Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 23 maja, pracownicy i studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego pomogli w uprzątnięciu cmentarza żydowskiego w Korczynie. Inicjatywa była częścią akcji organizowanej m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytut Historii UR, a także gminę Korczyna.
Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie
Studenci - W trakcie wydarzenia studenci mieli również okazję wysłuchać prelekcji prof. Wacława Wierzbieńca nt. historii Żydów w Korczynie (na zdjęciu w towarzystwie m.in. wójta Jana Zycha i pracowników dydaktycznych UR)

Autor: Krystian Propola, Maciej Nabożny

Żydzi w Korczynie


Ludność żydowska osiedlała się w Korczynie już w XVI w., co wynikało z faktu, iż ówczesne prawodawstwo zakazało im osiedlania się w samym Krośnie. Według danych z 1939 r. w miejscowości mieszkało 786 Żydów.

Zdecydowana większość z nich została zamordowana w czasie II wojny światowej - Zagładę przetrwał jedynie dr Ignacy Bibring oraz kilka innych osób pochodzenia żydowskiego, które zostały przechowane przez Polaków.

Obecnie główną pamiątką obecności Żydów w Korczynie jest cmentarz (hebr. kirkut), zajmujący powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na nim ok. 450 nagrobków. 

 

Cmentarz żydowski w Korczynie.



Co ważne, na terenie kirkutu, oprócz mogił miejscowej ludności żydowskiej, znajduje się też zbiorowy grób 123 Żydów i 7 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas wojny.

 

Pomoc z UR


Położony na obrzeżach Korczyny cmentarz wymaga nieustannej opieki. Dlatego też w miniony poniedziałek grupa około dwudziestu studentów historii, kulturoznawstwa oraz turystyki historycznej i kulturowej, wraz ze swoimi opiekunami z Uniwersytetu Rzeszowskiego, odwiedziła korczyński kirkut, aby pomóc w jego uprzątnięciu.

-W przeszłości Korczyna była znaczącą gminą żydowską, gdyż uczestniczyła w handlu m.in. z kupcami z Węgier, a także z innych stron, np. z rejonu Morza Czarnego - tłumaczył swoim studentom prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów UR.

 

Prof. Wierzbieniec w trakcie opowiadania studentom o żydowskich zwyczajach pogrzebowych.



Poza prof. Wierzbieńcem, studentom towarzyszyła również wicedyrektorka Instytutu Historii UR, dr Agnieszka Kawalec, a także prof. Elżbieta Rączy. Wszyscy oni, wspólnie ze studentami, aktywnie włączyli się w prace na cmentarzu.

 

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwiedzający cmentarz.



Gości powitała na cmentarzu delegacja gminy Korczyna, na czele z wójtem Janem Zychem.

 

 



 

Praca wre


W trakcie kilku godzin pracy, wykładowcom i ich studentom udało się "utorować" drogę do wszystkich znajdujących się na cmentarzu nagrobków. Podczas prac nie tylko nie dawało się wyczuć typowej relacji "student-wykładowca", ale też i nie brakowało okazji do wspólnych żartów.

 

Studenci podczas pracy na cmentarzu.



Po zakończonej pracy, cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udała się w drogę powrotną do Rzeszowa.

 

Wykładowcy i studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego na cmentarzu w Korczynie.



Inicjatywa ta stanowiła część akcji wiosennych upamiętnień polskich Żydów oraz porządkowania ich cmentarzy, organizowanej w całej Polsce m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama