Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy
POSTNE PERYPETIE NA PODKARPACIU

Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu!

Podziel się
Oceń

Przed nami jeden z najprzyjemniejszych długich weekendów w roku. Tradycyjny plan większości z nas? Spakować leżak, skrzyknąć znajomych i uroczyście zainaugurować sezon ogrodowy przy rozżarzonym ruszcie. Jeśli jednak Wasz grill stoi na podkarpackiej ziemi, piątkowe menu będzie wymagało sporej kreatywności. Podczas gdy w większości polskich diecezji biskupi dali wiernym „zielone światło” na mięsne biesiadowanie, na Podkarpaciu tradycja i kościelne przepisy pozostają niewzruszone. Szykuje się nam weekend bez kiełbasy i karkówki z grilla na Podkarpaciu , przynajmniej w ten jeden, piątkowy dzień.

Podkarpacie pości, reszta kraju świętuje. Rzut oka na mapę

Temat piątkowego postu w trakcie długich weekendów co roku budzi spore emocje i ożywia dyskusje przy rodzinnych stołach. Kto w najbliższy piątek, 5 czerwca 2026 roku, może bez wyrzutów sumienia sięgnąć po tradycyjny karkowy klasyk, a kto powinien przeprosić się z pstrągiem?

Odpowiedź przynosi oficjalna mapa przygotowana przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, którą możecie zobaczyć na grafice mmmmmmmm.jpg.

Podział jest wyraźny:

  • Zielone regiony: Tam ordynariusze miejscowych diecezji wykazali się kulinarną wyrozumiałością i ogłosili oficjalną dyspensę.
  • Szare regiony: Tutaj taryfy ulgowej nie ma.

Jak widać, południowo-wschodnia część Polski tworzy zwartą, tradycyjną „strefę postu”. Diecezja rzeszowska, archidiecezja przemyska, diecezja sandomierska oraz tarnowska nie zdecydowały się na zniesienie piątkowego zakazu. Oznacza to, że przekraczając granicę naszego województwa, musimy schować rzeźnickie specjały głęboko do lodówki.

facebook/Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (dane na 2.06.2026)

SPRAWDŹ!

Co na to paragrafy? Kościelny savoir-vivre

Z punktu widzenia prawa kanonicznego sprawa jest oczywista. Kościół przypomina, że każdy piątek roku ma charakter pokutny, a sam fakt, że akurat bierzemy urlop, nie zawiesza automatycznie stałych reguł.

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Piątek Męki i Śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa” – przypomina Kodeks Prawa Kanonicznego.

Warto też pamiętać o kościelnych progach wiekowych, bo przepisy nie dotyczą każdego w ten sam sposób:

  • Od 14. roku życia – obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • Między 18. a 60. rokiem życia – dochodzi do tego również post ilościowy.

Dyplomacja u proboszcza, czyli plan awaryjny

Czy to oznacza, że rzeszowscy miłośnicy tradycyjnego grilla są w sytuacji bez wyjścia? Nie do końca. Choć biskupi nie wydali dekretu dla całych diecezji, prawo przewiduje indywidualne ścieżki reparametracji piątkowego jadłospisu.

„Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę” – wskazał Episkopat w komunikacie po 362. zebraniu plenarnym w Wieliczce.

Jeśli Wasza motywacja jest naprawdę silna, możecie udać się z indywidualną, uzasadnioną prośbą do swojego proboszcza. Jeśli jednak wolicie odpocząć od formalności, podkarpackie rusztowania w ten piątek przyjmą po prostu lżejsze, bezmięsne menu. Ryby, sery, faszerowane warzywa czy podpiekane ziemniaki z gzikem potrafią smakować wybornie. A kultowa karkówka i kiełbasa? Spokojnie, poczekają w marynacie do soboty – wtedy będą smakować jeszcze lepiej!


Napisz komentarz

Komentarze

wyborca 08.06.2026 11:09
Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy?

Wielki Dario 04.06.2026 08:26
Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂

Jurek 03.06.2026 23:32
Odlot. Bardzo ważny artykuł, zwłaszcza dla katolików czytających ze zrozumieniem. Dla katolikow inaczej, może normalniej czytających, kompletna bzdura. A dla całej reszty, w tym mnie, kliknięcie po to, aby przekonać się co znowu obca służba odjaniepawliła.

Daniel W. 03.06.2026 22:08
Chłop w sukience ma mi mówić, kiedy mogę zjeść kawałek kiełbasy? :) Ludzie! Gdzie my żyjemy? A jak jestem zameldowany w Warszawie, a mieszkam w Rzeszowie to mogę skubnąć? :) Cyrk objazdowy...

Madamok 03.06.2026 18:03
Ważne że oni udzielili sobie dyspensy na własną kiełbasę serwowaną nieletnim chłopcom!

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Licealista Treść komentarza: Znalazłem ten artykuł przypadkiem. Ten tzw. Ksiądz ( książę) był kiedyś proboszczem w parafii w DUBIECKU. Uczył religii w szkole. Jego podejście do młodzieży było tragiczne, podpadało pod psychiczne znęcanie. Oczywiście w szkole nikt nie reagował, od nauczycieli po Dyrekcję . Nie wspominając o jego szemranych interesach. Zachowywał się jak biznesmen, któremu wszystko wolno . Tak właśnie wygląda KK w Polsce. Tragedia!!! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 00:50 Źródło komentarza: Czy ksiądz z Żołyni prowadzi działania mafijne? Lista dla proboszcza Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: hehe Treść komentarza: Przecież to żadna nowość. Od dawna było wiadomo że pastwo polskie dało Rysiczom parasol ochronny Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Szokujące ustalenia dziennikarzy: gangsterzy od podkarpackich agencji towarzyskich byli agentami polskich służb! Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!]
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama