Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Eurowybory. 27-letnia Wiktoria Barańska liderką Lewicy do PE

Podziel się
Oceń

Podkarpacka Lewica złożyła kilka tysięcy podpisów pod listą kandydatów w wyborach do europarlamentu. Jedynką w naszym regionie będzie 27-letnia Wiktoria Barańska, najmłodsza "jedynka" na listach tej partii w całej Polsce.
Eurowybory. 27-letnia Wiktoria Barańska liderką Lewicy do PE
Liderką podkarpackiej listy Lewicy do PE jest Wiktoria Barańska, 27-latka z Sanoka, która zna aż cztery języki obce, co jest jej atutem.

Autor: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Podkarpacka lista Lewicy do parlamentu Europejskiego składa się z dziesięciu kandydatów, pięciu kobiet i pięciu mężczyzn - mówił we wtorek Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki, przewodniczący Nowej Lewicy w naszym regionie. - Reprezentują o różne środowiska społeczne i zawodowe. Mamy profesorów, aktywistów społecznych, pracowników samorządowych i przedsiębiorców. Średnia wieku kandydatów wynosi niecałe 38 lat - dodawał. 

- Idziemy do Europy z programem Lewicy dla Europy, zawierających ponad blisko 150 postulatów projektów programowych, które chcemy wdrażać - mówił Wiesław Buż. Lewica oczekuje wprowadzenia europejskiego programu mieszkalnictwa dla osób młodych, czyli proponuje stworzenie europejskiego biletu na transport publiczny, który miałby kosztować symboliczne jedno euro za cały rok. 

Mocny głos młodej działaczki 

Listę Lewicy w naszym województwie otworzy pochodząca z Sanoka Wiktoria Barańska, działaczka partii Razem, stowarzyszenia Spójnik, grupy Tęczowy Sanok oraz sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących. Jest też współorganizatorką sanockiego i rzeszowskiego Marszu Równości.

Barańska ma 27 lat, jest przedstawicielką młodego pokolenia Lewicy. Pracuje jako tłumaczka, zna cztery języki obce. Wybory do Parlamentu Europejskiego nie są pierwszymi, w jakich startuje. W ostatnich wyborach samorządowych startowała do sejmiku podkarpackiego, 15 października 2023 r, do sejmu. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna, polonistyka komparatystyka. W trakcie szkoły doktorskiej w dyscyplinie: nauki o mediach. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim. Zna cztery języki obce.

- Europa w moim życiu zawsze była bardzo ważna. Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, miałam niecałe 8 lat i wiedziałam tylko tyle, co powiedziała mi wtedy mama, kiedy siedziałyśmy sobie na zielonej kanapie na trzecim piętrze jednego z senackich bloków - mówiła, że to jest bardzo ważny moment dla Polski - wspominała chwilę dołączenia Polski do wspólnoty europejskiej Wiktoria Barańska. - Dzisiaj, po dwudziestu latach, jestem coraz bardziej przekonana, że to był jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski - dodała. 

Młoda działaczka Lewicy chce powalczyć o Parlament Europejski, bo, jak sama mówi: „chce, żeby Polska miała silną pozycję w Unii Europejskiej". Wiktoria Barańska zapewniała we wtorek, że ważnymi filarami podczas jej pracy w europarlamencie byłoby doprowadzenie do budowy mieszkań dla osób młodych czy rozwój transportu publicznego.

- Należy postawić także na bezpieczeństwo mieszkańców Polski. Chcemy, żeby koszty związane z agresją Rosji na Ukrainę ponosili agresorzy, a nie Polacy, na przykład w kontekście rosnących kosztów energii. Za to powinni płacić oligarchowie i miliarderzy, a nie najubożsi  - wskazywała Barańska. 

- Jesteśmy gotowi na ciężką pracę - zapewniała liderka podkarpackiej listy Lewicy. 

Gdyby nie UE, nie byłoby nic

O strategicznym wsparciu funduszu z Unii Europejskiej, m.in. dla Rzeszowa, mówił prof. Grzegorz Budzik, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, do 2020 roku prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. nauki. Dwukrotny radny Miasta Rzeszowa, w latach 2006-2014, który startuje z drugiego miejsca podkarpackiej Lewicy do PE. 

- Wystarczy obejrzeć się dookoła, aby zobaczyć jak Rzeszów, stolica województwa, rozwinął się dzięki funduszom z Unii Europejskiej. - Nasz region w wielu obszarach stał się liderem, równie w edukacji, nauce czy rozwoju przedsiębiorstw - mówił Budzik. - Dzięki nowej perspektywie finansowej z Europy podkarpackie przedsiębiorstwa będą mogły rozwijać się jeszcze dalej - uzupełniał. Profesor zauważył, że przyszli europosłowie Lewicy zadbają także o seniorów, wspierając ich działania w aktywności społecznej czy przedsiębiorczej. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. 

POZNAJ CAŁĄ LISTĘ PODKARPACKIEJ LEWICY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO: Podkarpacka Lewica przedstawia swoich kandydatów do PE. Liderką W. Barańska - zna 4 języki!


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama