Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 23 maja, pracownicy i studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego pomogli w uprzątnięciu cmentarza żydowskiego w Korczynie. Inicjatywa była częścią akcji organizowanej m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytut Historii UR, a także gminę Korczyna.
Pracownicy i studenci UR uporządkowali cmentarz żydowski w Korczynie
Studenci - W trakcie wydarzenia studenci mieli również okazję wysłuchać prelekcji prof. Wacława Wierzbieńca nt. historii Żydów w Korczynie (na zdjęciu w towarzystwie m.in. wójta Jana Zycha i pracowników dydaktycznych UR)

Autor: Krystian Propola, Maciej Nabożny

Żydzi w Korczynie


Ludność żydowska osiedlała się w Korczynie już w XVI w., co wynikało z faktu, iż ówczesne prawodawstwo zakazało im osiedlania się w samym Krośnie. Według danych z 1939 r. w miejscowości mieszkało 786 Żydów.

Zdecydowana większość z nich została zamordowana w czasie II wojny światowej - Zagładę przetrwał jedynie dr Ignacy Bibring oraz kilka innych osób pochodzenia żydowskiego, które zostały przechowane przez Polaków.

Obecnie główną pamiątką obecności Żydów w Korczynie jest cmentarz (hebr. kirkut), zajmujący powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na nim ok. 450 nagrobków. 

 

Cmentarz żydowski w Korczynie.Co ważne, na terenie kirkutu, oprócz mogił miejscowej ludności żydowskiej, znajduje się też zbiorowy grób 123 Żydów i 7 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas wojny.

 

Pomoc z UR


Położony na obrzeżach Korczyny cmentarz wymaga nieustannej opieki. Dlatego też w miniony poniedziałek grupa około dwudziestu studentów historii, kulturoznawstwa oraz turystyki historycznej i kulturowej, wraz ze swoimi opiekunami z Uniwersytetu Rzeszowskiego, odwiedziła korczyński kirkut, aby pomóc w jego uprzątnięciu.

-W przeszłości Korczyna była znaczącą gminą żydowską, gdyż uczestniczyła w handlu m.in. z kupcami z Węgier, a także z innych stron, np. z rejonu Morza Czarnego - tłumaczył swoim studentom prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów UR.

 

Prof. Wierzbieniec w trakcie opowiadania studentom o żydowskich zwyczajach pogrzebowych.Poza prof. Wierzbieńcem, studentom towarzyszyła również wicedyrektorka Instytutu Historii UR, dr Agnieszka Kawalec, a także prof. Elżbieta Rączy. Wszyscy oni, wspólnie ze studentami, aktywnie włączyli się w prace na cmentarzu.

 

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwiedzający cmentarz.Gości powitała na cmentarzu delegacja gminy Korczyna, na czele z wójtem Janem Zychem.

 

  

Praca wre


W trakcie kilku godzin pracy, wykładowcom i ich studentom udało się "utorować" drogę do wszystkich znajdujących się na cmentarzu nagrobków. Podczas prac nie tylko nie dawało się wyczuć typowej relacji "student-wykładowca", ale też i nie brakowało okazji do wspólnych żartów.

 

Studenci podczas pracy na cmentarzu.Po zakończonej pracy, cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udała się w drogę powrotną do Rzeszowa.

 

Wykładowcy i studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego na cmentarzu w Korczynie.Inicjatywa ta stanowiła część akcji wiosennych upamiętnień polskich Żydów oraz porządkowania ich cmentarzy, organizowanej w całej Polsce m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama