Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Otyłość to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń

Podziel się
Oceń

Wśród 10 najczęstszych chorób na liście WHO nie ma otyłości, tymczasem choroba otyłościowa to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń - przekonuje dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł.
  • Źródło: PAP Mediaroom
Otyłość to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń

Autor: PAP

Specjalista od 30 lat zajmuje się leczeniem choroby otyłościowej, gdyż otyłość - podkreśla - jest chorobą i to bardzo poważną. Jej skutkiem są różnego typu powikłania, wśród których są takie schorzenia jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Dlatego leczenie choroby otyłościowej ma kluczowe znaczenie w zmaganiach z tzw. chorobami cywilizacyjnymi.

"Musimy jednak zrozumieć, że otyłość to tylko objaw, a nie istota choroby otyłościowej, istotą są zaburzenia homeostazy energetycznej organizmu, prowadzące do nadmiernego i niekontrolowanego nagromadzenia tłuszczu" - tłumaczy dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, dyrektor Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Dodaje, że skutkiem tego zaburzenia, czyli homeostazy energetycznej organizmu, są powikłania takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa serca czy refluks żołądkowo-przełykowy. Zaznacza też, że choroba otyłościowa nie jest winą chorego, a chorym na otyłość nie można odmawiać leczenia.

Choroba ta wynika z tego, że mamy w naszym organizmie wiele mechanizmów służących zdobywaniu energii, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Jednym z nich jest grelina, hormon zwykle wydzielany pod wpływem głodu, który wydaje naszemu organizmowi rozkaz - idź do lodówki i jedz.

"Zastrzyk z greliny, nawet jak nie jesteśmy głodni, spowodowałby, że zjedlibyśmy wszystko co tylko jest możliwe w naszym zasięgu. Chorzy stale odczuwają pociąg do jedzenia i to nie jest kwestia woli" - przekonuje dyrektor Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.

Drugi ważny mechanizm choroby otyłościowej związany jest z zaburzeniem wydzielania hormonu GLP-1, czyli glukagonopodobnego peptydu 1. Jest on uruchamiany w jelicie cienkim po spożyciu posiłku, by pohamować apetyt; mówi nam - odsuń talerz, jesteś już najedzony. Jednak u chorych na otyłość brak jest odpowiedniego wydzielania tego hormonu.

"Jeszcze raz zatem powtórzę: chorzy na otyłość nie są odpowiedzialni za tę chorobę, u nich źle działa homeostaza organizmu" - podkreśla specjalista. Jego zdaniem trzeba zatem zmienić sposób myślenia o chorobie otyłościowej i strategii jej leczenia: tę chorobę trzeba leczyć w pierwszej kolejności, a nie dopiero wtedy, gdy pojawią się jej powikłania.

"Zwykle jednak postępuje się odwrotnie" - tłumaczy dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł. Najpierw podawane są leki służące leczeniu powikłań otyłości, na przykład cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego, a na otyłość zaleca się jedynie redukcję masy. Tymczasem choroba otyłościowa wymaga leczenia, podobnie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. I jest dostępne - zaznacza - skuteczne jej leczenie.

Wyjaśnia, że włączenie insuliny u chorych na cukrzycę nasila u nich otyłość. Natomiast leczenie otyłości powoduje ustępowanie cukrzycy. Tak działają chirurgia bariatryczna, jak też niektóre leki, takie jak tzw. analogi GLP-1. Są one podawane chorym na cukrzycę typu 2, ale to również skuteczne leki na chorobę otyłościową.

"Leczenie nadciśnienia nie wyleczy otyłości, a odwrotnie - jak najbardziej. Zgłaszają się też chorzy po nieudanych próbach leczenia depresji, a po skutecznym leczeniu otyłości - zdarza się, że ustępuje u nich depresja" - przekonuje specjalista.

Zwraca uwagę, że wśród 10 najczęstszych chorób na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma choroby otyłościowej. Są na niej cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu i choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa). "Tymczasem za 66 proc. zgonów z powodu tych 10 schorzeń odpowiada otyłość" - stwierdza dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł. "Kiedy wreszcie w karcie zgonu jako przyczynę śmierci będzie wskazywana otyłość?" - pyta specjalista.

Na ogół wpisuje się jedynie bezpośrednią przyczynę zgonu, na przykład zawał serca. Tymczasem zmarły pacjent był przed długi czas otyły i od 17 lat miał wskazanie do operacji bariatrycznej. U tego chorego do zawału serca doprowadziły choroba sercowo-naczyniowa oraz cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, ale to były powikłania choroby otyłościowej, która jest praprzyczyną tych schorzeń. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama