Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 23 maja, pracownicy i studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego pomogli w uprzątnięciu cmentarza żydowskiego w Korczynie. Inicjatywa była częścią akcji organizowanej m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytut Historii UR, a także gminę Korczyna.
Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie
Studenci - W trakcie wydarzenia studenci mieli również okazję wysłuchać prelekcji prof. Wacława Wierzbieńca nt. historii Żydów w Korczynie (na zdjęciu w towarzystwie m.in. wójta Jana Zycha i pracowników dydaktycznych UR)

Autor: Krystian Propola, Maciej Nabożny

Żydzi w Korczynie


Ludność żydowska osiedlała się w Korczynie już w XVI w., co wynikało z faktu, iż ówczesne prawodawstwo zakazało im osiedlania się w samym Krośnie. Według danych z 1939 r. w miejscowości mieszkało 786 Żydów.

Zdecydowana większość z nich została zamordowana w czasie II wojny światowej - Zagładę przetrwał jedynie dr Ignacy Bibring oraz kilka innych osób pochodzenia żydowskiego, które zostały przechowane przez Polaków.

Obecnie główną pamiątką obecności Żydów w Korczynie jest cmentarz (hebr. kirkut), zajmujący powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na nim ok. 450 nagrobków. 

 

Cmentarz żydowski w Korczynie.



Co ważne, na terenie kirkutu, oprócz mogił miejscowej ludności żydowskiej, znajduje się też zbiorowy grób 123 Żydów i 7 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas wojny.

 

Pomoc z UR


Położony na obrzeżach Korczyny cmentarz wymaga nieustannej opieki. Dlatego też w miniony poniedziałek grupa około dwudziestu studentów historii, kulturoznawstwa oraz turystyki historycznej i kulturowej, wraz ze swoimi opiekunami z Uniwersytetu Rzeszowskiego, odwiedziła korczyński kirkut, aby pomóc w jego uprzątnięciu.

-W przeszłości Korczyna była znaczącą gminą żydowską, gdyż uczestniczyła w handlu m.in. z kupcami z Węgier, a także z innych stron, np. z rejonu Morza Czarnego - tłumaczył swoim studentom prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów UR.

 

Prof. Wierzbieniec w trakcie opowiadania studentom o żydowskich zwyczajach pogrzebowych.



Poza prof. Wierzbieńcem, studentom towarzyszyła również wicedyrektorka Instytutu Historii UR, dr Agnieszka Kawalec, a także prof. Elżbieta Rączy. Wszyscy oni, wspólnie ze studentami, aktywnie włączyli się w prace na cmentarzu.

 

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwiedzający cmentarz.



Gości powitała na cmentarzu delegacja gminy Korczyna, na czele z wójtem Janem Zychem.

 

 



 

Praca wre


W trakcie kilku godzin pracy, wykładowcom i ich studentom udało się "utorować" drogę do wszystkich znajdujących się na cmentarzu nagrobków. Podczas prac nie tylko nie dawało się wyczuć typowej relacji "student-wykładowca", ale też i nie brakowało okazji do wspólnych żartów.

 

Studenci podczas pracy na cmentarzu.



Po zakończonej pracy, cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udała się w drogę powrotną do Rzeszowa.

 

Wykładowcy i studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego na cmentarzu w Korczynie.



Inicjatywa ta stanowiła część akcji wiosennych upamiętnień polskich Żydów oraz porządkowania ich cmentarzy, organizowanej w całej Polsce m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama