Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Noc Muzeów w Rzeszowie 2025 - kulturalna uczta dla mieszkańców i turystów

Podziel się
Oceń

17 maja 2025 roku, Rzeszów zamienił się w tętniącą życiem stolicę kultury. Noc Muzeów, jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych roku, rozpoczęło się o godzinie 19:00 i trwało do północy.
Noc Muzeów w Rzeszowie 2025 - kulturalna uczta dla mieszkańców i turystów

Źródło: Wiktor Janowski / Halo Rzeszów

17 maja 2025 roku, Rzeszów zamienił się w tętniącą życiem stolicę kultury. Noc Muzeów, jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych roku, rozpoczęło się o godzinie 19:00 i trwało do północy. Aż 19 instytucji otworzyło swoje drzwi dla spragnionych wiedzy, sztuki i rozrywki. To wyjątkowa okazja, by odkryć tajemnice miasta po zmroku i zanurzyć się w fascynującym świecie historii, sztuki i nauki.

Bogactwo atrakcji dla każdego

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zachwyciła różnorodnością propozycji. Rzeszowskie Piwnice zapraszały na niezwykłą podróż przez historię miasta ścieżką "Obrazy Historii", gdzie zwiedzający odkryli tajemnice dawnych podziemi, magazynów i sklepów. Dodatkową atrakcją była grupa rekonstrukcyjna Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, która przeniosła uczestników do średniowiecznego Rzeszowa. Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli przygotowało wystawę stroju ludowego "Na co dzień i od święta" z przymierzalnią i wirtualnym lustrem. Miłośnicy teatru mogli zwiedzić klimatyczną Pracownię Dżepetta w podziemiach Teatru Maska, gdzie zgromadzono maski teatralne, lalki i kostiumy z archiwalnych przedstawień.

fot. Wiktor Janowski / Halo Rzeszów  

 

Nowości i wyjątkowe propozycje

Tegoroczna Noc Muzeów przyniosło kilka niespodzianek. Po raz pierwszy w wydarzeniu wziął udział Zielony Kompleks Dwór OSTOYA, położony poza granicami miasta, którego historia związana z osobą Hrabiny Czosnowskiej z pewnością była warta nocnej wyprawy. Muzeum Dobranocek otworzyło nową wystawę "Yabba-Dabba-Doo! Flintstonowie!" oraz zaoferowało warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Biuro Wystaw Artystycznych zapraszała do zwiedzania dwóch wystaw, a Rzeszowski Dom Sztuki prezentował wystawę malarstwa Wojciecha Weissa, Alfonsa Karpińskiego i Feliksa Michała Wygrzywalskiego z okazji 150. rocznicy urodzin artystów. Miłośnicy technologii mogli odwiedzić PGE Dystrybucja, gdzie czekały na nich pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu, widowiskowe wyładowania Transformatora Tesli.

fot. Wiktor Janowski / Halo Rzeszów 

 

Kultura i rozrywka dla wszystkich zmysłów

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie wystaw, ale również uczestnictwo w warsztatach, prelekcjach i koncertach. W Muzeum Okręgowym odbyły się warsztaty artystyczne "Kwiaty Olgi – sztuka patrzenia inaczej – malujemy z Olgą Boznańską". Wojewódzki Dom Kultury zapraszał na koncert Somethingski Trio oraz wystawę "Abstrakcje i inne atrakcje u Nowosielskiego". Dla miłośników literatury Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała nocne zwiedzanie magazynów, strefę nowych technologii oraz Literackie Silent Disco. Muzeum Techniki i Militariów, które rozpoczęło swoją działalność już od godziny 14:00, oferowało wystawy, pokazy, przejażdżki i mnóstwo atrakcji dla dzieci.

Noc Muzeów w Rzeszowie to była doskonała okazja, by w niepowtarzalnej nocnej scenerii odkryć historię, sztukę i tajemnice miasta. Bilety na większość wydarzeń były dostępne w symbolicznych cenach (od 2 do 5 zł), a niektóre instytucje oferowały wstęp wolny. To kulturalne święto łączyło pokolenia, edukację i zabawę, pozwalając mieszkańcom i turystom spojrzeć na Rzeszów z zupełnie nowej perspektywy.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama