Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Adam Dziedzic, poseł PSL: Rolnicy ciężko pracują zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Podziel się
Oceń

Piątek (9.02.) pokazał Polakom, że z rolnikiem trzeba się liczyć. Wszak oczekujemy od nich nie lada wysiłku przy produkcji najlepszej jakości płodów rolnych. Z protestującymi rozmawiał m.in. Czesław Siekierski, minister rolnictwa. Sprawę komentuje także Adam Dziedzic, poseł PSL.
Adam Dziedzic, poseł PSL: Rolnicy ciężko pracują zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Źródło: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

To rolnicy, pracując ciężko, zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Bardzo wysokie koszty prowadzenia produkcji rolnej w zderzeniu z niskimi cenami, a nawet z brakiem możliwości zbytu produktów rolnych mogą w krótkiej perspektywie czasowej doprowadzić do bankructwa wielu rolników z terenu przygranicznych województw, a szczególnie Podkarpacia - zauważa Adam Dziedzic, podkarpacki poseł PSL, szef regionalnych struktur ludowców. 

Protestujący rolnicy wyrażają sprzeciw wobec sytuacji, w której znalazło się rolnictwo w Polsce. Jako powody protestów podają:

  • nieracjonalne i zbyt wygórowane wymogi Zielonego Ładu;
  • nadmierny napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, wobec których produkty polskie – droższe, bo wyprodukowane zgodnie ze standardami Unii Europejskiej – są niekonkurencyjne;
  • spadek opłacalności produkcji rolnej.

– Rozumiem, że rolnicy chcą, żeby wszyscy ludzie, konsumenci, dowiedzieli się o ich problemach i żeby zdali sobie sprawę, że problemy rolnictwa są problemami wszystkich mieszkańców – powiedział minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że błędem było tak duże otwarcie rynku Unii Europejskiej na towary z Ukrainy.

– Będziemy monitorować napływ produktów z Ukrainy – podkreślił minister.

Adam Dziedzic: Rolnik wie, jak ma pracować

 - Rolnik wie, co i jak ma uprawiać, siać i hodować! Wprowadzenie Zielonego Ładu popierał rząd PiS oraz unijny komisarz z tej partii Janusz Wojciechowski - mówi Adam Dziedzic. Poseł PSL przytacza wpis Wojciechowskiego na dawnym Twitterze: "Europejskie rolnictwo na jednym koniu jedzie, albo przetrwa jako całe, albo wszyscy będą mieli problemy". - Tu się nie pomylił, wszyscy mają problemy! - zauważa Dziedzic.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROTESTU ROLNIKÓW W CENTRUM RZESZOWA:

Potrzebne wzajemne zrozumienie

– Przed protestami rozmawialiśmy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych. Prosiliśmy rolników, żeby dokładnie wskazywali powody protestów, aby ludzie je zrozumieli. Prosiłem także rolników, żeby protesty nie były nadmiernie uciążliwe, a ludzi o wyrozumiałość dla rolników – trzeba zachować rozsadek – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski zaapelował do obywateli, żeby dostrzegli, że sytuacja w rolnictwie wpływa na nas wszystkich, jako na konsumentów, a rolnicy chcą produkować żywność dla naszego dobra, dla konsumentów.

Szef resortu rolnictwa zaapelował także do rolników o jak najszybsze zakończenie blokad oraz o zrozumienie, że nie wszystkie problemy można zlikwidować od razu.

Apel do rolników o partnerską postawę

Minister Siekierski podkreślił, że jako minister rolnictwa i rozwoju wsi czuje się zobowiązany, aby rozmawiać z rolnikami oraz wysłuchać ich postulatów, aby móc nad nimi pracować.

– Nie będziemy ustalać konkretów na ulicy, zapraszam do rozmów w ministerstwie. Potrzebujemy z Waszej strony partnerstwa. Żeby zrealizować Wasze postulaty, potrzebuję Waszego wsparcia – zwrócił się szef resortu rolnictwa do protestujących rolników. 

Tylko poważne zobowiązania

– Robię i obiecuję tyle, ile leży w moich kompetencjach. Poważnie Was traktuję, dlatego nie chcę obiecywać Wam czegoś, czego zrealizować nie jestem w stanie – podkreślił minister Siekierski i poinformował, że resort będzie kontynuować rozmowy z rolnikami i wypracowywać konkretne rozwiązania.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że prowadzone są negocjacje z Komisją Europejską – o likwidacji nie zawsze racjonalnych wymogów dotyczących zazielenia – oraz rozmowy techniczne z Ukrainą.

– Są już zapowiedziane odstępstwa KE od niektórych wymogów, a dalsze ustalenia wciąż trwają. Protesty rolników w UE wymusiły zmianę postawy Komisji, dzięki nim zdała sobie ona sprawę z oczekiwań i potrzeb społecznych – podkreślił minister Siekierski.

Jest też dobra informacja: w najbliższych tygodniach mają być uruchomione dopłaty do kukurydzy, by zrekompensować polskim rolnikom jej ceny poniżej kosztów produkcji, a nawet brak możliwości sprzedaży. - To jeden z punktów porozumienia, podpisanego 6 stycznia br. z protestującymi rolnikami na przejściu granicznym w Medyce, w którym miałem swój udział - przekazuje szef podkarpackiego PSL. 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama