Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Zmarł Janusz Szkutnik, rzeszowski działacz opozycji w czasach PRL

Podziel się
Oceń

W wieku 69 lat zmarł Janusz Szkutnik, działacz antykomunistyczny odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Był redaktorem wychodzących w podziemiu pism, historykiem i znanym w Rzeszowie antykwariuszem.
Zmarł Janusz Szkutnik, rzeszowski działacz opozycji w czasach PRL

Źródło: Encyklopedia Solidarności/IPN

Janusz Szkutnik zmarł w czwartek 19 grudnia, o czym poinformował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Szkutnik urodził się 22 czerwca 1955 roku w Jarosławiu. W latach 1979–1989 współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR” i m.in. współzałożycielem pierwszych kół "Solidarności Wiejskiej” na Rzeszowszczyźnie. Był współorganizatorem strajków rzeszowsko-ustrzyckich.

Zajmował się dokumentowaniem sowieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na żołnierzach AK w Turzy k. Sokołowa Małopolskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. został internowany, trafił do Ośrodka Odosobnienia w Załężu, gdzie prowadził protest głodowy. Po wyjściu na wolność kontynuował działalność opozycyjną, był stale inwigilowany i represjonowany.

Współtworzył struktury Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników i Niezależnego Ruchu Ludowego "Solidarność", był redaktorem kilku tytułów prasy podziemnej, tworzył rzeszowskie radio "Solidarności Walczącej" i m.in. struktury PSL "Solidarność" i Partii Wolności.

Po 1989 roku rozpoczął pracę w Muzeum Etnograficznym i prowadził antykwariat.

W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2010 roku otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej, a w 2020 roku Krzyż Wolności i Solidarności. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama