Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Polacy z trzema medalami w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021

Podziel się
Oceń

Z trzema brązowymi medalami, zdobytymi w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021 rozegranym w austriackim Grazu, wrócili reprezentujący Polskę młodzi profesjonaliści.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Polacy z trzema medalami w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021

Autor: PAP/S. Leszczyński

Polacy z trzema medalami w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021

EuroSkills to odbywający się co dwa lata konkurs umiejętności zawodowych promujący szkolnictwo branżowe – europejska wersja konkursu WorldSkills. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Uczestnicy konkursów rywalizują w kilkudziesięciu dyscyplinach zawodowych – od kamieniarstwa, glazurnictwa, ciesielstwa czy spawalnictwa przez gotowanie, fryzjerstwo czy florystykę, aż po projektowanie graficzne, mechatronikę, mobilną robotykę i przemysł 4.0.

Tegoroczna reprezentacja polskich młodych profesjonalistów osiągnęła najlepszy wynik w dotychczasowej historii. Polskę reprezentowało 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich oraz technologia samochodowa.

Z brązowymi medalami z Grazu wrócili: Michał Formela z Borkowa k. Żukowa (woj. pomorskie), który reprezentował Polskę w konkurencji spawalnictwo, Piotr Glazik z Włosienicy (woj. pomorskie) - w konkurencji florystyka oraz Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) - w konkurencji gotowanie.

- Dwa lata temu na mistrzostwach świata w Kazaniu zdobyliśmy srebrny medal i mamy wicemistrza świata w gotowaniu. Teraz na mistrzostwach Europy zdobyliśmy trzy brązowe medale, a więc z zawodów na zawody przywozimy coraz więcej medali i mamy apetyt, żeby z najbliższych mistrzostw świata, które odbędą się w 2022 roku w Szanghaju, przywieźć ich jeszcze więcej. Tym bardziej, że wielu z naszych reprezentantów w Grazu zajęło miejsca tuż za strefą medalową - mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz delegat WorldSkills na Polskę.

- Szczególną uwagę poświęcamy przygotowaniom zawodników w zawodach związanych z nowymi technologiami, które po raz pierwszy będą rozgrywane w ramach konkursu World Skills. Myślę, że kilku naszych młodych profesjonalistów ma szansę odegrać tam rolę czarnych koni - dodał Poszytek.

Zdaniem dr Pawła Poszytka konkursy WorldSkills i EuroSkills są znakomitą promocją szkolnictwa branżowego.

- Kilka lat temu przeprowadziliśmy w Polsce reformę edukacji, w tym edukacji zawodowej. Korzystamy w tej dziedzinie z doświadczeń krajów, gdzie szkolenie branżowe jest od dekad znakomicie zorganizowane, takich jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy. Kluczem do sukcesu jest tu włączanie przedsiębiorców i ich firm do procesu edukacji młodych profesjonalistów. Bez tego elementu nauka zawodu nie będzie efektywna - stwierdził Poszytek.

Sami medaliści nie kryli swoich nadziei związanych z dobrym występem na zwodach WorldSkills.

- Ten medal bardzo mi pomoże w karierze zawodowej. Mam nadzieję, że pracodawcy będą ustawiali się do mnie w kolejce – powiedział brązowy medalista z Grazu w spawalnictwie, Michał Formela. - A już tak całkiem serio, to bardzo się cieszę z tego sukcesu. Było dużo emocji, ale dałem z siebie wszystko, starałem się wykonać wszystkie zadania konkursowe najlepiej, jak umiałem i to przyniosło efekt - dodał.

- Zawody były dla mnie ogromnym przeżyciem. Nie spodziewałem się, że ta impreza ma aż taki rozmach i tym bardziej jestem szczęśliwy z powodu osiągniętego sukcesu” – stwierdził brązowy medalista w specjalności florystyka, Piotr Glazik. „W mojej konkurencji mieliśmy sześć zadań rozłożonych na trzy dni zawodów, między innymi układanie bukietu, dekoracja stołu i plecenie wianka. Na każde zadanie mieliśmy po dwie godziny, więc trzeba było się spiąć, żeby zdążyć. Wszyscy zawodnicy byli świetnie przygotowani, więc tym bardziej cieszę się z medalu. Na pewno pomoże mi on w dalszym życiu zawodowym - dodał.

Tegoroczny konkurs EuroSkills odbył się w dniach 22-26 września w austriackim Grazu. W rywalizacji wzięło udział ponad 300 uczniów, absolwentów i pracowników w wieku 18-26 lat reprezentujących 48 różnych zawodów.

Przygotowania i start Polski w EuroSkills koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która jest polską agencją narodową programu unijnego Erasmus+. Na FRSE spoczywa obowiązek wyłonienia zawodników oraz ekspertów reprezentujących nasz kraj. FRSE odpowiedzialna jest również za przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów w skali europejskiej i światowej.

W dniach 25-26 listopada w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski SkillsPoland. Zwycięstwo w zawodach da możliwość startu w konkursie WorldSkills Shanghai 2022.

FRSE buduje koalicję na rzecz organizacji zawodów EuroSkills w 2027 roku w Polsce. Listy intencyjne w tej sprawie podpisano m.in. na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w Katowicach oraz na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama