Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i muzea. Gastronomia i hotele nadal zamknięte

Podziel się
Oceń

Minister Zdrowia ogłosił zniesienie obostrzeń dla niektórych branż. Od 1 lutego zrobimy zakupy w zatłoczonych galeriach. Będziemy też mogli odwiedzać. Nadal jednak nie pójdziemy na siłownie, ani nie zjemy posiłku w małej knajpce.
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i muzea. Gastronomia i hotele nadal zamknięte
Od 1 lutego otwarte galerie handlowe. Gastro i hotele nie! - Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Autor: KPRM

Od 1 lutego otwieramy galerie handlowe i muzea. Przedłużamy pozostałe zasady bezpieczeństwa
28.01.2021

- Koronawirus jest trudnym przeciwnikiem. Aby go pokonać, musimy być solidarni i odpowiedzialni. Pomimo stabilnej sytuacji związanej z dostępnością wolnych łóżek i sprzętu, wciąż zmagamy się z wysoką liczbą osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce, a przede wszystkim – ze zgonami. Dlatego przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa. - mówił na wczorajszej konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Tym samym rząd utrzymał ograniczenia dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i fitnes.




Wyjątkiem są sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki – od 1 lutego będzie możliwe ich ponowne funkcjonowanie w ścisłym reżimie sanitarnym. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian.

Minister tłumaczył, iż decyzję o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń oraz otwarciu galerii handlowych w reżimie sanitarnym, rząd podjął po konsultacji z ekspertami – m.in. epidemiologami, wirusologami, specjalistami z zakresu zdrowia publicznego.

- Mamy bezpieczną rezerwę łóżek i sprzętu dla chorych na COVID-19. Nie oznacza to jednak, że sytuacja nie jest trudna. W szpitalach, także pod respiratorami, wciąż przebywa bardzo dużo osób. Pamiętaj, powrót do normalności zależy tylko od nas i naszego odpowiedzialnego zachowania. - apelował Minister Zdrowia.

Galerie handlowe, muzea oraz galerie sztuki ponownie otwarte od 1 lutego

Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:
1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2

Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Od 1 lutego nie będą obowiązywać godziny dla seniora.

Muzea i galerie sztuki

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także muzea i galerie sztuki.

Obowiązuje standardowe już utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).

Nieczynne są stoki narciarskie.

Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.

Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.

W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m kw, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.

Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Przedsiębiorcy z rządowym wsparciem

Trudną sytuację spowodowaną epidemią COVID-19 szczególnie odczuwają przedsiębiorcy. Dlatego rząd twierdzi, że wspiera polskie firmy. - W ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wypłaciliśmy już ponad 176 mld zł wsparcia na łagodzenie skutków epidemii. Te dodatkowe środki pozwoliły na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy. - mówi Adam Niedzielski.

Szczepionka przeciw COVID-19 – skuteczna broń w walce z koronawirusem

- Trudny czas pandemii będzie dobiegał końca z każdą kolejną zaszczepioną osobą. Dopóki duża część społeczeństwa nie zaszczepi się na koronawirusa, będziemy musieli nadal przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. - podkreślał Minister.

Rząd chwali się, że od początku programu w Polsce zaszczepiono ponad 1 mln osób (I i II dawką). Obecnie ze szczepionek mogą korzystać seniorzy powyżej 70. roku życia. Stopniowo szczepienia mają być udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Do końca 2021 r. Polska ma mieć zapewnione 88 mln dawek szczepionki.

- Dostępność terminów oraz szybkość wykonywania szczepień jest uzależniona od dostaw, które zapewnia producent. Obecnie cała Unia Europejska, w tym również Polska, zmagają się ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na szczepionki, w porównaniu do jej dostępności od producenta. - tłumaczył Minister.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama