Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Kobiety w Centrum - Akademia Liderek w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W Urban Lab Rzeszów odbyła się II edycja Podkarpackiej Akademii Liderek – unikalnego wydarzenia, które ma na celu promowanie i wspieranie kobiet w osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych na Podkarpaciu. Inicjatywa zgromadziła liczne uczestniczki, które osiągnęły znaczące sukcesy w różnych dziedzinach życia, w tym biznesie, polityce, edukacji, kulturze oraz społeczeństwie obywatelskim.
Uczestniczki dyskusji panelowej „Siła kobiet Podkarpacia”
Uczestniczki dyskusji panelowej „Siła kobiet Podkarpacia”

Autor: Łukasz Kotulak

Oficjalne otwarcie Akademii poprowadziła Monika Skowrońska-Ziomek, Prezeska Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Kobiet w Centrum. Współorganizatorkami podkarpackiej edycji akademii są: Barbara Traciak, Aneta Krajewska, Małgorzata Dachnowicz, Magdalena Burghardt i Magdalena Weryńska-Zarzecka. Panie te są liderkami w swoich lokalnych społecznościach i działają na rzecz różnych inicjatyw, w tym charytatywnych. Część z nich pracuje również w samorządzie terytorialnym oraz w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Pochodzą z różnych powiatów województwa podkarpackiego, w tym ropczycko-sędziszowskiego, mieleckiego i przemyskiego.

Kobiety w Centrum - Akademia Liderek w Rzeszowie

Pierwszy dzień Akademii był bogaty w wydarzenia, warsztaty oraz dyskusje. Aida Warsztocka, doktorantka Szkoły Głównej Handlowej, prowadząca wykłady dla studentów międzynarodowych, poprowadziła warsztat pt. "Czy pieniądze mają płeć?". Warsztat ten zwracał uwagę na problematykę związaną z różnicami płac kobiet i mężczyzn oraz barierami, które kobiety napotykają na rynku pracy.

Następnie Dariusz Supeł, przedstawiciel z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, przeprowadził warsztat o roli Rzecznika Praw Obywatelskich jako organu ochrony praw kobiet. W trakcie warsztatu uczestniczki dowiedziały się, jakie są kompetencje RPO w kwestii ochrony praw kobiet oraz jak zgłaszać przypadki dyskryminacji płci.

Trzeci warsztat pt. "Unia jest kobietą - przepisy unijne wzmacniające prawa kobiet" prowadziła dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, ekspertka Team Europe. Podczas tego wydarzenia uczestniczki mogły poznać, jakie przepisy unijne mają wpływ na wzmocnienie pozycji kobiet oraz jak Unia Europejska wspiera równouprawnienie płci.

Organizatorki zaplanowały także wyjątkowe w projekcie spotkanie „Siła kobiet Podkarpacia” Zaprosiłyśmy przedstawicielki lokalnych biznesów i samorządu kobiety, które odważyły się wziąć sprawy w swoje ręce i realizować plany, marzenia. Kobiety, które działają w różnych branżach i mają różne pasje, w tej różnorodności tkwi siła. Takich motywujących spotkań i rozmów nigdy dość –  mówi Barbara Traciak, przedstawicielka Zarządu Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”.

Kobiety w Centrum w Rzeszowie

Moderatorką tego panelu była dziennikarka prasowa Małgorzata Dachnowicz. Wśród gościń, które przyjęły zaproszenie na to wydarzenie, była Jolanta Kaźmierczak - Wiceprezydent Rzeszowa. Pani Wiceprezydent opowiedziała o swojej działalności społecznej i wkładzie w rozwój Rzeszowa, zwracając uwagę na swoje zaangażowanie w tworzenie Rzeszowskiej Rady Kobiet oraz swoje kompetencje w zarządzaniu nieruchomościami i gospodarką komunalną.

Kolejną niezwykłą kobietą, która wzięła udział w panelu, była Katarzyna Dziura - przedsiębiorczyni prowadząca firmę EL DAN Sp. z o.o., która jest jednym z największych producentów odzieży i obuwia medycznego i kosmetycznego w Polsce. Katarzyna opowiedziała o swojej społecznej działalności, zaangażowaniu w szermierkę oraz o umiejętnościach menadżerskich, które zdobyła dzięki prowadzeniu firmy.

Trzecią panelistką była Edyta Stanek, absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, współzałożycielka i główny akcjonariusz ML System S.A.  W 2022 roku znalazła się na prestiżowej liście Forbes Women "100 kobiet 2022 roku". Podczas panelu podzieliła się swoim doświadczeniem związanym z zarządzaniem firmą, a także swoimi osiągnięciami naukowymi z dziedziny fotowoltaiki.

Barbara Olearka, kolejna niezwykła kobieta, opowiedziała o swojej pasji do mody i tworzeniu własnej marki odzieżowej, która zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Opowiadała także o swojej pracy jako dyrektorka szkoły oraz o wspólnych cechach i umiejętnościach, które są potrzebne zarówno w pracy związanej z modą, jak i edukacją.

Wanda Jadach, certyfikowany doradca ubezpieczeniowy i członkini prestiżowej organizacji MDRT, podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z branżą ubezpieczeń i sukcesami, które osiągnęła jako kobieta w tej dziedzinie. Pani Wanda opowiadała o życiu rodzinnym, wyzwaniach, z jakimi musiała się zmierzyć w branży zdominowanej przez mężczyzn oraz o swoich strategiach, które pozwoliły jej odnieść sukces.

Moderatorka pytała uczestniczki panelu o work-life balance, inspiracje i doświadczenia, które pozwoliły im odnieść sukces. Podkarpackie kobiety sukcesu poruszały tematy związane z kobiecym liderem, równością płci w miejscu pracy. Panie wspominały, jak radziły sobie z dyskryminacją i stereotypami. 

Podczas rzeszowskiej Akademii Liderek, uczestniczki miały okazję do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy i nawiązania kontaktów z innymi inspirującymi kobietami.

Pierwszy dzień warsztatów zakończył wieczór autorski Małgorzaty Drozdowskiej piszącej pod pseudonimem Maja Drozd, "Pisarka do szuflady". 

Portal Halo Rzeszów objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. W ramach naszej pracy przeprowadziliśmy dwie transmisje na żywo. Jedną z nich możecie zobaczyć tutaj:

Drugi dzień warsztatów, który odbędzie się 2 kwietnia 2023 r. w Apart Hotel 12, będzie również wypełniony warsztatami z różnych dziedzin, prowadzonymi przez niezwykłe kobiety. 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama