Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Podatki w Rzeszowie w 2024 roku w górę? Zdecydują radni

Podziel się
Oceń

Za niespełna tydzień Rada Miasta Rzeszowa zdecyduje czy podnieść niektóre podatki w nowym roku. Zmiany dotyczyć będą i mieszkańców, i przedsiębiorców.
Podatki w Rzeszowie w 2024 roku w górę? Zdecydują radni

Źródło: archiwum

W planie porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa, zapowiedzianej na 21 listopada, znalazł się projekt uchwały o zmianie wysokości podatków w 2024 r. 

Górne granice stawek obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie I półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.  Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Zgodnie z komunikatem z dnia 14 lipca 2023 roku w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2023 r. (M.P. z 2023 r., poz. 713) ceny towarów i usług konsumpcyjnych w okresie I półrocza 2023 roku w stosunku do I półrocza 2022 roku wzrosły o 15,0 proc.

- Oznacza to, że w pierwszym półroczu 2023 roku, realne koszty utrzymania zasobów miasta wzrosły o 15 proc. Stąd też zasadne jest urealnienie wartości pieniądza stanowiącego dochody własne Miasta z tytułu podatku od nieruchomości - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Stąd też zaplanowano, że podatek od:
  • budynków mieszkalnych lub ich części zdrożeje z 1,00 zł na 1,15 zł (od metra kwadratowego),
  • budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych, lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej zdrożeje z 28,78 zł na 33,10 zł (od metra kwadratowego),
  • garaży wielostanowiskowych lub ich części, związanych z budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej zdrożeje z 1,00 zł na 1,15 zł (od metra kwadratowego),
  • budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym zdrożeje z 13,47 zł na 15,50 zł (od metra kwadratowego).
  • budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń  zdrożeje z 5,87 zł na 6,76 zł (od metra kwadratowego),
  • pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego zdrożeje z 9,68 zł na 11,14 zł (od metra kwadratowego).

- Stawki podatku od nieruchomości na 2024 r. zostały wyliczone poprzez pomnożenie stawek obowiązujących w 2023 r. przez wskaźnik inflacji 15 proc. Pomimo tego, wysokość stawki od gruntów związanych z budynkami mieszkalnymi, z których podatek stanowi znaczną część dochodów Miasta z tego tytułu w 2024 r., pozostaje niższa o 16 gr za metr kwadratowy od stawki maksymalnej obwieszczonej przez Ministra Finansów w wysokości 0,71 zł i wynosi jedynie 0,55 zł -  czytamy w uchwale. - Wpływy z podatku od nieruchomości w 2024 r., po uwzględnieniu 15 proc. wzrostu stawek, będą wyższe jedynie o około 11,5 proc. w stosunku do wpływów w 2023 r. Wynika to z faktu, że stawka podatku od nieruchomości od budowli nie podlega corocznej waloryzacji i wynosi trwale 2 proc. ich wartości, a dochody z tego tytułu stanowią 24  proc. wszystkich dochodów z tytułu podatku od nieruchomości - napisali autorzy uchwały. 

Zgodnie z projektem uchwały podwyżka podatków od różnego rodzaju nieruchomości da w przyszłym większe wpływy na miasta w kwocie blisko 35 mln złotych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama