Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Łańcuccy policjanci apelują o ostrożność podczas internetowych transakcji

Podziel się
Oceń

Do komendy policji w Łańcucie zgłosił się 57-letni mieszkaniec gminy Czarna, który stracił kilka tysięcy złotych podczas sprzedaży produktu. Oszuści podszyli się pod zainteresowanych kupców, a następnie wyłudzili od mężczyzny pieniądze.

26 maja 2026 roku łańcucka policja otrzymała zgłoszenie od mieszkańca gminy Czarna o dokonanym oszustwie i wyłudzeniu pieniędzy. Mężczyzna umieścił towar do sprzedaży na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Już po zaledwie kilku minutach pojawiła się osoba zainteresowana kupnem produktu. Oszust podający się za potencjalnego kupującego wysłał do mężczyzny wiadomość pocztą elektroniczną z informacją o zakupie oferowanego towaru. W wiadomości prosił również o podanie numeru karty bankowej w celu weryfikacji oraz umieścił link, który po kliknięciu przekierował sprzedającego na fałszywą stronę bankową. Mieszkaniec gminy Czarna zalogował się na stronie podając swoje wrażliwe dane. 

Chwila nieuwagi i wielkie straty 

Po chwili od zalogowania się do mężczyzny zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika banku, podczas rozmowy przekonała go do weryfikacji płatności poprzez zatwierdzenie przychodzących kodów. Dzięki temu oszuści mogli wybrać z bankomatu kilka tysięcy złotych. 

Łańcuccy policjanci apelują o ostrożność podczas dokonywania transakcji internetowych. Przestrzegają przed klikaniem w nieznany link, w szczególności ten przesłany od obcej osoby. Oszuści z łatwością podają się pod pracowników banku, zainteresowanych kupców lub sprzedawców. Należy zawsze pamiętać aby nie podawać danych do kont bankowych lub kart płatniczych, a także swoich danych osobowych na stronach internetowych podsyłanych z niepotwierdzonego źródła. Cyberprzestępcy wykorzystują każdą chwilę nieuwagi aby wyłudzić oszczędności od niczego niepodejrzewających osób. 

Policja apeluje o ostrożność

Mężczyzna z gminy Czarna nie jest pierwszą osobą w ostatnim czasie, która została oszukana. Tylko w maju ofiarami oszustwa padły jeszcze dwie osoby pochodzące z Łańcuta. W obu przypadkach były to starsze osoby, do których zadzwoniły osoby podające się za pracowników banku. Oszuści przekonali, że próbowano zaciągnąć kredyt na ich dane osobowe i sugerowali przelanie pieniędzy na specjalne, bezpieczne konto w celu ochrony oszczędności. Podczas rozmowy jeden z oszustów przesłał smsa, który na telefonie ofiary wyświetlił nazwę banku. Miało to na celu uwiarygodnienie rozmowy i nie wzbudzenie podejrzeń. Ostatecznie oszuści otrzymali pieniądze od obu ofiar. 

W celu przestrogi Łańcuccy policjanci przypominają o najważniejszych informacjach o których należy pamiętać gdy próbuje skontaktować się z nami osoba podająca się za pracownika banku: 

  • tożsamość konsultanta zawsze można potwierdzić dzwoniąc na infolinię swojego banku,

  • pracownicy banku nigdy nie proponują instalowania aplikacji lub otwierania konta banku, 

  • nigdy nie instruują jakie operacje finansowe należy wykonać, 

  • każde operacje finansowe należy wykonywać osobiście w placówce banku lub z własnej inicjatywy ale nigdy za namową innej osoby kontaktującej się telefonicznie lub internetowo,

  • o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy należy informować policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 

W dobie cyfryzacji należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Wraz z rozwojem technologii rośnie liczba oszustów oraz metody ich działania. Na ataki z ich strony narażone w szczególności są osoby starsze, które z łatwością mogą zaufać osobie podającej się za przedstawiciela placówki bankowej. 

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Licealista Treść komentarza: Znalazłem ten artykuł przypadkiem. Ten tzw. Ksiądz ( książę) był kiedyś proboszczem w parafii w DUBIECKU. Uczył religii w szkole. Jego podejście do młodzieży było tragiczne, podpadało pod psychiczne znęcanie. Oczywiście w szkole nikt nie reagował, od nauczycieli po Dyrekcję . Nie wspominając o jego szemranych interesach. Zachowywał się jak biznesmen, któremu wszystko wolno . Tak właśnie wygląda KK w Polsce. Tragedia!!! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 00:50 Źródło komentarza: Czy ksiądz z Żołyni prowadzi działania mafijne? Lista dla proboszcza Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: hehe Treść komentarza: Przecież to żadna nowość. Od dawna było wiadomo że pastwo polskie dało Rysiczom parasol ochronny Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Szokujące ustalenia dziennikarzy: gangsterzy od podkarpackich agencji towarzyskich byli agentami polskich służb! Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!]
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama