17 maja 2025 roku, Rzeszów zamienił się w tętniącą życiem stolicę kultury. Noc Muzeów, jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych roku, rozpoczęło się o godzinie 19:00 i trwało do północy. Aż 19 instytucji otworzyło swoje drzwi dla spragnionych wiedzy, sztuki i rozrywki. To wyjątkowa okazja, by odkryć tajemnice miasta po zmroku i zanurzyć się w fascynującym świecie historii, sztuki i nauki.
Bogactwo atrakcji dla każdego
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zachwyciła różnorodnością propozycji. Rzeszowskie Piwnice zapraszały na niezwykłą podróż przez historię miasta ścieżką "Obrazy Historii", gdzie zwiedzający odkryli tajemnice dawnych podziemi, magazynów i sklepów. Dodatkową atrakcją była grupa rekonstrukcyjna Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, która przeniosła uczestników do średniowiecznego Rzeszowa. Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli przygotowało wystawę stroju ludowego "Na co dzień i od święta" z przymierzalnią i wirtualnym lustrem. Miłośnicy teatru mogli zwiedzić klimatyczną Pracownię Dżepetta w podziemiach Teatru Maska, gdzie zgromadzono maski teatralne, lalki i kostiumy z archiwalnych przedstawień.

Nowości i wyjątkowe propozycje
Tegoroczna Noc Muzeów przyniosło kilka niespodzianek. Po raz pierwszy w wydarzeniu wziął udział Zielony Kompleks Dwór OSTOYA, położony poza granicami miasta, którego historia związana z osobą Hrabiny Czosnowskiej z pewnością była warta nocnej wyprawy. Muzeum Dobranocek otworzyło nową wystawę "Yabba-Dabba-Doo! Flintstonowie!" oraz zaoferowało warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Biuro Wystaw Artystycznych zapraszała do zwiedzania dwóch wystaw, a Rzeszowski Dom Sztuki prezentował wystawę malarstwa Wojciecha Weissa, Alfonsa Karpińskiego i Feliksa Michała Wygrzywalskiego z okazji 150. rocznicy urodzin artystów. Miłośnicy technologii mogli odwiedzić PGE Dystrybucja, gdzie czekały na nich pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu, widowiskowe wyładowania Transformatora Tesli.

Kultura i rozrywka dla wszystkich zmysłów
Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie wystaw, ale również uczestnictwo w warsztatach, prelekcjach i koncertach. W Muzeum Okręgowym odbyły się warsztaty artystyczne "Kwiaty Olgi – sztuka patrzenia inaczej – malujemy z Olgą Boznańską". Wojewódzki Dom Kultury zapraszał na koncert Somethingski Trio oraz wystawę "Abstrakcje i inne atrakcje u Nowosielskiego". Dla miłośników literatury Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała nocne zwiedzanie magazynów, strefę nowych technologii oraz Literackie Silent Disco. Muzeum Techniki i Militariów, które rozpoczęło swoją działalność już od godziny 14:00, oferowało wystawy, pokazy, przejażdżki i mnóstwo atrakcji dla dzieci.
Noc Muzeów w Rzeszowie to była doskonała okazja, by w niepowtarzalnej nocnej scenerii odkryć historię, sztukę i tajemnice miasta. Bilety na większość wydarzeń były dostępne w symbolicznych cenach (od 2 do 5 zł), a niektóre instytucje oferowały wstęp wolny. To kulturalne święto łączyło pokolenia, edukację i zabawę, pozwalając mieszkańcom i turystom spojrzeć na Rzeszów z zupełnie nowej perspektywy.
Napisz komentarz
Komentarze