Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

LOTAMS wybuduje nowoczesne hangary na samoloty na lotnisku w Jasionce

Podziel się
Oceń

W pierwszym kwartale przyszłego roku w Jasionce rozpocznie się budowa najnowocześniejszej w tej części Europy bazy technicznej obsługującej samoloty szerokokadłubowe. W ciągu najbliższych kilku miesięcy wyłoni generalnego wykonawcę nowego hangaru, płyty przed hangarowej i zaplecza technicznego.
  • Źródło: informacje prasowe
LOTAMS wybuduje nowoczesne hangary na samoloty na lotnisku w Jasionce
Wizualizacja hangaru samolotowego LOTAMS na lotnisku w Jasionce

Autor: materiały prasowe

Pierwsze samoloty mają trafić do serwisu w połowie 2023 roku, ale już teraz polski lider obsługi technicznej samolotów troszczy się o przyszłe kadry, rozwijając współpracę ze szkołami technicznymi na Podkarpaciu.

- Sytuacja związana z pandemią koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie branży lotniczej. Głęboko wierzę, że dzięki programowi szczepień przeciwko Covid-19 i stopniowo rozszerzanej siatce połączeń przewoźników z całego świata sytuacja w naszej branży w najbliższym czasie ulegnie poprawie. Liczę na to, że już tego lata znacznie zwiększy się popyt na latanie w celach turystycznych. Warto pamiętać, że budowa bazy na rzeszowskim lotnisku jest wpisana w długoterminową strategię rozwoju naszej Spółki, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału ludzkiego i ekonomicznego Podkarpacia. Uruchomienie bazy w Jasionce pozwoli nam oferować klientom obsługę techniczną na najwyższym poziomie już nie w jednej, a dwóch lokalizacjach w Polsce - komentuje Aleksandra Juda, Prezes Zarządu LOTAMS.

Głównym celem inwestycji LOTAMS w Jasionce jest rozszerzenie zdolności Spółki LOTAMS do świadczenia usług obsługi bazowej, w szczególności modeli szerokokadłubowych takich jak Boeing 787. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowana jest budowa hangaru obsługowego (o powierzchni użytkowej prawie 13 tys. m²), płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowym. Zakres inwestycji obejmuje również wyposażenie hangaru w niezbędne narzędzia i sprzęty oraz zagospodarowanie terenu wokół nowo powstałych budynków, w tym budowa parkingu – komentuje Aleksandra Juda, Prezes Zarządu LOTAMS.

- Przedsięwzięcie LOTAMS to jeden ze strategicznych projektów zwiększających potencjał lotniska w Jasionce. Podobnie jak inne porty regionalne w Polsce, boleśnie odczuliśmy skutki pandemii. W nowej rzeczywistości rynkowej jeszcze ważniejsze niż dotychczas stało się pozyskiwanie dodatkowych źródeł przychodów, niezwiązanych bezpośrednio z wielkością ruchu lotniczego. Powrót do poziomu sprzed pandemii potrwa kilka lat, dlatego w tym czasie chcemy zdynamizować działania w obszarze inwestycji, zarówno własnych, jak i realizowanych przez naszych partnerów. To pozwoli nam skutecznie konkurować na rynku transportu pasażerskiego i towarowego - powiedział Adam Hamryszczak, Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Wizualizacja hangaru samolotowego LOTAMS na lotnisku w Jasionce
Wizualizacja hangaru samolotowego LOTAMS na lotnisku w Jasionce


Oprócz inwestycji w infrastrukturę LOTAMS mocno angażuje się w działania edukacyjne w regionie. Firma podjęła już współpracę ze szkołami technicznymi z Rzeszowa, Krosna, Mielca, Dębicy, Jasła czy Łańcuta, a także z Politechniką Rzeszowską. Z programu płatnych staży skorzystała już ponad setka uczniów oraz kilkunastu nauczycieli. Dla przyszłych mechaników lotniczych to unikalna szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego i poznanie specyfiki zawodu, a także uzyskanie specjalistycznych uprawnień, które zwiększą ich szanse na zatrudnienie. Projekt „Kształcenie wysokich lotów” jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

- Współpraca LOTAMS ze szkołami technicznymi na Podkarpaciu to modelowy przykład społecznego zaangażowania firmy jeszcze przed rozpoczęciem działalności biznesowej. Cieszę się, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają szansę podnosić swoje praktyczne umiejętności i zdobywać fachową wiedzę, przekazywaną przez specjalistów z LOTAMS. Tego rodzaju inicjatywy nie tylko podnoszą poziom kształcenia, ale przede wszystkim ułatwiają młodym ludziom wejście na rynek pracy - podkreśliła Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.

Hangary LOTAMS zbudowane będą z zastosowaniem rozwiązań zapewniających energooszczędność zarówno w przypadku energii elektrycznej, jak i energii grzewczej. Do oświetlenia użyta zostanie technologia LED, a do ogrzewania gaz ziemny. Wszystkie zastosowane systemy wsparte będą automatyką optymalizującą. Dodatkowo, w celu eliminacji wpływu sytuacji awaryjnych na środowisko, przy wykonywaniu procesów obsługowych zastosowane zostaną separatory i zbiorniki zamknięte. Prawidłowo przeprowadzona obsługa techniczna samolotu pozwoli ograniczyć zużycie paliwa, poziom generowanego hałasu oraz wycieki płynów eksploatacyjnych, co znacząco przyczyni się do ochrony środowiska.

Na Inżyniera Kontraktu Spółka wybrała firmę SAFEGE S.A.S. Opracowana została także koncepcja funkcjonalna bazy, której stworzeniem zajęły się podmioty Alton Aviation Consultancy oraz Ghafari Associates. Kilka miesięcy później, we wrześniu tego samego roku, zakończone zostało postępowanie zakupowe dotyczące wyboru projektanta dokumentacji projektowej budowy. Spółka podpisała umowę z firmą Chapman Taylor International Services sp. z o.o.

Więcej na temat inwestycji w Rzeszowie oraz w regionie pisaliśmy tutaj: Biznes i finanse

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama