Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Jakie są najpopularniejsze serie książek fantasy?

Podziel się
Oceń

Któż z nas nie słyszał o przygodach hobbita Bilbo Bagginsa, Harry’ego Pottera czy Geralta z Rivii, a także o niezwykłym świecie Terry’ego Pratchetta? Świat fantastyczny nieustannie urzeka nas barwnymi postaciami oraz zaskakującymi wątkami. Jakie są najpopularniejsze serie fantasy i co decyduje o ich popularności?
książka

„Świat Dysku”

Wydaje się, że kluczem do odpowiedzi na postawione pytanie jest właśnie wspomniany na wstępie cykl Pratchetta, określany jako „Świat Dysku”. Zapewne wielu czytelników mogło się jeszcze nie zetknąć z nim. W związku z tym należy się im pewne wyjaśnienie.

Otóż w powieściach tych Pratchett opisał świat spoczywający na grzbietach czterech słoni: Berilii, Tubula, Wielkiego T’Phona i Jerakeena, stojących z kolei na skorupie A’Tuina, wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat.

Trzeba przyznać, iż już ten krótki opis wskazywać może na pewną „złożoność” fabuły, która wciąga czytelnika w zupełnie odmienną rzeczywistość. Jednakże to nie wszystko. Cykl ten bowiem opisuje też nasz realny świat, ukazany przez Pratchetta w sposób zabawny, ale też i niekiedy ironiczny.

W rezultacie rzeczywistość fantastyczna umożliwia nam inne spojrzenie na to, co w tym momencie nas otacza.

 

Porzucić chronologię

Na tym jednak nie koniec wyjątkowości niektórych powieści fantasy. Niektóre starają się też zmusić nas w pewien sposób do porzucenia dotychczasowego stylu czytania. O ile np. w powieściach o Harrym Potterze podążaliśmy za bohaterami zgodnie z upływającymi latami, o tyle m.in. książki Pratchetta przewracają nasze utarte schematy.

Jest to wspomniane w artykule, który pojawił się jakiś czas temu na stronie Empik.com. Jego autor napisał, że oczywiście, jako czytelnicy, możemy przeczytać wszystkie 41 tomów cyklu w takiej kolejności, w jakiej one powstawały. Wówczas możemy stać się świadkami ewolucji, która zachodzi w bohaterach książek, jak i ich twórcy.

 

 Świat dysku - kolejność

Kolejność czytania „Świata Dysku” może być też jednak inna i zależeć od jego poszczególnych „podserii”. Wówczas odkrywamy przedstawiony przez autora świat z perspektywy poszczególnych postaci cyklu, czytając tym samym o ich kolejnych przygodach.

A jest w czym wybierać, bowiem czytelnik może zdecydować się na podserie poświęcone np. Rincewindzie, Straży Miejskiej czy czarownicom z Lancre.

 

Popularność tkwi w różnorodności?

Pozostaje więc w tym momencie odpowiedzieć na pytania zawarte na początku niniejszego tekstu. Pierwsze z nich, dotyczące najpopularniejszych serii książek fantasy, nie powinno być specjalnie trudne. Każdy wytrawny czytelnik niemal natychmiast wymieni w takiej sytuacji wspomniane już tutaj powieści Tolkiena, Rowling, Sapkowskiego czy Pratchetta.

O wiele trudniejsze może być pytanie drugie, związane z kwestią czynników decydujących o ich popularności. I tutaj można odwołać się do „Świata Dysku”, którego autor w sposób bardzo dobry udowodnił, co tak naprawdę interesuje czytelników gatunku.

A są to wyjątkowe, złożone światy, będące z jednej strony czymś zupełnie nowym, a z drugiej też krytyką lub pochwałą tej rzeczywistości, w której przychodzi nam funkcjonować na co dzień. Jednocześnie są to również niepowtarzalni bohaterowie o imponujących, ale też i zawiłych historiach.

Nie sposób też nie zauważyć, że o wyjątkowości serii książek fantasy decyduje także ich niepowtarzalna struktura. Kolejność czytania świata dysku może być odkrywana wielokrotnie, z zupełnie różnych perspektyw. To nie tylko lektura książki, ale i opowieść, o której kształcie decydujemy my sami.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama