Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Pięciu z sześciu kandydatów na prezydenta Rzeszowa za NGO-sami

Podziel się
Oceń

Rzeszów NGO-sami stoi. Jednak organizacje pozarządowe liczą, że wybory samorządowe to doskonała okazja do realizacji ich ważnych postulatów. Jakich?
Pięciu z sześciu kandydatów na prezydenta Rzeszowa za NGO-sami

Autor: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

 - W Rzeszowie nie ma miejsca dla stowarzyszeń, nie ma się gdzie spotykać, nie ma gdzie się wymieniać poglądami z innymi osobami, które miałyby podobne doświadczenie - mówiła w środę Katarzyna Maciechowska, która od 10 lat prowadzi z ogromną  pasją spółdzielnię socjalną „Polifonia Project”, angażując się w charytatywne projekty, a przykładem może być akcja zorganizowana wraz z Fundacją Street Autonomy pt. „Zawieszone obiady/kawa Rzeszów”, gdzie od ponad półtora roku dla seniorów w potrzebie codziennie wydawane są gorące posiłki. 

Rzeszowscy społecznicy oczekują także centrum organizacji pozarządowych, z dostępem do laptopów, drukarek.  - To są naprawdę proste rzeczy, a dla młodych organizacji rozwijających się są one bardzo potrzebne. Chcemy, żeby w tym centrum była też sala konferencyjna, żebyśmy mogli robić własne spotkania, własne targi, własne kongresy, żeby Rzeszów mógł pokazać się z własnej strony na całą Polskę, że mamy tu tak wiele wspaniałych organizacji - przekonywała Katarzyna Maciechowska. Wypowiadając się w imieniu kilkudziesięciu organizacji, społeczniczka apelowała także o wsparcie w postaci pomocy prawnej, księgowości czy marketingu.  

 - Ośrodek Wsparcia Polityki Społecznej drugi raz w roku robi targi, ale my chcemy, żeby było tego więcej. Chcemy, żebyśmy byli za uważani. Dlatego kolejny postulat to zorganizowanie pikniku raz do roku, który będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. My mamy tu ogromną siłę, ogromne serce - zauważyła. 

Kandydaci na prezydenta Rzeszowa wspierają, ale...

Na zaproszenie do symbolicznego podpisania umowy o współpracy z rzeszowskimi organizacjami pozarządowymi odpowiedziała większość kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Zabrakło tylko Waldemara Szumnego, startującego z list Prawa i Sprawiedliwości. - Musi być rozmowa, współpraca, otwartość na konsultacje i na dyskusję z organizacjami pozarządowymi, w przypadku, gdy Rada Miasta chce uchwalić, podjąć większe decyzje -zauważyła Karolina Pikuła z Konfederacji. 

 -Przede wszystkim brakuje kompleksowego inkubatora NGO-sów. Nie zawsze te przestrzenie, które tutaj są za nami, są wystarczająco dostępne [Urban Labs - przyp. redakcja] - wskazywał z kolei Jacek Strojny ze Stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa, dodając: "chcemy włączyć przedstawicieli społeczeństwa do decyzji  strategicznych podejmowanych w mieście poprzez właśnie takie uspołecznione komitety programowe". Strojny odniósł się też to tzw. "kontraktów osiedlowych" z poprzedniej kampanii wyborczej Konrada Fijołka. - W poprzedniej kampanii wyborczej widzieliśmy różne podpisy na różnych tablicach koloru żółtego. Czym one się kończą? Wszyscy wiemy. Dlatego ja proponuję zmodyfikowanie tej umowy i wpisanie kary umownej dla prezydenta, która będzie bardziej motywować do tego, żeby je realizować. Kary umowne motywują skutecznie do tego, żeby umowy dochować - wbił szpileczkę urzędującemu prezydentowi.

 - Dziwi mnie to, że aż 6 postulatów tutaj w Rzeszowie trzeba zrealizować. Gdy popatrzę na te 6 postulatów, wszystkie z nich realizowane są w gminie Świlcza, gdzie przez dziewięć lat byłem wójtem - zauważył poseł, kandydat Porozumienie Sprzyja Ludziom - Trzecia Droga na prezydenta Rzeszowa. - Dialog to podstawowa kwestia dotyczące współpracy samorządu z organizacjami społecznymi. To jest podstawa. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie obywatele, mieszkańcy Rzeszowa realizują swoje cele, zamierzenia własnymi siłami. Przede wszystkim nie przeszkadzać. Bardzo niewiele wystarczy, żeby tym ludziom pomóc, żeby mogli realizować to, co jest najważniejsze - mówił Dziedzic, zapewniając, że jego program wyborczy przewiduje skuteczne rozwiązania dla organizacji pozarządowych i lepszy kontakt z mieszkańcami. 

Janusz Niemier z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Obrony Polski do postulatów społeczników dopisał także utworzenie instytucji wolontariusza honorowego, który za działania na rzecz miasta, mógłby korzystać z darmowych biletów w komunikacji miejskiej czy parkingów. 

Konrad Fijołek: dziękuję za Waszą aktywność

Środową konferencję o problemach organizacji pozarządowych zorganizowano pod Urban Labem na ulicy 3 maja. - Tak się składa, że osobiście 5 lat temu pisałem ten projekt i walczyłem o to, aby taka przestrzeń dla współpracy pomiędzy ośrodkiem akademickim, biznesem i miastem mógł powstać. To jest także powód takiej odrobiny dumy i satysfakcji - zauważył Konrad Fijołek. Prezydent Rzeszowa dziękował społecznikom za kluczową rolę w pomocy imigrantom wojennym z Ukrainy. - Sporą część swojego życia społecznego spędziłem właśnie w organizacjach pozarządowych i z przyjemnością także się pod nimi podpiszę - mówił o postulatach społeczników urzędujący włodarz stolicy Podkarpacia. Konrad Fijołek przekazał także, że właśnie w tym samym budynku, w którym mieści się Urban Labs powstaje centrum wsparcia dla NGO-sów. - Tu będzie także centrum integracji tych wszystkich osób, które dotarły do nas lub przybywają z różnych stron świata, bo jesteśmy miejscem i miastem międzynarodowym - uzupełniał. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama