Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Pub Spółdzielczy zniknie z mapy Rzeszowa? Grupa społeczników walczy

Podziel się
Oceń

W samym sercu Rzeszowa, przy ulicy Fredry 4, już od lat działa Pub Spółdzielczy. Prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną Polifonia Project miejsce nie tylko serwuje posiłki, ale przede wszystkim tworzy przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz lokalnych organizacji pozarządowych. Czy tak pozostanie?

Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project znalazła się w ostatnim czasie w bardzo trudnej sytuacji. Wszystkiemu winne są rosnące koszty, a także utrata dotychczasowych źródeł finansowania.

Zobacz też:

Zadłużenie

Nie trzeba chyba przekonywać mieszkańców Rzeszowa, że Pub Spółdzielczy nie jest zwykłym lokalem. Od początku swojego istnienia był miejscem otwartym. I to nie tylko na klientów, ale przede wszystkim na ludzi z różnych środowisk, często zepchniętych na margines życia społecznego. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – to oni znajdowali tu wsparcie, zatrudnienie, ciepły posiłek czy możliwość zaangażowania się w działania społeczne.

Niestety misja społeczna nie zawsze idzie w parze z rozwojem biznesowym, o czym mówią otwarcie władze pubu i Polifonii.

Ze względu na rosnące koszty operacyjne i spadek przychodów, spółdzielnia znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Zablokowane przez ZUS konto uniemożliwia regulowanie bieżących zobowiązań i kontynuowanie działalności

- tłumaczą prowadzący spółdzielnię Katarzyna i Łukasz Maciechowscy.

Pub Spółdzielczy jako miejsce koncertów. fot. Polifonia Project

Dzięki projektom realizowanym przez Polifonia Project, takim jak "Zawieszone obiady" czy program reintegracji poprzez terapeutyczne nurkowanie "POJĄĆ GŁĘBIĘ", setki osób mogły poczuć się potrzebne i zauważone. Sam Pub Spółdzielczy natomiast, poza codzienną działalnością gastronomiczną, udostępniany był bezpłatnie organizacjom pozarządowym, fundacjom, grupom artystycznym i społecznym. To tu odbywały się koncerty, debaty, warsztaty i spotkania – często bez żadnego komercyjnego celu.

Społecznicy w akcji

Teraz wszystkie te środowiska zdecydowały się odwdzięczyć za lata współpracy i wspólnie bronić zarówno Polifonii, jak i prowadzonej przez nią działalności.

To nie tylko lokal. To miejsce, w którym ludzie nawzajem sobie pomagają! To tu stawia się w Rzeszowie pierwsze kroki na scenie czy w sferze społecznej. Osoby z Polifonii pomogły nam, kiedy potrzebowaliśmy pomocy. Teraz to my chcemy pomóc spółdzielni! 

- mówią społecznicy wywodzący się z sieci NGO Rzeszów - Aktywni Razem, której rdzeniem stała się właśnie Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project.

Spotkanie rzeszowskich NGO w Pubie Spółdzielczym. fot. Polifonia Project

W pomoc zaangażowali się także dziennikarze Halo Rzeszów. Wspólnymi siłami zorganizowaliśmy na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na rzecz uratowania Pubu Spółdzielczego i całej działalności Polifonii.

Link do zrzutki znajduje się TUTAJ. Wierzymy, że już wkrótce rozkręci się ona na dobre.

Nie możemy pozwolić temu środowisku umrzeć. Czujemy, że ci wszyscy ludzie - niepełnosprawni czy seniorzy - oni na nas liczą. Wspólnymi siłami musi nam się udać

- mówią organizatorzy zbiórki.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiterTreść komentarza: "...Prezydenta Rafała Trzaskowskiego..." - chciałby nim być zapewne, ale jest tylko prezydentem miasta, a piastuje urząd "Prezydenta miasta stołecznego Warszawa", więc wypadałoby wiedzieć jak i jakich kolokwializmów można używać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 06:48Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama