Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Sprawa zabójstwa Janiny M. rozwiązana po 22 latach. Jej brat zabójca nie żyje

Podziel się
Oceń

Podkarpaccy "łowcy głów" zamknęli sprawę zabójstwa Janiny M. sprzed 22 lat. Marian O., podejrzany o zabójstwo swojej siostry, znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców.
Sprawa zabójstwa Janiny M. rozwiązana po 22 latach. Jej brat zabójca nie żyje
Na zdjęciu Marian O., poszukiwany przez 22 lata zabójca swojej siostry Janiny M.

Źródło: KWP Rzeszów

W historii polskiej policji istnieje wiele spraw, które pozostawiają trwałe piętno na kartach kryminalistyki. Jedną z nich jest tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w nocy z 4 na 5 sierpnia 2001 roku, w spokojnej miejscowości Lipa, położonej w powiecie stalowowolskim. To tutaj rozegrała się zbrodnia, której sprawcą był 61-letni wówczas Marian O., stając się celem intensywnych poszukiwań „Łowców Głów”.

W wyniku bestialskiego ataku na swoją siostrę, Janinę M., Marian O. pozostawił za sobą ślad niewyobrażalnej okrucieństwa. Rzucając się na 69-letnią kobietę, brutalnie ją pobił, a następnie oblał benzyną i podpalił. Ofiara została ciężko ranna i zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Tragedia ta zszokowała społeczność lokalną, stawiając pytanie, jak człowiek może dopuścić się takiego okropnego czynu wobec własnej rodziny.

Przepadał bez śladu

W dramatycznym zdarzeniu ucierpiała również córka Janiny M., która próbowała stanąć w obronie matki. Bezbronnie stała się świadkiem ataku, który na zawsze odmienił bieg ich życia. Marian O., po dokonaniu zbrodni, nie czekał na sprawiedliwość. Natychmiast uciekł, stając się celem intensywnych poszukiwań policji.

Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu wystawiła list gończy, a na tropie zbrodniarza ruszyli "Łowcy Głów". To elitarne jednostki policji, specjalizujące się w tropieniu najbardziej poszukiwanych przestępców. Ich misją jest doprowadzenie sprawiedliwości wobec tych, którzy próbują unikać odpowiedzialności za swoje czyny.

Policjanci, we współpracy z Prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, przeprowadzali szczegółowe analizy materiałów sprawy. Weryfikowali informacje z kraju i zagranicy oraz ustalali potencjalnych świadków. Długotrwałe śledztwo obejmowało różne wersje i hipotezy na temat losów Mariana O. po popełnieniu przestępstwa.

Dwa dni po zabójstwie Marian O. rzucił się pod pociąg

Decydujący przełom nastąpił dzięki badaniom genetycznym przeprowadzonym przez biegłych z zakresu genetyki sądowej Laboratorium Kryminalistycznego. Ślady zabezpieczone na miejscu zbrodni w Lipie w 2001 roku pozwoliły na wyodrębnienie profilu DNA, który został zarejestrowany w Zbiorze Danych DNA. To stwierdzenie zgodności było kluczowe dla dalszych działań.

Międzynarodowa współpraca policji umożliwiła uzyskanie dostępu do materiałów i profilu DNA niezidentyfikowanego mężczyzny, który zginął tragicznie pod kołami pociągu w Czechach 7 sierpnia 2001 roku. Mężczyznę pochowano jako "NN".

Badania genetyczne potwierdziły, że nieznany wcześniej mężczyzna to poszukiwany Marian O., kończąc tym samym najdłuższe poszukiwania w historii regionu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama