Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawę

Podziel się
Oceń

Podkarpacki NFZ i służby wojewody podkarpackiego przyglądają się sprawie śmierci ok. 30-letniego mężczyzny, który chwilę po wypisie z izby przyjęć szpitala MSWiA w Rzeszowie zmarł. To pokłosie poniedziałkowej publikacji redakcji Halo Rzeszów.
Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawę
Zdjęcie zrobione przez naocznego świadka akcji ratunkowej mężczyzny, który upadł kilka chwil po opuszczeniu izby przyjęć szpitala MSWiA w Rzeszowie.

Źródło: Czytelnik

Poniedziałkowy artykuł, w którym opisaliśmy śmierć ok. 30-letniego mężczyzny, który zgłosił się po pomoc do szpitala MSWiA w Rzeszowie i po kilku godzinach został wypisany, a następnie zmarł, poruszył lokalną społeczność. 

WIĘCEJ O TYM BULWERSUJĄCYM ZDARZENIU PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiA

Na ręce miał ślady po wenflonie

Do redakcji Halo Rzeszów zgłosiła się świadek akcji ratunkowej na przystanku autobusowym pod szpitalem MSWiA w Rzeszowie, przy ulicy Krakowskiej. Przypomnijmy, że według naszych nieoficjalnych ustaleń, w których powołujemy się na rozmowę z naszym informatorem, wynika, że pierwszej pomocy udzieli pracownicy szpitala. Jak wskazywał nasz informator, zadysponowana karetka z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nie potwierdziła zgłoszenia, bowiem akcja ratunkowa odbywała się wtedy najprawdopodobniej na izbie przyjęć szpitala MSWiA, czyli tam, gdzie kilkanaście minut wcześniej był jeszcze młody mężczyzna. 

- Kiedy na miejscu pojawili się ratownicy z karetki transportowej z MSWIA, szybko zaczęli pacjenta pakować brzydko mówiąc, ale tak to dosłownie wyglądało, do swojej karetki. Z tego co się orientuję, ponieważ jestem po kursie pierwszej pomocy i interesuje się ratownictwem, karetki transportowe nie mają sprzętu do ratowania życia w sytuacji NZK i tutaj też tego sprzętu nie zauważyłam. Jednakże karetka systemowa dojechała na miejsce jeszcze wówczas, kiedy karetka transportowa stała na zatoce przystanku. Wysiadło z niej 3 mężczyzny w strojach ratowników medycznych i jeden z nich najstarszy podszedł do karetki transportowej. Mając większe możliwości, nie podjęli jednak oni pomocy. Zdziwiło mnie to, ponieważ mając odpowiedni, sprzęt powrócili, do karetki i jedni, i drudzy odjechali — relacjonuje świadek zdarzenia (zachowano pisownię oryginalną - przyp. redakcja).

- Pacjent miał na ręce jeszcze bandaż prawdopodobnie po wenflonie, więc od razu domyśliłam się, że wcześniej musiał być w MSWiA — mówi dalej nasz rozmówca i dodaje: "jest mi bardzo szkoda tego człowieka. Jestem w szoku, że coś takiego dzieje się w mieście wojewódzkim". 

NFZ żąda wyjaśnień, wojewoda bada sprawę

Opisana przez nas tragedia młodego mężczyzny, tak naprawdę mogła przydarzyć się każdemu z nas. Niestety pod naszym postem na Facebooku, opisywaliście podobne przypadki w publicznej służbie zdrowia — na szczęście nie aż tak tragiczne, niezakończone śmiercią. Istotą niezależnych mediów jest opisywanie takich zdarzeń, aby móc wymusić wśród osób decyzyjnych naprawę problemu. 

Po publikacji naszego artykułu jeszcze wczoraj (6.05.) jako pierwszy zareagował Narodowy Fundusz Zdrowia. - Podjęliśmy odpowiednie decyzje, a dziś przygotowujemy pismo do dyrekcji szpitala z prośbą o wyjaśnienie sytuacji — poinformował Halo Rzeszów Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ, zauważając, że "po otrzymaniu odpowiedzi, podejmiemy stosowne działania". 

- Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zleciła swoim służbom zbadanie sprawy opisywanej przez portal Halo Rzeszów — przekazał nam we wtorek po południu Bartosz Gubernat, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. 

Dyrekcja szpitala MSWiA w Rzeszowie milczy

W poniedziałek dyrekcja szpitala przebywała w delegacji. We wtorek ponownie kilkukrotnie próbowaliśmy porozmawiać z Krzysztofem Gutkowskim, pełniącym obowiązki dyrektora placówki MSWiA w Rzeszowie lub jego zastępcą do spraw lecznictwa. 

Niestety przed godziną 15 otrzymaliśmy informację z sekretariatu dyrekcji, że "na nasze pytania odpowiedzi udzieli rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie", który to resort zarządza działalnością rzeszowskiej placówki przy ul. Krakowskiej. 

Oczywiście konkretne pytania skierowaliśmy drogą elektroniczną do ministerstwa jeszcze wczoraj (6.05.). Na odpowiedź wciąż czekamy... 

To nie pierwsza taka sytuacja z doktor Z.

Można powiedzieć, że siła mediów jest nieoceniona. Szkoda jednak, że w tak tragicznych okolicznościach. We wtorkowe przedpołudnie do redaktora naczelnego Halo Rzeszów dzwoni kobieta (nazwisko do wiadomości redakcji), jak się okazuje pacjentka izby przyjęć szpitala MSWiA, hospitalizowana w październiku 2023 roku. Prosimy ją o przesłanie opisu swoich doświadczeń z tą placówką na naszego maila [email protected] i każdego, bez względu na sytuację czy zdarzenie, też zachęcamy. 

Z relacji kobiety wynika, że zgłosiła się do szpitala MSWiA w Rzeszowie, na izbę przyjęć z przyspieszoną akcją serca. 

— Przyjechałam sama, bo miałam przyspieszoną akcję serca od około godziny. Na przyjęcie na izbie nie czekałam długo. Ratownik medyczny zrobił mi EKG. Po przyjęciu zajęła się mną pani doktor Z. — opisuje początek wizyty nasza czytelniczka. 

Jak pisze dalej, kobiecie założono elektrody kardiologiczne i podpięto pod sprzęt monitorujący pracę serca. — Faktycznie moje serce uderzało jakieś 120 na minutę — relacjonuje. Następnie pacjentka otrzymała „kroplówkę z elektrolitami plus z czymś na uspokojenie". — Jakieś 15 minut czasu była poprawa, po czym serce znowu przyspieszyło i uderzało 120 na minutę — twierdzi czytelniczka. Na tym jednak nie koniec. 

Z relacji kobiety wynika, że zwróciła się do doktor Z. z prośbą o konsultację lekarza kardiologa. — Lekarka odpowiedziała, że nie widzi potrzeby i jednym ruchem ściągnęła ze mnie te wszystkie elektrody i odpięła mnie od monitora. Powiedziała, że mogę iść do domu. Wypuścili mnie na korytarz, a ona miała przygotować wypis — relacjonuje. 

W mailu do naszej redakcji czytelniczka pisze, że kiedy na korytarzu oczekiwała na wypis ze szpitala, zrozumiała, że wciąż źle się czuje: — Zaczęło do mnie docierać, że nie uzyskałam pomocy, po jaką przyszłam, bo nadal akcja serca była przyspieszona — czytamy w mailu. W międzyczasie kobieta otrzymała wypis, z którego wynikało „że jest wszystko dobrze". 

— Przeczytałam to i powiedziałam, że nie opuszczę szpitala, chyba że [lekarka] napisze [we wypisie] że mam przyspieszoną akcję serca i w takim stanie mnie wypuszczają — opisuje dalej. — Jak [lekarka] to usłyszała, to kazała mi się położyć na łóżku — oczywiście z pretensją i wtedy wezwany został kardiolog. Po badaniu poddany został mi lek na serce "Propanolol" i otrzymałam też receptę z tym lekiem do domu. W badaniu wszystko wyszło dobrze. Po tym leku serce się uspokoiło. Faktycznie czułam się już dobrze. Wtedy przyjęłam wypis z izby przyjęć — kończy czytelniczka. 

Na szczęście upór kobiety w walce o swoje zdrowie, czy nawet życie sprawił, że mogła podzielić się z nami tą informacją. 


Napisz komentarz
Komentarze
Jerzy K. 09.05.2024 22:30
A gdzie jest Jacek Kotula??? wyznawca Pana profesora Panie Jacku tektury w dłoń , babki z Tyczyna ,statyw i komórkę i robimy konferencję prasową Tym razem pod Szpitalem MSW Panie Jacku czyżby Panu zabrakło mocy? A do Pana dyrektora ODWAGI ! Da pan radę Przecież jest Pan mądry ,utrzciwy o etyce nie wspomnę,,,

Marek O 10.05.2024 12:57
Właśnie gdzie jest dyrektor profesor konsultant Krzysztof Gutkowski. Czemu znowu robi uniki? Niszczy inne szpitale wysyła paszkwile na kolegów. Panie Krzysztofie pokaż Pan klasę

Jaq 09.05.2024 18:01
Komentarz zablokowany

Pacjentka z bijacym sercem 09.05.2024 14:53
Informatorce nic nie było, czyli doktorka miała rację. Kobitka nakręciła sie ze chce mieć kardiologa za zamówienie, to dla świętego spokoju dostała. Emocje jak w grze w szachy. Zagrożenia życia to tam nie było wbrew temu co sugeruje artykul.

gdfgdfh 10.05.2024 07:29
przecież zmarł chłopak a kobieta to świadek zdarzenia...czytać ze zrozumieniem nie potrafisz?

Zainteresowany. 09.05.2024 14:24
Komentarz zablokowany

zdumiony 09.05.2024 13:55
Pan dyrektor Gutkowski jest tylko mocny w szkalowaniu innych ludzi! Panie Dyrektorze trzeba wziąć odpowiedzialność przy pełnieniu tej funkcji a nie chować głowy jak struś w piasek!!!!

Zainteresowany. 09.05.2024 11:59
Przykład kobiety podsumowany orzez dziennikarza "Na szczęście upór kobiety w walce o swoje zdrowie, czy nawet życie sprawił, że mogła podzielić się z nami tą informacją." to wybitny idiotyzm ze strony dziennikarzyn z halorzeszow. Jej życiu nic nie zagrażało a wasze clickbaitowe i sensacyjne nagłówki i zdania sa ohydnym popisem pseudodziennikarskich umiejętności. Powinniście się wstydzić brakiem elementarnej wiedzy w tematach na które próbujecie sie wypowiadać.

Lekarz 08.05.2024 21:26
Jestem zdumiony i rozczarowany, że Pan Dyrektor Profesor Krzysztof Gutkowski jest niedostępny zasłaniając się delegacją. To Profesor Belwederski, który zawsze "chowa głowę w piasek" i posługuje się innymi ludźmi. Próbuje "naprawiać" inne szpitale i oddziały, wydzwaniając pokątnie do lekarzy próbuje nastawiać kolegów przeciw kolegom. Panie Krzysztofie zachowaj się jak dorosły mężczyzna przyjmij odpowiedzialność za jednostkę którą kierujesz. Jacek Kotula tutaj nie pomoże

Pielęgniarki 09.05.2024 06:22
Niech wreszcie ktoś sprawdzi dlaczego Pan Profesor G. odszedł z Szopena. Dlaczego przez 3 lata plus nie miał pracy q żadnym szpitalu. Pani Wojewodo ludzie połączcie wreszcie kropki

MWA 08.05.2024 12:05
Po co kobieta idzie do lekarza, skoro sama wie lepiej co jej jest :D

Piotr 08.05.2024 06:38
A takiego informatora to o kant d*py rozbić. Karetki transportowe bez sprzętu do ratowania życia. Weź się doucz albo doczytaj a później leć do mediów i udawaj eksperta. Żal…

jakim 08.05.2024 06:08
Pani doktor wezwała kardiologa? Zleciła niezbędne badania? To pewnie ta , która pacjentów traktuje jak śmieci i jest okropnie wulgarna do wspólpracowników.

Karol 07.05.2024 18:59
karetka Szpitala MSW która pierwsza podjechała do pacjenta oznaczona "S" to karetka specjalistyczna, wyposażona w pełny sprzęt do ratowania pacjenta. Nie wiem skąd wpis że to karetka transportowa bez sprzętu ????

Ł
Redakcja 08.05.2024 00:37
Redakcja opiera się na relacji ŚWIADKÓW zdarzenia. Jesli byłeś/łaś świadkiem zdarzenia i masz inne informacje, to przekaż je do redakcji portalu lub na Policję.

K 08.05.2024 11:23
Karetki transportowe oznaczone jako P i S mają takie samo wyposażenie jak karetki systemowe, a osoba która podaje, że interesuje się ratownictwem takie rzeczy powinna wiedzieć a nie bzdury wypisywać.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama