19 maja 2025 roku w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji PRO-FIL. To jedenasta tego typu placówka w Polsce, która ma na celu kompleksową pomoc dzieciom doświadczającym przemocy i pokrzywdzonym przestępstwem. Siedziba centrum znajduje się w budynku RARR przy ul. Szopena 51 w Rzeszowie. Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku od 9 do 17.
Czym jest Centrum Pomocy Dzieciom?
Marcin Moń, prezes Fundacji PRO-FIL, wyjaśnił podczas uroczystości, że fundacja "zajmuje się zdrowiem psychicznym", a otwarcie centrum jest zwieńczeniem dwuletniej pracy: "ostatnie 2 lata pracowaliśmy nad tym, żeby otworzyć centrum pomocy dzieciom w Rzeszowie. Placówkę, która ma pomagać dzieciom doświadczającym przemocy dzieciom z całego Podkarpacia".

Beata Wojtkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która koordynuje sieć takich ośrodków w Polsce, podkreśliła, że centrum w Rzeszowie jest jedenastym tego typu miejscem w kraju. Wyjaśniła istotę działania placówki: "To takie miejsce, w którym dziecko pokrzywdzone przestępstwem jest przesłuchiwane w przyjaznym miejscu. A także dziecko oraz rodzic otrzymuje pomoc psychologiczną, prawną, medyczną, socjalną w zależności od potrzeb. Wszystko pod jednym dachem".

Warto zaznaczyć, że centra pomocy dzieciom działają według modelu, który powstał w Stanach Zjednoczonych 40 lat temu jako "Child Advocacy Center" i obecnie funkcjonuje w 28 krajach Europy. Jak podkreśliła Wojtkowska, "to jest model sprawdzony i najbardziej skuteczny".
Kompleksowa pomoc w jednym miejscu
Edyta Rzewuska, Marketing & PR Manager Fundacji PRO-FIL, określiła istotę działania centrum: "to jest jakby core całego przedsięwzięcia tutaj, w tym miejscu pomoc bezpłatną otrzymają dzieci, które są po doświadczeniach przemocy. Różnego rodzaju po doświadczeniach przestępstwa to jest pomoc, która będzie niesiona bezpłatnie i to jest pomoc, która będzie niesiona w różnych wymiarach, terapeutycznym, prawnym, również pediatrycznym".

W centrum znajduje się specjalnie zaprojektowany przyjazny pokój przesłuchań, który składa się z dwóch pomieszczeń - jednego dla dziecka i przesłuchującego sędziego z psychologiem oraz drugiego technicznego dla pozostałych uczestników postępowania. Ponadto, jak wyjaśniła Beata Wojtkowska, w centrum "znajdziemy pokój lekarski. Znajdziemy też prawników, bo prawnicy pełnią bardzo ważną rolę, w tym naszym systemie. No i też mamy lekarzy, psychiatrów, psychiatrów dziecięcych".
Wsparcie miasta Rzeszowa
Krystyna Stachowska, Wiceprezydent Rzeszowa, podkreśliła zaangażowanie miasta w projekt: "Dla nas jest to temat bardzo ważny i bardzo cieszymy się z tego dzisiejszego dnia i że otwieramy tego typu placówkę. Oczywiście ta pomoc naszym dzieciom jest bardzo potrzebna, więc jest to priorytet dla nas". Miasto przekazało na działalność centrum 70 000 złotych, z zapewnieniem o dalszym wsparciu: "Nie twierdzimy, że to jest ostatnia kwota, bo oczywiście placówka też rozpoczyna działalność i w trakcie działalności różne rzeczy mogą jeszcze wyjść".
Rzecznik Praw Dziecka - wychowałam się w takim miejscu
Monika Horna-Cieslak, Rzecznik Praw Dziecka, która zawodowo wywodzi się z centrum pomocy dzieciom, podzieliła się swoimi doświadczeniami: "Wiem, jak bardzo ważne jest to, żeby ta pomoc była kompleksowa, czyli żeby dziecko otrzymywało pomoc psychologiczną medyczną, kiedy jest to potrzebne, ale także to wsparcie prawne, ponieważ budowanie świata dziecka na nowo wiąże się z budowaniem już tych wszystkich elementów".

Rzecznik zaapelowała również o tworzenie kolejnych takich placówek: "Bardzo apeluję o to, żeby centrów pomocy dzieciom w Polsce było jak najwięcej, żeby centra pomocy dzieciom były w lokalnym systemie pomocy osobom najmłodszym".
Finansowanie i przyszłość
Prywatne firmy i fundacje przekazały na funkcjonowanie placówki około 600 tys. zł. Marcin Moń poinformował o podpisaniu umowy z Funduszem Sprawiedliwości na działanie centrum do 2026 roku. Beata Wojtkowska zwróciła uwagę na wyzwania związane z finansowaniem takich placówek, wskazując, że około 30 procent środków pochodzi od władz lokalnych, a reszta wymaga ciągłego pozyskiwania funduszy przez organizacje pozarządowe.

Rzecznik Praw Dziecka, zapytana o możliwość powstania kolejnych centrów na Podkarpaciu, odpowiedziała: "Tego nie wiem, ale wiem, na pewno to, że jest to centrum, które trzeba teraz wspierać, któremu trzeba kibicować, że któremu trzeba pomagać, bo pomoc centrum pomocy dzieciom, chociażby to jest wsparcie finansowe".
Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie jest miejscem, które ma realną szansę zmienić życie wielu pokrzywdzonych dzieci z całego województwa podkarpackiego, oferując im kompleksową i profesjonalną pomoc w jednym miejscu.
Napisz komentarz
Komentarze