Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Musimy przywrócić finansowanie in vitro z budżetu państwa. Rozmowa z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Podziel się
Oceń

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek ogłosił samorządowy program wsparcia finansowego dla kobiet ubiegających się o zapłodnienie w ramach procedury in-vitro. Na konferencji promującej miejski projekt in-vitro, którego pomysłodawcami byli działacze rzeszowskiej Lewicy, wystąpiła m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan. Udało nam się z nią chwilę porozmawiać.
Musimy przywrócić finansowanie in vitro z budżetu państwa. Rozmowa z Małgorzatą Rozenek-Majdan
Od Lewej: Małgorzata Froń, Małgorzata Rozenek-Majdan, Elżbieta Łukacijewska, Krystyna Skowrońska, Renata Butrym
Małgorzata Froń: Dlaczego tak czynnie zaangażowała się pani w walkę o przywrócenie finansowania metody in vitro przez skarb państwa?

Małgorzata Rozenek-Majdan:Bo mam trzech synów dzięki tej metodzie. Bo dane demograficzne pokazują, że wsparcie finansowe dla leczenia niepłodności w Polsce jest niezbędne. W 2021 roku mieliśmy najniższe dane urodzeniowe od II wojny światowej. Rzeszów tym razem również temu niżowi się nie oparł, tym bardziej ważne jest, by obywatele mogli liczyć na wsparcie samorządu. Robimy wszystko, by przywrócić finansowanie metody in vitro ze skarbu państwa, tak jak to było w latach 2013-2016. Dzięki tamtemu programowi urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Co czwarta para w Polsce ma zdiagnozowane problemy z płodnością i będzie potrzebowała pomocy medycznej. Super, że samorządy przejmują obowiązki państwa, jednocześnie jest to smutne, bo siła wsparcia finansowego skarbu państwa jest dużo większa.

Małgorzata Froń: Rozpoczęło się zbieranie podpisów pod projektem ustawy, jak długo będzie trwało?

Małgorzata Rozenek-Majdan:Zbieranie podpisów rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu. Potrwa przez najbliższe trzy miesiące. A my w tym czasie będziemy przypominać, że dbanie o dzietność jest obowiązkiem państwa, my tego obowiązku będziemy się domagać od państwa.

Małgorzata Froń: Ma pani trzech synów, urodzonych dzięki metodzie in vitro. Jak oni sobie z tym radzą? Czy spotykają ich z tego powodu jakieś szykany?

Małgorzata Rozenek-Majdan:Raczej nie. Moi synowie wiedzą, że przyszli na świat dzięki tej metodzie, nigdy tego przed nimi nie ukrywałam. Poza tym, żyjemy w środowisku, gdzie ten temat nie jest żadnym problemem. Problem z tym tematem mają głównie rządzący i kościół.


Małgorzata Rozenek-Majdan, celebrytka, propagatorka metody in vitro, w sobotę wzięła udział w inauguracji miejskiego programu in vitro w Rzeszowie. Zachęcała także do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy 'Tak dla in vitro'.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama