Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

DYNAMICZNY ROZWÓJ RZESZOWA. Konferencja naukowa z okazji 670-lecia lokacji miasta

Podziel się
Oceń

Publikujemy tekst autorstwa pani Prof. Krystyny LEŚNIAK-MOCZUK, który ukazał się w lutowym wydaniu miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom Rzeszów". Niniejszy tekst opublikowaliśmy na łamach HaloRzeszow.pl dzięki uprzejmości redakcji miesięcznika.
DYNAMICZNY ROZWÓJ RZESZOWA. Konferencja naukowa z okazji 670-lecia lokacji miasta

Autor: Krystyna Leśniak-Moczuk

Towarzystwo Naukowe w Rzeszowie zadbało o uczczenie 670. rocznicy pierwszej pisanej informacji o Rzeszowie w szczególny sposób. Ukaże się pamiątkowa księga 670 lat lokacji Rzeszowa. Wybrane zagadnienia historii najnowszej miasta pod redakcją naukową Włodzimierza Bonusiaka i Grzegorza Bonusiaka. 

Na kanwie tej monografii prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, przewodniczący Towarzystwa Naukowego w Rzeszowie, zorganizował konferencję naukową. Współorganizatorami byli prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i Kolegium Humanistyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencją w ratuszu rzeszowskim rozpoczęto w dniu 16 stycznia br. coroczne obchody lokacji miasta. Licznie zebrani rzeszowianie, przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji miejskich, organizacji społecznych i mieszkańcy Rzeszowa wysłuchali ośmiu referatów, które zostaną opublikowane. Konferencję otworzył Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, a obrady poprowadzili prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, i prof. dr hab. Paweł Grata, prorektor UR. 

Dr Dominik Szczepański dokonał podsumowania wyników ostatnich wyborów prezydenta miasta, które odbywały się w 2021 r. po złożeniu rezygnacji przez Tadeusza Ferenca. Dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prof. UR, autorka rozdziału Tadeusz Ferenc – zasłużony Prezydent Miasta Rzeszowa, przedstawiła analizę treści wpisów do Księgi Kondolencyjnej 54. włodarza miasta. We wiecznej pamięci i w sercach rzeszowian dr h.c. Tadeusz Ferenc pozostaje jako wizjoner, gospodarz i budowniczy innowacyjnego miasta, który pozostawił po blisko 20 latach pełnienia funkcji „kierownika miasta”, piękną metropolię. Wystąpienie rozpoczął videoklip Rzeszowski marsz ze słowami Barbary Śnieżek, muzyką Bożeny Słowik w wykonaniu chóru „Cantilena”, a zakończył wiersz pt. Randka na okrągłej kładce Jadwigi Kupiszewskiej. 

O zmianach demograficznych ludności Miasta Ratownika zebrani mogli usłyszeć w referacie przygotowanym przez historyka profesora Włodzimierza Bonusiaka. Dokonał on analizy ruchu ludności Rzeszowa w latach 2015–2023.

W tych samych latach zostały przedstawione osiągnięcia edukacji i wychowania dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach funkcjonujących w Rzeszowie. Autorką analizy tych zagadnień była dr Ewa Barnaś-Baran.

Rzeszowskie szkolnictwo na poziomie wyższym może poszczycić się kształceniem lekarzy w Kolegium Medycznym w Uniwersytecie Rzeszowskim. O długotrwałych i zawiłych meandrach medycznych kierunków studiów w różnych jednostkach organizacyjnych rzeszowskich uczelni, doprowadzających skutecznie do utworzenia kierunku lekarskiego w Uniwersytecie Rzeszowskim przed dziesięciu laty, poinformował dr hab. Andrzej Bonusiak, prof. UR.

Rzeszów nazywany stolicą folkloru polonijnego, znany jest w świecie jako miejsce organizowanego co trzy lata od 55 lat Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Wydarzenia XIX ŚFPZF na tle historii festiwalu przyciągającego polonijnych tancerzy i muzyków z kilkudziesięciu krajów wszystkich kontynentów zaprezentowała dr Jolanta Ślęzak-Gotkowska. Dr Kubejko-Polańska przedstawiła referat pt. Rzeszów – jakie powinno być współczesne miasto przygotowany wraz ze współautorami dr Anną Kołomycew i dr Hubertem Kotarskim. 

Na zakończenie konferencji mgr Konrad Fijołek wystąpił z referatem dotyczącym przyszłości miasta wojewódzkiego pt. Rzeszów „mój” widzę… zrównoważony. 

Założeniem konferencji i publikacji było przybliżenie wybranych faktów ilustrujących dynamiczny rozwój stolicy innowacji w ostatnich 15 latach. Rzeszów w tym czasie stał się miastem, o którym usłyszała cała Polska, wiele krajów w Europie i na świecie. Świadczą o tym zdobywane przez miasto i jego prezydenta Tadeusza Ferenca setki laurów w rankingach i konkursach w skali lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wpływało to na pozyskiwanie dobrego imienia Rzeszowa w środowiskach opiniotwórczych w kraju i za granicami Polski.

Prof. Krystyna LEŚNIAK-MOCZUK

Uniwersytet Rzeszowski


Ten i inne artykuły znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom Rzeszów".  Bezpłatny dostęp do e-wydania miesięcznika (zapisanego w PDF) uzyskasz na naszej stronie głównej.

Możesz również sięgnąć do nich tutaj:

NIE SZKODZIĆ RZECE. Wisłok i zalew należą do wszystkich mieszkańców

DLA DOBRA WSPÓLNEGO. Plac Balcerowicza do zagospodarowania przez spółdzielnie

RAZEM OD 20 LAT. Jubileusz Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: cctrt4531Treść komentarza: a lgbt to już nie jest kontrowersyjne !!!!!!!!! pokazywanie d....py podczas eurowizji ????? "dziennikarz" boi się prawdy a była ona trudna ale taka była i tyle... te pierdoły które piszecie o kontrowersji to bzdura na resorach !!!!!! radzę się opamiętać bo żyjecie w utopii!!!!!!!Data dodania komentarza: 18.06.2024, 13:30Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: DynowianinTreść komentarza: Uciekał przez Dynów, nie "Dynowo"Data dodania komentarza: 18.06.2024, 13:30Źródło komentarza: Pijany 54-latek uciekał przed policją po DynowieAutor komentarza: AntośTreść komentarza: " Same przypadki". Jest to przestępstwo. Sam pomysł chory. Kto normalny fotografuje nagą pacjentkę. Wiadomo Domka się wywinie... przecież ma układy - taki kraj. Nikt nic nie zrobi.Data dodania komentarza: 18.06.2024, 10:52Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: Jerzy K.Treść komentarza: A co Pan D robił na bloku Chirurgii Będzie próbował aby sprawa była zamieciona pod dywan !!! I brakuje mi znów Pana Kotuli Niech kolega broni Pana Prezesa Przecież to przypadek i nic takiego,,,,Szpital niech lepiej znajdzie pacjentkę i przeprosi bo jak dorwie to jakiś narwany prawnik to kasa będzie duża,,,Data dodania komentarza: 18.06.2024, 08:12Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: KrzysioTreść komentarza: Bardzo kiepskie tłumaczenia Pana Wojciecha Domki. To wiceprezes izby lekarskiej wcześniej wieloletni prezes. Powinien wiedzieć, że zakazane jest robienie zdjęć pacjentom (zwłaszcza nagim i bez zgody) swoim prywatnym telefonem. Cóż Wojtuś jest pewien, że znów sprawę " zamiecie pod dywan" jako lokalny magnat - taki kraj. Ktoś taki nie powinien figurować w zarządzie izby lekarskiej., nie powinien być ordynatorem, ani uczyć studentów. Obrzydliwe i nieetyczneData dodania komentarza: 17.06.2024, 22:26Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: zamiTreść komentarza: Kto w tym szpitalu rządzi? Ale maja bajzel.Data dodania komentarza: 17.06.2024, 20:37Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacji
Reklama
Reklama
Reklama