Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie - miejsce, które zmienia dziecięce historie [Wideo]

Podziel się
Oceń

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie
Uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

19 maja 2025 roku w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji PRO-FIL. To jedenasta tego typu placówka w Polsce, która ma na celu kompleksową pomoc dzieciom doświadczającym przemocy i pokrzywdzonym przestępstwem. Siedziba centrum znajduje się w budynku RARR przy ul. Szopena 51 w Rzeszowie. Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku od 9 do 17.

Czym jest Centrum Pomocy Dzieciom?

Marcin Mołoń, prezes Fundacji PRO-FIL, wyjaśnił podczas uroczystości, że fundacja "zajmuje się zdrowiem psychicznym", a otwarcie centrum jest zwieńczeniem dwuletniej pracy: "ostatnie 2 lata pracowaliśmy nad tym, żeby otworzyć centrum pomocy dzieciom w Rzeszowie. Placówkę, która ma pomagać dzieciom doświadczającym przemocy dzieciom z całego Podkarpacia".

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie
Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Fot. łukasz Kotulak / HaloRzeszow.pl

Beata Wojtkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która koordynuje sieć takich ośrodków w Polsce, podkreśliła, że centrum w Rzeszowie jest jedenastym tego typu miejscem w kraju. Wyjaśniła istotę działania placówki: "To takie miejsce, w którym dziecko pokrzywdzone przestępstwem jest przesłuchiwane w przyjaznym miejscu. A także dziecko oraz rodzic otrzymuje pomoc psychologiczną, prawną, medyczną, socjalną w zależności od potrzeb. Wszystko pod jednym dachem".

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie
Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Fot. łukasz Kotulak / HaloRzeszow.pl

Warto zaznaczyć, że centra pomocy dzieciom działają według modelu, który powstał w Stanach Zjednoczonych 40 lat temu jako "Child Advocacy Center" i obecnie funkcjonuje w 28 krajach Europy. Jak podkreśliła Wojtkowska, "to jest model sprawdzony i najbardziej skuteczny".

Kompleksowa pomoc w jednym miejscu

Edyta Rzewuska, Marketing & PR Manager Fundacji PRO-FIL, określiła istotę działania centrum: "to jest jakby core całego przedsięwzięcia tutaj, w tym miejscu pomoc bezpłatną otrzymają dzieci, które są po doświadczeniach przemocy. Różnego rodzaju po doświadczeniach przestępstwa to jest pomoc, która będzie niesiona bezpłatnie i to jest pomoc, która będzie niesiona w różnych wymiarach, terapeutycznym, prawnym, również pediatrycznym".

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie
Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Fot. łukasz Kotulak / HaloRzeszow.pl

W centrum znajduje się specjalnie zaprojektowany przyjazny pokój przesłuchań, który składa się z dwóch pomieszczeń - jednego dla dziecka i przesłuchującego sędziego z psychologiem oraz drugiego technicznego dla pozostałych uczestników postępowania. Ponadto, jak wyjaśniła Beata Wojtkowska, w centrum "znajdziemy pokój lekarski. Znajdziemy też prawników, bo prawnicy pełnią bardzo ważną rolę, w tym naszym systemie. No i też mamy lekarzy, psychiatrów, psychiatrów dziecięcych".

Wsparcie miasta Rzeszowa

Krystyna Stachowska, Wiceprezydent Rzeszowa, podkreśliła zaangażowanie miasta w projekt: "Dla nas jest to temat bardzo ważny i bardzo cieszymy się z tego dzisiejszego dnia i że otwieramy tego typu placówkę. Oczywiście ta pomoc naszym dzieciom jest bardzo potrzebna, więc jest to priorytet dla nas". Miasto przekazało na działalność centrum 70 000 złotych, z zapewnieniem o dalszym wsparciu: "Nie twierdzimy, że to jest ostatnia kwota, bo oczywiście placówka też rozpoczyna działalność i w trakcie działalności różne rzeczy mogą jeszcze wyjść".

Rzecznik Praw Dziecka - wychowałam się w takim miejscu

Monika Horna-Cieslak, Rzecznik Praw Dziecka, która zawodowo wywodzi się z centrum pomocy dzieciom, podzieliła się swoimi doświadczeniami: "Wiem, jak bardzo ważne jest to, żeby ta pomoc była kompleksowa, czyli żeby dziecko otrzymywało pomoc psychologiczną medyczną, kiedy jest to potrzebne, ale także to wsparcie prawne, ponieważ budowanie świata dziecka na nowo wiąże się z budowaniem już tych wszystkich elementów".

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie
Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Fot. łukasz Kotulak / HaloRzeszow.pl

Rzecznik zaapelowała również o tworzenie kolejnych takich placówek: "Bardzo apeluję o to, żeby centrów pomocy dzieciom w Polsce było jak najwięcej, żeby centra pomocy dzieciom były w lokalnym systemie pomocy osobom najmłodszym".

Finansowanie i przyszłość

Prywatne firmy i fundacje przekazały na funkcjonowanie placówki około 600 tys. zł. Marcin Mołoń poinformował o podpisaniu umowy z Funduszem Sprawiedliwości na działanie centrum do 2026 roku. Beata Wojtkowska zwróciła uwagę na wyzwania związane z finansowaniem takich placówek, wskazując, że około 30 procent środków pochodzi od władz lokalnych, a reszta wymaga ciągłego pozyskiwania funduszy przez organizacje pozarządowe.

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie
Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Fot. łukasz Kotulak / HaloRzeszow.pl

Rzecznik Praw Dziecka, zapytana o możliwość powstania kolejnych centrów na Podkarpaciu, odpowiedziała: "Tego nie wiem, ale wiem, na pewno to, że jest to centrum, które trzeba teraz wspierać, któremu trzeba kibicować, że któremu trzeba pomagać, bo pomoc centrum pomocy dzieciom, chociażby to jest wsparcie finansowe".

Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie jest miejscem, które ma realną szansę zmienić życie wielu pokrzywdzonych dzieci z całego województwa podkarpackiego, oferując im kompleksową i profesjonalną pomoc w jednym miejscu.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama