Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Nowe inwestycje i wielkie gratulacje – Rzeszów stawia na kulturę

Podziel się
Oceń

23 maja 2025 Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Sobieskiego 18 odbyło się spotkanie władz Rzeszowa z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które otrzymały dofinansowanie na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Nowe inwestycje i wielkie gratulacje – Rzeszów stawia na kulturę

Autor: Katarzyna Maciechowska / Halo Rzeszów

Spotkanie miało charakter informacyjny, ale również uroczysty – było okazją do przekazania gratulacji organizacjom, które zwyciężyły w miejskich konkursach grantowych i już niebawem rozpoczną realizację swoich projektów kulturalnych. Samorząd docenił ich zaangażowanie, kreatywność i wkład w życie kulturalne miasta.

Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie kultury w rozwoju społecznym:
– Rzeszów to nie tylko miasto innowacji, ale również miasto kultury. Dziś inwestujemy przede wszystkim w ludzi – twórców, animatorów, edukatorów i widzów. To oni nadają miastu sens i duszę. W najwyższym budynku Rzeszowa, Olszynki Park, powstanie nowa galeria – przestrzeń dla artystów i mieszkańców, otwarta, nowoczesna, dostępna. Kultura w naszym mieście ma być obecna wszędzie – w centrum, na osiedlach i w życiu codziennym każdego z nas.

Dyrektor Wydziału Kultury zaprezentowała również w prezentacji najbliższe inwestycje związane z kulturą w Rzeszowie, między innymi renowacja budynku przy ul. Króla Kazimierza 25, rozbudowa Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, modernizacja zabytkowego budynku przy ul. Bardowskiego 2, renowacja Kina Zorza, a także budowa dwóch nowych filii Rzeszowskiego Domu Kultury – na osiedlach Nowe Miasto i Krakowska Południe.

Władze zapowiedziały, że w przyszłości strych w Kinie Zorza zostanie wyremontowany i udostępniony organizacjom pozarządowym jako przestrzeń do realizacji działań kulturalnych i społecznych. W planach jest także stworzenie nowoczesnej galerii sztuki w Olszynki Park oraz rewitalizacja Hali Targowej w części też z przeznaczeniem na cele kulturalne.

Uczestnikom spotkania zaprezentowano dane finansowe, które wyraźnie pokazują rosnące zaangażowanie miasta w rozwój kultury. W ciągu ostatnich pięciu lat budżet przeznaczony na wsparcie inicjatyw kulturalnych organizacji pozarządowych wzrósł ponad trzykrotnie. W 2021 roku wynosił 605 tysięcy złotych. Rok później – w 2022 – zwiększono go do 1 miliona 153 tysięcy złotych. W 2023 roku utrzymał się na zbliżonym poziomie, wynosząc 1 milion 140 tysięcy złotych. W 2024 roku środki wzrosły do 1 miliona 417 tysięcy złotych, a w roku bieżącym – 2025 – osiągnęły rekordową wartość 2 milionów 30 tysięcy złotych. Ten wyraźny trend wzrostowy stanowi dowód na to, jak istotną rolę kultura odgrywa w strategii rozwoju Rzeszowa.

Zgromadzeni przedstawiciele NGO odebrali gratulacje i podziękowania za swoją pracę na rzecz mieszkańców, a także wymienili się doświadczeniami i planami na kolejne miesiące. Wspólna atmosfera zaangażowania i pasji potwierdziła, że Rzeszów rozwija się nie tylko infrastrukturalnie, ale przede wszystkim – społecznie i kulturalnie.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama