Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

W Jasionce planowano zamach na życie prezydenta Ukrainy!

Podziel się
Oceń

Polskie służby wywiadowcze zatrzymały Pawła K., który działał na rzecz Rosji. Mężczyzna zbierał informacje o pobycie prezydenta Ukrainy na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce, co mogłoby umożliwić służbom specjalnym Rosji zamach na życie Wołodymyra Zełeńskiego.
W Jasionce planowano zamach na życie prezydenta Ukrainy!
Zatrzymano Polaka, który działał na rzecz wywiadu rosyjskiego. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego.

Źródło: Jakub Szymczyk/KPRP (zdj. ilustracyjne)

Z ustaleń śledztwa wynika, że Paweł K. miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego, nawiązując kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej zaangażowanymi w konflikt na Ukrainie. Jego zadaniem miało być zebranie i przekazanie informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, co mogłoby ułatwić planowanie ewentualnego zamachu na życie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego przez rosyjskie służby specjalne.

- Rozwój sprawy był możliwy dzięki zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez Pawła K., które przekazało polskiej Prokuraturze Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. W toku śledztwa uzyskano kluczowy materiał dowodowy od strony ukraińskiej, co podkreśla istotę współpracy międzynarodowej w walce z przestępczością zorganizowaną - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego. Do zatrzymania mężczyzny doszło 17 kwietnia.

Należy docenić doskonałą współpracę polskich i ukraińskich służb, które pozwoliły na zabezpieczenie materiału dowodowego także poza granicami Polski. Skoordynowane działania Prokuratury Krajowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prokuratury Generalnej Ukrainy oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy są dowodem na skuteczność międzynarodowej współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Z uwagi na konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania, Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku śledczych.

Śledztwo w sprawie ma charakter rozwojowy i jest prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Krajowej, co podkreśla zaangażowanie państwowych organów w zapewnienie bezpieczeństwa narodowego oraz skuteczne ściganie osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz obcych państw.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikowany z art. 130 § 3 kodeksu karnego. Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama