Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Życie aktywisty uratował kolega

Podziel się
Oceń

Ofiarą ataku zwierzęcia był 56-letni Henri, obywatel Niemiec, który od lat mieszka w Bieszczadach i angażuje się w ochronę przyrody. Wraz z kolegą, Łukaszem Synowieckim, wybrali się do lasu, gdzie sprowokowali atak.
Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Życie aktywisty uratował kolega

Źródło: Michał Gzowski/X

Do dramatycznego zdarzenia doszło 12 listopada nieopodal nieistniejącej wsi Hulskie w Bieszczadach. Zaatakowany aktywista ekologiczny został ciężko ranny. Życie uratował mu Synowiecki, który spłoszył niedźwiedzia, a następnie udzielił rannemu pierwszej pomocy i wezwał służby. Przebieg ataku uchwyciła ustawiona naprzeciw gawry fotopułapka. 

Mężczyźni wybrali się do lasu, aby sprawdzić, czy prowadzona jest tam wycinka, o której wstrzymanie wcześniej wnioskowali – właśnie przez wzgląd na bytującego tam niedźwiedzia. Przez nieuwagę dwaj przyjaciele natury znaleźli się blisko jego gwary. Henri i Łukasz rozdzielili się chwilę przed atakiem, co było błędem. Dodatkowo, gdyby mężczyźni byli głośniejsi podczas swojej wędrówki, być może ostrzegliby zwierzę, że zbliżają się do jego terytorium.

Obywatel Niemiec szedł na czele, około stu metrów przed kolegą i zniknął mu sprzed oczu. Łukasz Synowiecki nie widział ataku, jednak usłyszał charakterystyczne charczenie niedźwiedzia, a po chwili wrzaski towarzysza. Od razu domyślił się jakiej sceny może się spodziewać za górką, która zasłaniała widok, dlatego też natychmiastowo zaczął biec w tamtą stronę i krzyczeć. Synowiecki twierdzi, że tak potężny osobnik nie miałby problemu, by zabić, jednak najwyraźniej chciał tylko ostrzec nieproszonego gościa. To właśnie jego krzyki sprawiły, że drapieżnik przerwał atak i uciekł.

Stan rannego okazał się poważny. 56-latek miał liczne rany na ciele w tym ugryzienie na skroni. Mężczyzna nie był w stanie sam się przemieścić. Kiedy udało się złapać zasięg GSM, wezwane zostały służby. Akcja ratunkowa trwała 3 godziny. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala w Krośnie, gdzie nocą lekarze zszywali jego rany. Stan rannego jest stabilny.

Towarzysz Henriego wyznaje, że ma wyrzuty sumienia, że znaleźli się wtedy w tamtym miejscu, czym zakłócili spokój zwierzęcia. Podkreśla jednak, że nie ustaną w walce o zachowanie spokoju dzikiej przyrody.

Takie zachowanie nie obeszło się bez krytyki leśników.

- Fotopułapka uchwyciła atak niedźwiedzia na ekoaktywistę. Chciał udowodnić, że gawra jest pusta, bo leśnicy zniszczyli jego siedlisko. Niezła ironia losu – pseudoekolodzy szczuli na leśników, GOPR i policjantów, a teraz ci ludzie ratują im życie – skomentował sytuację na platformie X (dawniej Twitter) rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski.

Leśnicy byli świadomi, że w okolicy znajduje się siedlisko niedźwiedzia

Gawrę tę zlokalizowano w styczniu tego roku, jednak wówczas nie stwierdzono w niej bytowania niedźwiedzia. Od maja, po zakończeniu okresu gawrowania, prowadzono w tej okolicy prace hodowlane, wyłączając z nich okolice samej gawry.

- W sierpniu tego roku otrzymaliśmy pismo od Inicjatywy Dzikie Karpaty i Fundacji Siła Lasu, o konieczności natychmiastowego wstrzymania wszelkich zabiegów gospodarki leśnej, w tym wydzieleniu leśnym. Jednocześnie w sierpniu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wpłynął wniosek od aktywistów o utworzenie strefy ochronnej wokół miejsca gawrowania niedźwiedzia. Zgodnie z zaleceniami RDOŚ do 31 października zakończono prace w tym wydzieleniu i zainstalowano fotopułapkę, która miała monitorować okolicę gawry – napisało Nadleśnictwo Lutowiska na facebookowym fanpage’u.

Leśnicy dodają w swoim oświadczeniu, że aktywiści IDK doskonale wiedzieli o utworzeniu tejże strefy, ponieważ sami złożyli wniosek o jej utworzenie i przypominają o „leśnych zasadach”. 

W miejscach, gdzie bytują dzikie zwierzęta, należy zachować szczególną ostrożność. Szczególnie niebezpieczne jest płoszone niedźwiedzi, które w okresie zimowego snu są szczególnie wrażliwe na hałas i zakłócenia.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama