:36, kiedy Delegatura nie wydała komunikatu. Kiedy decyzja dotarła do redakcji, informacja została skorygowana.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 23:22Źródło komentarza: Komisja na Podkarpaciu wydawała wadliwe karty wyborczeAutor komentarza: xyTreść komentarza: Prośba o poprawienie artykułu i nie wprowadzanie opinii w błąd: Decyzją wojewódzkiego komisarza wyborczego w Rzeszowie głosy oddane na kartach niezgodnych z wzorem będą jednak uznane za ważne.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 17:44Źródło komentarza: Komisja na Podkarpaciu wydawała wadliwe karty wyborczeAutor komentarza: GrjekTreść komentarza: A co zrobił pastuch CPk kosił kase a teraz krytykujeData dodania komentarza: 17.05.2025, 10:44Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a gdzie pisowskie CPK? 8 lat planowania i koszenia kasy i nic. Po co nam dojazd do CPK w polach pod Radomiem?Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:06Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: WladimirTreść komentarza: wygra Batyr to możecie się żegnać z UE🫠Data dodania komentarza: 15.05.2025, 23:02Źródło komentarza: Wojewódzkie Obchody Dnia Europy w RzeszowieAutor komentarza: WujTreść komentarza: Co tu komentować.Facet nie żyje .Ciekawe że takie osoby pracują w policjiData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:40Źródło komentarza: Tragedia w Zagorzycach: Policjantka podejrzana o zabójstwo męża
Reklama
Reklama
Reklama