Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Rektorzy prywatnych uczelni zatrzymani za korupcję przez CBA w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Wczoraj funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali trzech rektorów uczelni prywatnych w Koninie, Szczecinie i Częstochowie. Zatrzymanym zarzuca się m.in. przekupstwo i płatną protekcję.
Rektorzy prywatnych uczelni zatrzymani za korupcję przez CBA w Rzeszowie

Źródło: gov.pl

Według CBA zatrzymani rektorzy – Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie – działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wystawiali za łapówki dokumenty poświadczające ukończenie studiów i dyplomy MBA. Dyplomy te miały m.in. otwierać drogę do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

 - Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych - czytamy w komunikacie CBA.

Zatrzymani rektorzy wręczali łapówki osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną (PKA). Celem miało być bezprawne wywieranie wpływu na decyzje PKA dotyczące nadzorowanych przez nich uczelni. Wątki śledztwa obejmują również kontrole i wnioski rozpatrywane przez PKA wobec tych uczelni.

Podczas operacji CBA przeszukało miejsca zamieszkania i gabinety zatrzymanych rektorów. Zabezpieczono m.in. nośniki danych i dokumentację stanowiącą dowody w sprawie.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k.) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k.). Wobec jednego z podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. zł i dozór policji z zakazem kontaktów z określonymi osobami. 

Wobec drugiego podejrzanego prokurator wnioskował o tymczasowe aresztowanie, a sąd uwzględnił ten wniosek i zastosował areszt na okres dwóch miesięcy. Wobec trzeciego podejrzanego sąd zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w kwocie 100 tys. zł.

To już trzecia realizacja w tej sprawie prowadzonej przez CBA w Rzeszowie. Wcześniej zatrzymano osoby zamieszane w handel dyplomami niepublicznej uczelni Collegium Humanum. Zgromadzono obszerny materiał dowodowy i planowane są kolejne zatrzymania.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama