Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Szefernaker o uchodźcach z Ukrainy: ponad 400 tys. osób w wieku produkcyjnym z 600 tys. zapisanych w bazie PESEL podjęło pracę

Podziel się
Oceń

Z 600 tys. osób, które są zapisane w bazie PESEL, a są to osoby w wieku produkcyjnym, ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker.
Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy był w środę gościem na antenie Polskiego Radia Koszalin. Podczas rozmowy Paweł Szefernaker zapytany został m.in. o liczbę uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających obecnie w Polsce.

"Dziś mamy ok. 1,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce. W ostatnim czasie, według statystyk, więcej osób jedzie w kierunku Ukrainy, wyjeżdża z Polski. Ale obserwujemy też to, że więcej osób migruje w ramach Polski" - powiedział Szefernaker.

Wskazał przy tym, że w ciągu trwającej ponad pół roku wojny w Ukrainie, z 600 tys. uchodźców w wieku produkcyjnym zapisanych w polskiej bazie PESEL, ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę. Podkreślił, że te osoby "płacą podatki, odprowadzają składki, pracują na siłę, polskiej gospodarki, na sukces polskiej gospodarki".

W jego ocenie za rzadko się o tym mówi, a warto to pokazywać, ponieważ, jak zaznaczył wiceszef MSWiA "w żadnej innej migracji na świecie nie było tak dużej grupy osób procentowo i w liczbach bezwzględnych, która by z dnia na dzień podjęła pracę i rynek pracy wchłonąłby tak duża grupę osób. To ważny aspekt także pokazujący, że te osoby się w Polsce adaptują i chcą normalnie żyć" - ocenił Szefernaker.

Wiceszef resortu odniósł się także do planowanej we wrześniu nowelizacji ustawy o uchodźcach wojennych z Ukrainy.

"Planujemy cyfryzację pewnych działań, żeby skrócić kolejki w wielu miejscach, gdzie swoje sprawy (urzędowe) załatwiają ci, którzy uciekają przed wojną" - powiedział Szefernaker.

Ustawa, która zmieniana już była kilkukrotnie, reguluje sytuację uchodźców wojennych w Polsce, w tym legalność ich pobytu, prawo do nauki i pracy czy dostęp do ochrony zdrowia. Weszła w życie 12 marca z mocą od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ ok/

Multimedia

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama