Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Narty we Włoszech – gdzie się wybrać i jak się przygotować?

Podziel się
Oceń

Ośrodków narciarskich we Włoszech jest mnóstwo. Posiadają dogodną infrastrukturę i są odpowiednio naśnieżone. W wielu miejscach zakup jednego karnetu pozwala na korzystanie z kilku terenów narciarskich. To raj dla doświadczonych sportowców, a także amatorów i rodzin z dziećmi, którzy chcą wypocząć w otoczeniu śnieżnego krajobrazu.
narty, mubi, ubezpieczenia

Źródło: freepik

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie narciarskie?

Jeśli jeździsz na nartach lub snowboardzie, wiesz zapewne, jak łatwo o kontuzję podczas uprawiania tej aktywności. Wystarczy chwila nieuwagi, utrata równowagi lub zbyt krótka rozgrzewka, abyś nabawił się obrażeń. Ktoś może także na Ciebie wpaść. Wówczas kończy się to najczęściej urazem kolana, kostki, stopy, ramienia i barku. Niekiedy dochodzi do urazów głowy, pleców i rąk. Możesz także poważnie się przeziębić, jeśli przemarzniesz przez nieodpowiednio dobraną odzież. 

Jeśli spotkasz się z którąś z powyższych sytuacji, a nie będziesz posiadał ubezpieczenia narciarskiego, wszelkie koszty leczenia za granicą musisz pokryć z własnej kieszeni. Opłaty związane z zagraniczną opieką medyczną są niezwykle wysokie. Każde badanie, zabieg, pobyt na oddziale ratunkowym, wizyta u lekarza i hospitalizacja to oddzielny koszt. Dolicz do tego ewentualne opłaty związane z transportem medycznym, zakupem leków, opatrunków lub koszty z tytułu zniszczeń, których dokonasz. Wszystkie je pokryje polisa na wyjazd. 

Ubezpieczenie podróżne obejmuje zwykle ochronę kosztów leczenia i assistance. Możesz rozszerzyć ją również o:

 • OC (na włoskich stokach ochrona OC jest obowiązkowa),
 • NNW,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC sprzętu sportowego,
 • uprawianie sportów,
 • klauzulę alkoholową,
 • klauzulę obejmującą choroby przewlekłe.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ochrony Cię interesuje. Sprawdzimy to na przykładzie 38-letniego Piotra, który szuka polisy na 7-dniowy pobyt we Włoszech. Planuje tam uczyć się jazdy na nartach. Chce, aby jego ubezpieczenie posiadało ochronę kosztów leczenia, NNW oraz OC.

mubi ubezpieczenia
Dlaczego warto się wybrać na narty do Włoch?

Włochy to jeden z najpopularniejszych regionów dla narciarzy. W kraju tym jest wiele stoków, które wyposażone są w doskonałą infrastrukturę. Nowoczesne i szybkie wyciągi, systemy sztucznego naśnieżania, dzięki którym masz gwarancję śniegu przez cały sezon. 

Trasy zjazdowe przygotowane są dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Dla doświadczonych, zawodowych i początkujących sportowców. Możesz się tam wybrać także na rodzinną wycieczkę. Jeśli Twoja pociecha ma mniej niż 8 lat, skorzysta z jazdy na nartach zupełnie za darmo. Jeżeli lubisz narciarstwo biegowe, we Włoszech odnajdziesz wiele tras stworzonych do tego rodzaju sportu. 

Resorty zadowolą nawet wymagających turystów. Kiedy będziesz chciał odpocząć od jeżdżenia na nartach, możesz skorzystać z innego rodzaju rozrywek. Ośrodki posiadają SPA, centrum wellness, aquaparki, liczne bary, restauracji, miejsca, w których organizowane są dyskoteki. Możesz pojeździć na łyżwach, zjechać torem saneczkowym lub skorzystać ze snowtubingu.

 

Do jakiego obszaru narciarskiego we Włoszech warto się wybrać?

Via Lattea

To jeden z największych terenów narciarskich we Włoszech. Karnet Via Lattea obejmuje miejscowość Sestriere, Clavière, Sauze d'Oulx, Pragelato, Sansicario i Cesana oraz Montgenèvre, która leży we Francji. Panują tu idealne warunki śniegowe z uwagi na dostępność ponad 900 armatek, dzięki którym zjazdy utrzymane są w jak najlepszym stanie. Znajdują się tu specjalne trasy dla dzieci i do ćwiczeń. Powyżej Sestriere dostępne są wyciągi, które prowadzą do najwyższego punktu, czyli Monte Motta, który mierzy 2823 metry wysokości. Stąd można zjechać trasą o zaawansowanym stopniu trudności i podziwiać widok na dolinę Hochtal. W niższych częściach szlaki prowadzą przez lasy iglaste i modrzewiowe. W Sestriere, Montgenèvre oraz przy Rio Nero znajdują się snowparki, które posiadają wiele wzniesień, ramp i skoczni, a ich teren jest bardzo zróżnicowany.

 • Trasy łącznie: 400 km,
 • Szlaki zielone i niebieskie: 96 km,
 • Szlaki czerwone: 220 km,
 • Szlaki czarne: 84 km,
 • Liczba wyciągów: 71,
 • Maksymalna wysokość: 2789 m,
 • Minimalna wysokość: 1372 m.

Livigno

Zwany jako Mały Tybet z uwagi na zimny i suchy klimat. To jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w Alpach. Teren o długości 14 km leży między szwajcarską doliną Engadin a włoską Alta Valtellina. Jest idealny do uprawiania narciarstwa biegowego z uwagi na ukształtowanie terenu. Odbywają się tu także jazdy nocne oraz istnieje możliwość zjeżdżania na nartach poza trasami. Dla bezpieczeństwa należy jednak korzystać z doświadczonych przewodników. Ze względu na obfite opady śniegu zimą sezon narciarski w tym ośrodku trwa zwykle od listopada do maja. 

 • Trasy łącznie: 155 km,
 • Szlaki zielone i niebieskie: 30 km,
 • Szlaki czerwone: 65 km,
 • Szlaki czarne: 20 km,
 • Szlaki biegowe: 40 km
 • Liczba wyciągów: 32,
 • Maksymalna wysokość: 2798 m,
 • Minimalna wysokość: 1816 m.

Val Gardena / Alpe di Siusi

Val Gardena i Alpe di Siusi to dwa oddzielne regiony narciarskie, które są ze sobą połączone. Zakup odpowiedniego karnetu pozwala na korzystanie z całego kompleksu. Oba ośrodki znajdują się wśród szczytów w Dolomitach. Na najwyższej górskiej hali Europy znajduje się 60 km tras. Pozostała część to zjazdy Val Gardena. Początkujący narciarze mogą tu korzystać z szerokiej trasy Florian i Laurin. Doświadczeni sportowcy mają do dyspozycji szlaki slalomowe. Czarny zjazd Puflatsch należy do najtrudniejszych. Różnica w jego wysokości to 300 m. Dostępny jest tu także snowpark, szlaki w głębokim śniegu i trasy freeridowe.

 • Trasy łącznie: 178 km,
 • Szlaki zielone i niebieskie: 52 km,
 • Szlaki czerwone: 105 km,
 • Szlaki czarne: 21 km,
 • Liczba wyciągów: 84,
 • Maksymalna wysokość: 2518 m,
 • Minimalna wysokość: 1236 m.

Więcej na temat nart we Włoszech przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/narty-we-wloszech/.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wacuś emigrantTreść komentarza: Szkoda młodej kobiety, dopiero na starcie w życie. Moja Żona zmarła w tym samym wieku. Mając 28 lat zmarła w związku z urodzinami naszego dziecka. Była Mamą, Żoną, pracownikiem dobrej Wyższej Uczelni w stopniu Doktora, autorką wielu publikacji i prac naukowych. Miała też 28 lat, ale dorobek życiowy większy, niż większość 60-latków. A perspektywy ... !! 28-letnia kobieta!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:58Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: zero.bogTreść komentarza: Nawet w USA dla 28-letniej kobiety pracy jest pod dostatkiem. Zasadniczo - nawet w Polsce z łatwością mogłaby znaleźć zatrudnienie dające Jej szansę na samodzielne życie. Dlaczego WYBRAŁA! bezdomność w USA, gdzie na opiekę zdrowotną nie miała żadnych szans? No cóż. Każdy przeżywa swoje własne życie. Tak, jak sam chce!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:34Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Marszałek Ortyl dawno powinien być usunięty i osądzony za swoją fatalną działalność i nieudolność i nadużycia władzy. Pan Profesor Gutowski jeden z najmądrzejszych lekarzy w Polsce który nie jednemu uratował życie bezinteresownie doradzał był bezprawnie przez mafię pisowską Ortyla oskarżany w anonimach bez podpisu a Sędzia panu Kotuli zabronił wypowiedzi. PIS i eurokołchoz doprowadzał do katastrofy co obecnie widać na przejściach granicznych.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 17:17Źródło komentarza: Prof. Gutkowski p.o. dyrektora szpitala MSWiA. Będzie też kandydatem do sejmiku?Autor komentarza: UkrTreść komentarza: Media już ocenił yData dodania komentarza: 22.02.2024, 00:10Źródło komentarza: Śmiertelna galareta w Nowej Dębie. Są wyniki sekcji zwłok zmarłego Iurii N.Autor komentarza: Czytacz hahaTreść komentarza: Hmmm... ruszyli w eskorcie to co sami się eskortowali.Polska język trudna jezykData dodania komentarza: 21.02.2024, 12:12Źródło komentarza: Policjanci z Rzeszowa ratują życie! Pomogli w pilnym transporcie krwiAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiem
Reklama
Reklama
Reklama