Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Rzeszów świętuje 20 lat w Unii Europejskiej! [FOTORELACJA]

Podziel się
Oceń

1 maja 2024 roku Rzeszów świętuje 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. To czas na podsumowanie korzyści, jakie płyną z integracji z Unią. W tym czasie miasto pozyskało blisko 2 miliardy złotych z funduszy europejskich, co zaowocowało realizacją prawie 500 projektów.
Rzeszów świętuje 20 lat w Unii Europejskiej! [FOTORELACJA]

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

1 maja 2024 roku mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To wydarzenie było ogromnym krokiem milowym dla naszego kraju, a Rzeszów jest doskonałym przykładem pozytywnych zmian, jakie nastąpiły w tym czasie. W ciągu ostatnich dwóch dekad miasto pozyskało z funduszy unijnych blisko 2 miliardy złotych, które zostały zainwestowane w różnorodne projekty, znacząco poprawiając jakość życia mieszkańców.

Urodzinowe obchody na Rzeszowskim Rynku

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy na rzeszowskim Rynku w samo południe odbyły się uroczyste obchody 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Odśpiewano hymn Polski oraz "Odę do radości" - hymn Unii Europejskiej. Na wszystkich czekał specjalny, jubileuszowy tort. 

- Unia Europejska jest gwarantem bezpieczeństwa i stabilności naszego kraju. Wspólnota europejska daje nam szerokie możliwości - zapewniała na rzeszowskim Rynku Elżbieta Łukacijewska, europosłanka Koalicji Obywatelskiej z Podkarpacia. 

- Członkostwo w Unii Europejskiej to same dobre wartości. Oczywiście wśród wielu sceptyków spotkamy takie poglądy, że przecież na tym straciliśmy. Nie, drodzy państwo, popatrzmy na korzyści i na miejsce, w którym dzisiaj Polska się znajduje - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. 

Prezydent Rzeszowa podkreślał istotę wsparcia z unijnej kasy na rozwój miasta. - Zrealizowaliśmy wiele projektów, dzięki kluczowemu wsparciu funduszy europejskich. Zapewniam, że będzie ich jeszcze więcej - mówił Konrad Fijołek. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z RZESZOWSKIEGO RYNKU:

2 miliardy na rozwój Rzeszowa

Fundusze unijne odegrały kluczową rolę w rozwoju Rzeszowa. Środki te zostały przeznaczone na m.in.:

  • Transport i komunikację: Ponad 1,2 mld zł na realizację 22 projektów, w tym rozbudowę taboru autobusowego, budowę nowych dróg i połączeń z autostradami. 
  • Edukację: 130,5 mln zł na 354 projekty, m.in. budowę nowych szkół i przedszkoli, programy stypendialne i wymiany międzynarodowe.
  • Kulturę: 27,9 mln zł na promocję dziedzictwa kulturowego, m.in. rewitalizację Rzeszowskich Piwnic i realizację projektów międzynarodowych.
  • Ochronę zdrowia: 60 mln zł na inwestycje w infrastrukturę i programy socjalne.
  • Nowoczesne technologie: 45,4 mln zł na informatyzację i rozwój cyfrowej infrastruktury miasta.
  • Ochronę środowiska: Ponad 351 mln zł na poprawę jakości powietrza i wody, termomodernizację budynków i inwestycje w odnawialne źródła energii.

Dzięki inwestycjom współfinansowanym z UE Rzeszów stał się bardziej nowoczesnym, przyjaznym i komfortowym miejscem do życia. Mieszkańcy mają lepszy dostęp do komunikacji miejskiej, edukacji, kultury, opieki zdrowotnej i innych usług publicznych. Zwiększyła się również atrakcyjność turystyczna miasta.

Patrząc w przyszłość

Rzeszów nie spoczywa na laurach. Miasto kontynuuje starania o pozyskiwanie funduszy unijnych na kolejne projekty rozwojowe. W perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Rzeszów planuje pozyskać kolejne setki milionów złotych na inwestycje w m.in. transport, edukację, ochronę środowiska i rewitalizację przestrzeni miejskiej.

20 lat członkostwa w Unii Europejskiej to dla Rzeszowa czas dynamicznego rozwoju i pozytywnych zmian. Miasto jest doskonałym przykładem, jak skutecznie wykorzystywać fundusze unijne dla poprawy jakości życia mieszkańców.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama