Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Liceum w Boguchwale sprzyja uczniom LGBTQ+

Podziel się
Oceń

W środę, 24 kwietnia, ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Tegorocznym hasłem rankingu było „Szkoła Zaufania”.
Liceum w Boguchwale sprzyja uczniom LGBTQ+

Źródło: pixabay

Na stronie lgbtplusme.com zamieszczono ankietę do wypełnienia przez uczniów, zawierającą 20 pytań dotyczących podejścia szkoły do osób LGBTQ+, działań antydyskryminacyjnych oraz wsparcia ze strony nauczycieli i nauczycielek dla społeczności LGBTQ+.

Uczniowie mieli czas na wypełnienie ankiet od 5 lutego do 14 kwietnia br. Do rankingu zakwalifikowano szkoły, które otrzymały minimum 15 zweryfikowanych głosów. Z całego kraju wpłynęło ponad 12 tysięcy ankiet, z Podkarpacia 323.

W rankingu znalazło się ponad 2000 szkół. Na czele krajowego zestawienia uplasowało się I Społeczne LO „Bednarska” z Warszawy, drugie miejsce zajęło XXX LO im. Jana Śniadeckiego z Warszawy, a trzecie – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.

W pierwszej trzydziestce znalazły się również miasta takie jak: Rzeszów, Boguchwała, Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle. Ponad połowa głosów pochodziła spoza 10 największych miast Polski.

Zwycięskie szkoły otrzymują Tarcze Zaufania podpisane przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Szkoła Zaufania to hasło tegorocznej edycji projektu. Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem trzech instytucji państwa (Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka), a także z rekordowym wsparciem samorządowym. 

- Tegoroczny Ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży. Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – mówi Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu.

Uczniowie LGBT nie mogą czuć się bezpiecznie na Podkarpaciu

Liderem na Podkarpaciu po raz trzeci z rzędu okazało się Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, plasując się na 26. miejscu w ogólnopolskim rankingu.

Cały czas jest wiele do zrobienia w kwestii przemocy rówieśniczej, aż 41 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (np. wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów. Alarmujący jest poziom przemocy fizycznej (np. szturchnięcia, przepychanki): 28 proc. osób uczestniczących doświadczyło jej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 27 proc. z innych względów. 

Na Podkarpaciu te liczby także są nie najlepsze, 29 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy fizycznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+. Bardzo niepokojące są także dane dot. przemocy z innych względów 33 proc. ankietowanych jej doświadczyło, następną bardzo niepokojącą informacją jest to, iż 51 proc. uczniów biorących udział w badaniu doświadczyło Cyberprzemocy. 

- Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32% osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców. Dlatego tak ważna jest rola Ministerstwa, w którym jesteśmy, aby to zaufanie odbudować – mówi Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE. - Konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni są przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich narzędzi do udzielania właściwej pomocy.

W gronie szkół przyjaznych i zaangażowanych znalazło się także Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie, które zajęło 34. miejsce w rankingu.

Kacper Blok, koordynator regionalny Fundacji Growspace, zaangażowanej w stworzenie rankingu, podkreśla: „Szkoła, która jest tolerancyjna i akceptująca, pozwala uczniom zaufać szkole, zaufać nauczycielom czy sobie nawzajem".

W rankingu znalazły się także trzy inne podkarpackie ogólniaki: I LO im. M. Kopernika w Krośnie uznano za szkołę umiarkowanie przyjazną społeczności LGBTQ+ (97. miejsce), podobnie jak I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle (124. miejsce).

Niestety, III LO w Stalowej Woli zostało uznane za nieprzyjazną szkołę w regionie (139. miejsce).

Współkoordynator rankingu, Mateusz Trzaska, podkreśla, że wsparcie państwa i instytucji jest kluczowe w tworzeniu środowiska szkolnego opartego na otwartości i szacunku dla godności ludzkiej.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama