Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 23 maja, pracownicy i studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego pomogli w uprzątnięciu cmentarza żydowskiego w Korczynie. Inicjatywa była częścią akcji organizowanej m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytut Historii UR, a także gminę Korczyna.
Studenci - W trakcie wydarzenia studenci mieli również okazję wysłuchać prelekcji prof. Wacława Wierzbieńca nt. historii Żydów w Korczynie (na zdjęciu w towarzystwie m.in. wójta Jana Zycha i pracowników dydaktycznych UR)

Autor: Krystian Propola, Maciej Nabożny

Żydzi w Korczynie


Ludność żydowska osiedlała się w Korczynie już w XVI w., co wynikało z faktu, iż ówczesne prawodawstwo zakazało im osiedlania się w samym Krośnie. Według danych z 1939 r. w miejscowości mieszkało 786 Żydów.

Zdecydowana większość z nich została zamordowana w czasie II wojny światowej - Zagładę przetrwał jedynie dr Ignacy Bibring oraz kilka innych osób pochodzenia żydowskiego, które zostały przechowane przez Polaków.

Obecnie główną pamiątką obecności Żydów w Korczynie jest cmentarz (hebr. kirkut), zajmujący powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na nim ok. 450 nagrobków. 

 

Cmentarz żydowski w Korczynie.



Co ważne, na terenie kirkutu, oprócz mogił miejscowej ludności żydowskiej, znajduje się też zbiorowy grób 123 Żydów i 7 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas wojny.

 

Pomoc z UR


Położony na obrzeżach Korczyny cmentarz wymaga nieustannej opieki. Dlatego też w miniony poniedziałek grupa około dwudziestu studentów historii, kulturoznawstwa oraz turystyki historycznej i kulturowej, wraz ze swoimi opiekunami z Uniwersytetu Rzeszowskiego, odwiedziła korczyński kirkut, aby pomóc w jego uprzątnięciu.

-W przeszłości Korczyna była znaczącą gminą żydowską, gdyż uczestniczyła w handlu m.in. z kupcami z Węgier, a także z innych stron, np. z rejonu Morza Czarnego - tłumaczył swoim studentom prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów UR.

 

Prof. Wierzbieniec w trakcie opowiadania studentom o żydowskich zwyczajach pogrzebowych.



Poza prof. Wierzbieńcem, studentom towarzyszyła również wicedyrektorka Instytutu Historii UR, dr Agnieszka Kawalec, a także prof. Elżbieta Rączy. Wszyscy oni, wspólnie ze studentami, aktywnie włączyli się w prace na cmentarzu.

 

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwiedzający cmentarz.



Gości powitała na cmentarzu delegacja gminy Korczyna, na czele z wójtem Janem Zychem.

 

 



 

Praca wre


W trakcie kilku godzin pracy, wykładowcom i ich studentom udało się "utorować" drogę do wszystkich znajdujących się na cmentarzu nagrobków. Podczas prac nie tylko nie dawało się wyczuć typowej relacji "student-wykładowca", ale też i nie brakowało okazji do wspólnych żartów.

 

Studenci podczas pracy na cmentarzu.



Po zakończonej pracy, cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udała się w drogę powrotną do Rzeszowa.

 

Wykładowcy i studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego na cmentarzu w Korczynie.



Inicjatywa ta stanowiła część akcji wiosennych upamiętnień polskich Żydów oraz porządkowania ich cmentarzy, organizowanej w całej Polsce m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama