Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Koniec Wiosny. Czarzasty na Podkarpaciu: Lewica stanowczo przeciw zmianom w składce zdrowotnej

Podziel się
Oceń

Wicemarszłek Sejmu mówił o sprzeciwie Lewicy w kwestii obniżenia składki zdrowotnej, kampanii prezydenckiej Magdaleny Biejat, zapowiedział też koniec Wiosny.
lewica podkarpacie

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty odwiedził Rzeszów, gdzie wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez Zarząd Podkarpackiej Nowej Lewicy.

Lewica przeciwna obniżeniu składki zdrowotnej dla firm

Głównym tematem konferencji była kwestia piątkowego (4.04.2025) głosowania w Sejmie dotyczącego zmian w składce zdrowotnej, w którym posłowie Lewicy zagłosowali przeciwko ustawie popartej przez pozostałych koalicjantów. Czarzasty stanowczo bronił decyzji swojego ugrupowania.

- Ten, kto przegrywa głosowanie, nie znaczy, że nie ma racji. My uważamy, że racja jest po naszej stronie" - podkreślił wicemarszałek. Według niego, ustawa jest niesprawiedliwa, ponieważ obywatele będą płacić dwa razy wyższą stawkę zdrowotną niż przedsiębiorcy przy tych samych przychodach.

- Jeżeli pracownik ma dochód na poziomie 10 tysięcy złotych, to będzie płacił 770 złotych składki zdrowotnej, a przedsiębiorca przy tym samym dochodzie będzie płacił 330 złotych składki zdrowotnej - wyjaśnił Czarzasty, dodając, że taka dysproporcja będzie występować na każdym poziomie dochodów.

Wicemarszałek zaznaczył, że Lewica nie jest przeciwko przedsiębiorcom, ale uważa, że finansowanie służby zdrowia powinno być zorganizowane inaczej. Zapowiedział, że w środę kandydatka Lewicy na prezydenta RP Magdalena Biejat wraz z wiceministrem zdrowia Wojciechem Koniecznym przedstawią alternatywną propozycję finansowania służby zdrowia.

Czarzasty zwrócił również uwagę na finansowe konsekwencje przyjętej ustawy. Według wyliczeń Lewicy, obniżenie składki zdrowotnej oznacza 6 miliardów złotych mniej dla Narodowego Funduszu Zdrowia, który już teraz boryka się z deficytem na poziomie 20 miliardów złotych.

- Ostateczną konsekwencją będzie prywatyzacja szpitali i służby zdrowia. Żeby była jasność, nigdy jako lider Lewicy, ani ja, ani Lewica nie zgodzimy się na prywatyzację szpitali czy służby zdrowia w Polsce. Dlatego że prywatyzacja szpitali znaczy, że 90 proc. mieszkańców naszego kraju nie będzie stać na leczenie. Szczególnie jeśli chodzi o starsze pokolenie

- podkreślił stanowczo Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty w Rzeszowie
Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej w Rzeszowie

Wpływ na koalicję rządową

Wicemarszałek Sejmu stanowczo bronił decyzji Lewicy o głosowaniu przeciwko zmianom w składce zdrowotnej, podkreślając, że partia nie zgodzi się na rozwiązania, które mogą prowadzić do prywatyzacji służby zdrowia. Jednocześnie zapewnił, że różnice zdań w koalicji rządzącej są naturalne i nie zagrażają jej stabilności.

Pytany przez dziennikarzy, czy piątkowe głosowanie może wpłynąć na stabilność koalicji rządzącej, Czarzasty odpowiedział zdecydowanie, że nie ma takiego zagrożenia.

- Trzeba być totalnie nieodpowiedzialnym, żeby wychodzić na przykład z tego powodu z koalicji. I to w momencie, kiedy mamy totalną destabilizację naokoło, łącznie z tym, że nie wiemy, co wymyśli pan prezydent Trump

- stwierdził wicemarszałek.

Czarzasty przypomniał, że alternatywą dla obecnego rządu jest koalicja PiS z Konfederacją, na co Lewica nigdy się nie zgodzi. Zaznaczył, że w demokracji każdy walczy o swoje poglądy, a w koalicji składającej się z czterech partii naturalne jest, że jedne głosowania się wygrywa, a inne przegrywa.

- Widziałem, jak byli wściekli nasi koalicjanci, jak wprowadzaliśmy przepisy dotyczące Wigilii. Widziałem, ile było dyskusji przy rencie wdowiej. Przy rencie wdowiej, której chcieliśmy na początku, żeby drugie świadczenie było w wysokości 50 proc., wynegocjowaliśmy na razie na poziomie 25 procent

 - przypomniał Czarzasty, podkreślając, że mimo różnic zdań koalicja funkcjonuje.

Wybory prezydenckie i kampania Magdaleny Biejat

Ważnym tematem konferencji były również przygotowania do wyborów prezydenckich. Wicemarszałek Czarzasty podkreślił, że obecnie najważniejszą polityczką Lewicy jest Magdalena Biejat, kandydatka partii w wyborach prezydenckich.

- Dla nas w tej chwili Pani Biejat jest najważniejszą polityczką Lewicy. Wszystko robimy w tym kierunku, żeby dostała jak najlepszy wynik. Wszystko robimy, żeby pokazać te poglądy, które ona reprezentuje, bo to są nasze poglądy

 - zaznaczył Czarzasty.

lewica podkarpacie
Wiesław Buż na konferencji prasowej w Rzeszowie

Współprzewodniczący podkarpackiej Lewicy - Wiesław Buż, który jest również wicewojewodą podkarpackim, poinformował, że jednym z celów spotkania było podsumowanie kampanii zbierania podpisów pod kandydaturą Biejat oraz przyjęcie zadań na dalszą część kampanii wyborczej.

- Chcemy dzisiaj porozmawiać o sprawach dotyczących przebiegu trwania kampanii wyborczej naszej kandydatki na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Chcemy podsumować czas pracy, jaką żeśmy się zmierzyli, czyli zakończyliśmy kampanię zbierania podpisów, chcemy to dzisiaj rozliczyć, podsumować, podziękować za zaangażowanie

- powiedział Buż.

Po konferencji odbyło się spotkanie rady Wojewódzkiej Podkarpackiej Lewicy z władzami centralnymi. Na potkaniu obecni byli wiceminister nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek oraz były Minister tegoż resortu - Dariusz Wieczorek, który został zdymisjonowany po aferze z ujawnieniem danych osobowych sygnalistki. Obaj panowie są odpowiedzialni za zmiany w statucie partii i przekonywanie działaczy regionalnych do poparcia tych zmian. Nieoficjalnie słyszymy, że zmiany doprowadza do zmarginalizowania działaczy dawnej Wiosny Roberta Biedronia. 

Koniec z frakcjami. Obawy o exodus działaczy Wiosny

Jak wyjaśnił Wiesław Buż podczas konferencji: - Kierunek jest taki, że w Nowej Lewicy odchodzimy od frakcyjności przede wszystkim. [...] Takie jest cel i zamierzenie przed podjęciem decyzji o uchwaleniu statutu, aby wyeliminować frakcyjność. Chcemy być jednolitym zespołem politycznym Nowej Lewicy.

Zapowiedź ta wiąże się z planowanym na maj kongresem statutowym partii, podczas którego ma zostać uchwalony nowy statut. Obecnie struktura Nowej Lewicy opiera się na dwóch frakcjach - dawnym SLD i dawnej Wiośnie, co jest pozostałością po fuzji tych partii.

Dziennikarz portalu Halo Rzeszów obecny na konferencji zadał bezpośrednie pytanie dotyczące potencjalnych konsekwencji tych zmian: - Mówi Pan, że będzie jeden przewodniczący na wszystkich poziomach. Ja się zastanawiam, czy nie będzie po tych wyborach jakiegoś exodusu byłych działaczy Wiosny do Partii Razem. Czy Pan się tego nie obawia?

lewica podkarpacie
Podkarpacka Rada Wojewódzka Lewicy podczas wyborów delegatów na kongres krajowy

Włodzimierz Czarzasty odpowiedział stanowczo, odrzucając takie obawy: - Proszę pana, w ogóle się nie obawiam, dlatego że nie ma w partii działaczy Wiosny i nie-Wiosny. To jest jedna partia, nazywa się Nowa Lewica.

Czarzasty przypomniał okoliczności fuzji obu ugrupowań: - Połączyliśmy dwie struktury swego czasu, Wiosnę Roberta Biedronia i Sojusz Lewicy Demokratycznej z tego względu, były dwie frakcje, że nie można było w żaden inny sposób tych dwóch partii połączyć.

Wicemarszałek podkreślił, że obecnie nie postrzega członków partii przez pryzmat ich wcześniejszej przynależności: - Ludzie z Wiosny są tak samo szanowani, jak ludzie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ja, jeżeli chodzi o mnie, podchodzę do członków partii bez względu na to, czy byli w jednej, czy drugiej partii na początku tak samo. Taka jest zasada i taka zasada będzie - zaznaczył.

Przypomniał również, że to właśnie dzięki współpracy różnych środowisk lewicowych udało się osiągnąć ważne cele polityczne: - Notabene, gdybyśmy się nie połączyli swego czasu, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Partia Razem nie wrócilibyśmy do Sejmu. Wróciliśmy do Sejmu. To jest ważne dla Lewicy, bo była 4 lata poza Sejmem. I ważne również jest to, że Lewica po 18 latach wróciła do rządu.

Partia Razem na innej drodze

Czarzasty odniósł się również do obecnej sytuacji Partii Razem, która nie weszła do koalicji rządzącej: - Teraz Partia Razem postanowiła iść inną drogą. Ale ponieważ nie jest to trzecia droga, to może to będzie dobra droga.

Ta wypowiedź, choć z nutą ironii, pokazuje, że Czarzasty dostrzega odrębność Partii Razem, ale nie traktuje jej jako zagrożenia dla jedności Nowej Lewicy.

Planowane zmiany w strukturze Nowej Lewicy mają zostać sformalizowane podczas kongresu statutowego w maju 2025 roku, a następnie w grudniu odbędzie się kongres wyborczy, który wyłoni nowe władze partii już według nowego statutu.

Trudny region dla Lewicy

Warto przypomnieć, że Podkarpacie jest "tradycyjnie trudnym regionem dla Lewicy". Podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2023 roku, Włodzimierz Czarzasty, odwiedzając Rzeszów, przyznał wprost: - Podkarpacie to dla Lewicy trudny region, ale nie boimy się wyzwań, będziemy twardo walczyć - zapewniał.

Niestety, walka w wyborach parlamentarnych w 2023 r. nie przyniosła spektakularnych rezultatów. Dotychczasowy poseł Wiesław Buż nie uzyskał reelekcji. Na otarcie łez Czarzasty wywalczył dla niego stanowisko wicewojewody podkarpackiego. Podobnie było w odbytych w 2024 r. wyborach samorządowych i tu podkarpacka Lewica również zaliczyła klęskę. Niemal do końca wierzono w koalicję z KO do sejmików. Zebrana naprędce lista zaliczyła jeszcze gorszy wynik niż lista do parlamentu.

Ze struktur słyszymy, że działacze Wiosny są marginalizowani przez dawną frakcję SLD. Kilka osób już odeszło, inne myślą o zmianie przynależności. Czas pokaże, co wydarzy się po połączeniu frakcji. Czy łatka "trudnego regionu" utrzyma się?

Obejrzyj nasz wywiad z Magdaleną Biejat:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama