Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Krystyna Stachowska z wizytą w Chicago. Co załatwiła dla Rzeszowa?

Podziel się
Oceń

We wtorek rano (6.05), lotem błyskawicy, sieć obiegła informacja, iż politycy PiS polecieli do USA, między innymi po to, aby wziąć udział w słynnej paradzie z okazji święta Konstytucji 3 Maja, która od 1892 roku odbywa się w Chicago. Wśród zdjęć opublikowanych przez UMWP dostrzec można wiceprezydent Rzeszowa Krystynę Stachowską. Czy pojechała do Chicago z PiS-em, czy spotkała się z Nawrockim? Co załatwiła dla Rzeszowa? Zapytaliśmy o to w Ratuszu.
Krystyna Stachowska z wizytą w Chicago. Co załatwiła dla Rzeszowa?

Źródło: Krystyna Stachowska facebook

Media ogólnopolskie obiegła informacja: Karol Nawrocki, "obywatelski" kandydat PiS na prezydenta RP pozował do zdjęć z najważniejszymi amerykańskimi politykami Donaldem Trumpem i Marco Rubio. Kolejnego dnia był widziany w Chicago wraz z licznymi politykami PiS, w tym z Podkarpacia. W delegacji Województwa Podkarpackiego, znależli się wicemarszałek Piotr Pilch, przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz, wiceprzewodniczące Renata Knap i Joanna Bril oraz radni województwa Butryn Renata i Krzysztof Ignaczak, a także sekretarz województwa Katarzyna Sołek. Na zdjęciach opublikowanych przez UMWP widzimy tez wiceprezydent Krystynę Stachowską. Czy pojechała z PiS-em? To i inne pytania zadaliśmy do rzeszowskiego Ratusza.

- W osobnej delegacji reprezentującej Urząd Miasta Rzeszowa do Chicago przybyła wiceprezydent Krystyna Stachowska wraz z 3 szeregowymi pracownikami 

- poinformował nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Zdjęcia z uroczystości w Chicago zamieścił Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, nieco później zdjęcia znalazły się również na profilu Krystyny Stachowskiej.

Dziennikarze mediów ogólnopolskich, pytali rzecznika UMWP Adriana Biernackiego o częstotliwość wyjazdów i koszty delegacji. Odpowiedzi nie uzyskali. Sprawa wywołała tyle szumu, że Urząd Marszałkowski zwołał na środę (7.05) konferencję prasową. Zdaliśmy swoje pytania czekamy na odpowiedzi.

Cel i uczestnicy wizyty

Pomni transparentności prezydenta Konrada Fijołka, który na ostatniej sesji rady miasta 3,5 godziny opowiadał o wyjazdach zagranicznych, postanowiliśmy zapytać w Ratuszu o szczegóły delegacji wiceprezydent Stachowskiej. Po co pojechała, ile ten wyjazd kosztował i co załatwiła?

Głównym celem wizyty było "podtrzymanie istniejących relacji oraz nawiązanie nowej współpracy w kilku kluczowych obszarach" - poinformował Halo Rzeszów Artur Gernand z kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Czteroosobowa delegacja Stolicy Innowacji udała się do Chicago, aby rozwijać współpracę w zakresie:

  • edukacji i wymiany uczniów
  • wydarzeń kulturalnych z przedstawicielami środowisk polonijnych i instytucji partnerskich
  • organizacji kolejnej edycji festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Wśród uczestników delegacji była tłumaczka, 1 osoba z Rzeszowskiego Domu Kultury i 1 osoba z Estrady Rzeszowskiej oraz wiceprezydent Krystyna Stachowska.

Uczestnicy delegacji wzięli udział w uroczystościach podniesienia flagi polskiej w centrum Chicago, składaniu kwiatów pod pomnikiem Kościuszki i maszerowali w Paradzie 3 Maja. Ostatnim, najważniejszym punktem programu wizyty było spotkanie organizacjami polonijnymi.

fot. Krystyna Stachowska fb

Delegacja rzeszowskiego magistratu spotkała się z wieloma przedstawicielami środowiska polonijnego, w tym z:

  • Łucją Mirowską-Kopeć i Janem Kopciem - organizatorami wydarzeń polonijnych
  • Jimem Mazurkiewiczem - Grand Marshalem Parady 3 Maja
  • Bogdanem Puksztą - dyrektorem wykonawczym Polish American Chamber of Commerce (PACC)
  • Michałem Rzeźnikiem - przedstawicielem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)
  • Polonijnymi przedsiębiorcami
  • Łukaszem Dudką - redaktorem Dziennika Związkowego
  • Haliną Misterką - choreografem zespołu Lajkonik

Delegacja prowadziła rozmowy dotyczące przygotowań do kolejnej edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Przedstawiciele RDK i Estrady Rzeszowskiej mieli ustalać szczegóły przyjazdu amerykańskich polonusów na XX - Jubileuszowy Festiwal, który odbędzie się latem 2026 r. Artur Gernand nie potrafił odpowiedzieć, czy miasto sfinansuje pobyt Polonusów w Rzeszowie.

fot. Krystyna Stachowska fb

Stachowska witała się z Nawrockim?

Dopytywany o udział Stachowskiej w zgromadzeniu polityków PiS rzecznik prezydenta wyraźnie zaprzeczył - delegacja nie spotkała się z Karolem Nawrockim - uciął Artur Gernand. 

Stachowska spotkała za to liczną delegację polityków PiS, w tym podkarpackich, którzy przez media ogólnopolskie zostali uznani jako "udający Polonusów" w spotkaniu z Karolem Nawrockim.  Krytyce podlega również postawa rzecznika Urzędu Marszałkowskiego, który nie podał informacji o kosztach wyjazdu podkarpackich polityków PiS.

fot. UMWP

Miasto Rzeszów nie ma jednak z tym problemu. - Koszt delegacji wyniósł łącznie około 36 000 zł, w tym 20 000 zł za bilety lotnicze dla czterech osób oraz około 16 000 zł za zakwaterowanie - przekazał nam Artur Gernand. 

Parady 3-Majowe w Chicago organizowane są nieprzerwanie od 1892 roku w największym skupisku Polonii na świecie. Parady zawsze organizowane są w sobotę najbliższą dnia 3 maja w danym roku. Organizatorami na przestrzeni lat były największe organizacje polonijne.

 

Czytaj również:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama