Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

XXIV Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy w Świlczy [REPORTAŻ]

Podziel się
Oceń

W Świlczy, a ściślej na terenie obiektu Centrum Sportu i Rozrywki WR Sport, odbyła się XXIV edycja Spartakiady Środowiskowych Domów Samopomocy, największego wydarzenia sportowego dla osób z niepełnosprawnościami w województwie podkarpackim.
XXIV Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy w Świlczy [REPORTAŻ]

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

W tegorocznej edycji wzięło udział aż 70 ośrodków i blisko 700 uczestników, w tym niemal 300 osób z niepełnosprawnościami. Spartakiada objęta została honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul oraz Wójta Gminy Świlcza Dawida Homy.

Całe Podkarpacie

Jak podkreśla Anna Gniewek-Marek, kierownik ŚDS w Woliczce, Spartakiada co roku odbywa się w innym miejscu. Dla przykładu, w ubiegłym roku gospodarzem było Jasło. 

W tym roku zaś wydarzenie zorganizowano w Świlczy, a przyszłoroczna edycja odbędzie się w Kolbuszowej. 

To największe wydarzenie, które gromadzi wszystkie środowiskowe domy z terenu województwa podkarpackiego. Dziś mamy tutaj 70 ośrodków, prawie 700 osób, w tym prawie 300 osób z niepełnosprawnościami, które biorą udział w czterech konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn.

– mówi Gniewek-Marek.

Uczestnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak rzut do kosza, strzał na bramkę unihokeja, rzut woreczkiem do celu oraz slalom – tor przeszkód. Poza konkurencjami indywidualnymi odbyły się także zmagania grupowe oraz specjalna konkurencja dla VIP-ów, w której udział wzięli zaproszeni goście, kierownicy i dyrektorzy ŚDS-ów. 

To są w miarę proste konkurencje, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły sprostać wymaganiom regulaminu. 

– dodaje kierownik ŚDS w Woliczce.

Obejrzyj nasz reportaż:

Wsparcie

Jak dodaje Gniewek-Marek, organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu darczyńców. 40 tysięcy złotych przekazał bowiem Wojewoda Podkarpacki, a kolejne 26 tysięcy złotych pochodziło od sponsorów, darczyńców i osób prywatnych. Każdy uczestnik otrzymał medal i upominek, a zwycięzcy – dodatkowe nagrody i dyplomy. 

Każdy ośrodek, który bierze udział, nie wyjedzie stąd z pustymi rękami.

– zaznacza Anna Gniewek-Marek.

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wolontariuszy z lokalnych szkół. Jak mówią sami wolontariusze, najważniejsze w ich pracy jest możliwość pomagania innym oraz poznawania nowych, sympatycznych ludzi. 

Jesteśmy tu, aby pomagać ludziom i po prostu mamy takie powołanie. 

– podkreślają w trakcie rozmowy z ekipą Halo Rzeszów. 

Praca wolontariusza to także wyzwania, bo „każdy człowiek jest inny i nie wiadomo, jak się zachowa ze swoimi problemami, ale staramy się pomagać i tłumaczyć na spokojnie”.

Integracja

Spartakiada to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim okazja do integracji i wymiany doświadczeń. Janusz Kwoka, jeden z uczestników, zwraca uwagę na możliwość spotkania znajomych z innych ośrodków i docenia atmosferę wydarzenia. 

Najbardziej podoba mi się to, że można się spotkać ze znajomymi z innych ŚDS-ów, a przy okazji tych zawodów można podziwiać bardzo ładny obiekt. To bardzo pozytywna rzecz, bo przy okazji można się zintegrować ze środowiskiem lokalnym, spotkać różnych ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami.

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób i ludzie grający w piłkę nożną
fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Jedną z atrakcji tegorocznej spartakiady była prezentacja speedballa – dyscypliny sportowej, w której gra się obiema rękami, a piłka przymocowana jest do statywu. Jacek Kościelny ze Stowarzyszenia Speedball Podkarpacie zachęcał uczestników do spróbowania tej nowoczesnej gry, podkreślając jej rodzinny i integracyjny charakter. 

Speedball ma wymiar wielopokoleniowy i rodzinny – grają wnuczkowie z babciami, rodzice z dziećmi. Fajne jest to, że budują się dzięki speedballowi relacje i rozwijają się ludzie ogólnorozwojowo. 

– mówi Kościelny.

Impreza ważna dla społeczności

Wójt Gminy Świlcza Dawid Homa podkreśla, że takie wydarzenia są niezwykle ważne dla lokalnej społeczności. 

Świlcza jest dzisiaj sercem województwa podkarpackiego. Gościmy wspaniałych zawodników, uczestników środowiskowych domów samopomocy z całego województwa. To impreza, która pozwala na integrację środowisk lokalnych, spotkania i rozmowy wielu osób – kierownictwa, zarządów, wójtów czy burmistrzów, wspaniałych zaproszonych gości.

– podkreśla Homa.

W wydarzeniu wzięły udział ogółem 41 ekip z całego województwa. Przedstawiciele gospodarzy imprezy, czyli WR Sport, już zapowiadają kolejne inicjatywy. W listopadzie np. na terenie obiektu planowany jest turniej Joma Cup z udziałem drużyn z ekstraklasy i zagranicy. 

Wszystkie aktualności będą dostępne na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Centrum.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Jurek Treść komentarza: Odlot. Bardzo ważny artykuł, zwłaszcza dla katolików czytających ze zrozumieniem. Dla katolikow inaczej, może normalniej czytających, kompletna bzdura. A dla całej reszty, w tym mnie, kliknięcie po to, aby przekonać się co znowu obca służba odjaniepawliła. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:32 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Daniel W. Treść komentarza: Chłop w sukience ma mi mówić, kiedy mogę zjeść kawałek kiełbasy? :) Ludzie! Gdzie my żyjemy? A jak jestem zameldowany w Warszawie, a mieszkam w Rzeszowie to mogę skubnąć? :) Cyrk objazdowy... Data dodania komentarza: 3.06.2026, 22:08 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: CHWDP Treść komentarza: A może nie warto i czas zakończyć wspieranie Banderowskiej Upadliny?! Data dodania komentarza: 3.06.2026, 18:05 Źródło komentarza: Uderzmy w Rzeszów i zobaczmy, co się stanie”. Szokujące słowa rosyjskiego propagandysty wywołały burzę
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama