Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Tuż przy Ratuszu powstanie nowy budynek. Ma mieć 4 kondygnacje i windę do transportu fortepianu!

Podziel się
Oceń

Na parkingu tuż przy rzeszowskim Ratuszu powstać ma nowy budynek, który pomieścić ma salę wystawiennicza, salę amfiteatralna na 200 osób i platformę widokową. Prace nad projektem koordynuje Architekt Miasta - Janusz Sepioł.
Tuż przy Ratuszu powstanie nowy budynek. Ma mieć 4 kondygnacje i windę do transportu fortepianu!

Autor: Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Pierwszym krokiem ku powstaniu nowego budynku przy ul. Słowackiego, w którym będzie miejsce zarówno na spotkania jak i na wystawy i kameralne koncerty, będzie opracowanie założeń programu funkcjonalno-użytkowego dla przyszłego obiektu.

Taki krok został wykonany - w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa ogłoszone zostało zapytanie ofertowe na wybór autora założeń programu dla przyszłego budynku. Obiekt powstać ma na działce przy ratuszu, zajmowanej obecnie przez parking.

- Ma to być nowa przestrzeń, miejsce spotkań mieszkańców. Temat konieczności powstania takiego obiektu sygnalizowali mieszkańcy a także przedstawiciele środowisk twórczych, którzy wskazywali, że w ścisłym centrum naszego miasta brakuje miejsc do organizacji np. kameralnych koncertów, wystaw. Ten nowy obiekt, który chcemy przygotować będzie pełnił takie funkcje - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Co z miejscami parkingowymi?
Jak informuje nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Konrada Fijołka miasto chce, aby budynek nie zajmował całego terenu obecnego parkingu. - Budynek nie zajmie całej działki ze względu na ekspozycję ratusza. - Mówi. I dodaje, że zarówno w kwestii kubatury budynku, wysokości jak i wyglądu fasady, miasto jest w stałym kontakcie z Konserwatorem Zabytków.

Nowym obiekt to oczko w głowie Architekta Miejskiego
Projekt jest koordynowany przez Architekta Miasta - Janusza Sepioła. - Na parterze obiektu znajdować się ma przede wszystkim przestrzeń wystawiennicza. Pierwsza kondygnacja to sala amfiteatralna dla 180-200 osób, druga to platforma widokowa. Takie są wstępne założenia tej przyszłej inwestycji - mówi Janusz Sepioł. 

- Główną funkcją tego budynku będzie stworzenie miejsca spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, uroczystości miejskich, dyskusji, prezentacji planów. Obecnie w dużej części odbywały się one w ratuszu, w Sali sesyjnej, która praktycznie za każdym razem musiała być aranżowana od nowa na potrzeby konkretnego wydarzenia. Tutaj będziemy mieli nowoczesną aulę, odpowiednio wyposażoną, przystosowaną także do organizacji koncertów, recitali - dodaje Architekt Miasta Rzeszowa. 

 

nowy budynek pod rzeszowskim Ratuszem
Teren obecnego parkingu pod Ratuszem, na którym powstać ma nowy budynek. Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa



W wytycznych do założeń programu funkcjonalno-użytkowego czytamy m.in., że obiekt ma stanąć na 3 działkach ( o nr: 1012/1, 1012/4 i 1012/3) o łącznej powierzchni prawie 10 arów. 

 

Cztery kondygnacje i winda do transportu fortepianu


Do obiektu ma być dogodny podjazd samochodowy. Obiekt ma pomieścić windę towarowa, z możliwością transportu fortepianu. Budynek ma mieć także windy osobowe oraz schody ruchome i być wyposażony w klimatyzację.
Obiekt ma składać się z 4 kondygnacji:
 

  • poziom -1: zaplecze techniczne, magazynowe, szatnie, toalety
  • poziom 0: przestrzeń wystawiennicza, recepcyjna, ew. cateringowa, część administracyjna przeznaczona dla 2-3 zatrudnionych pracowników
  • poziom +1: sala amfiteatralna na około 180- 200 osób z proscenium, zapleczem technicznym i kabiną tłumaczy
  • poziom +2: platforma widokowa, kawiarnia plenerowa



 

parking pod ratuszem Rzeszów
Teren obecnego parkingu pod Ratuszem, na którym powstać ma nowy budynek. Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa



Ważną kwestią jest także to, że przyszły budynek będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ratuszu, który jest obiektem zabytkowym nie można zastosować wszelkich możliwych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. 

 

Najpierw program funkcjonalno-użytkowy, później konkurs architektoniczny i realizacja


Firmy zainteresowane opracowaniem założeń do programu funkcjonalno-użytkowego swoje oferty mogą składać osobiście lub przesyłać do Biura Architekta Miasta Rzeszowa (ul. Targowa 3, pokój 321) do 27 stycznia 2023 roku. Wybrany wykonawca będzie miał trzy tygodnie, od dnia podpisania umowy, na opracowanie założeń. 

Do jego zadań będzie należało m.in.: 

  • określenie katalogu wszystkich koniecznych pomieszczeń dla funkcjonowania przyszłego obiektu,
  • zwymiarowanie - weryfikacja w stosunku do możliwości działki,
  • zarekomendowanie powiązań funkcjonalno- przestrzennych i ewentualnych korekt programowych.


Założenia do PFU będą podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na projekt przyszłego budynku. Konkurs wyłoni pomysły architektów na tego typu obiekt w tym miejscu. Dopiero wtedy miasto będzie mogło oszacować przybliżony koszt i okres realizacji tej inwestycji.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Noname 05.01.2023 14:03
Czy Pan Architekt Miasta Rzeszowa oddał swoją odprawę po powrocie.

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama