Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Wybory 2025. Zandberg i Mentzen z największym poparciem wśród rzeszowskich studentów

Podziel się
Oceń

Najnowsze badanie przeprowadzone wśród studentów rzeszowskich uczelni ujawnia, że Adrian Zandberg i Sławomir Mentzen cieszą się największym poparciem młodych wyborców przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Badanie zrealizowane przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem dr Huberta Kotarskiego i dr Dominika Porczyńskiego pokazuje również rekordowo wysoką deklarowaną frekwencję wyborczą w tej grupie.

Liderzy wyścigu prezydenckiego

Wśród 616 studentów, którzy wskazali konkretnego kandydata, największym poparciem cieszy się Adrian Zandberg z wynikiem 28,6%. Reprezentujący lewicowe wartości polityk wyprzedza lidera Konfederacji Sławomira Mentzena, który uzyskał 25,5% wskazań. Na dalszych miejscach znaleźli się: Rafał Trzaskowski (10,4%), Karol Nawrocki (8,9%), Joanna Senyszyn (6,5%), Krzysztof Stanowski (5,4%), Grzegorz Braun (4,9%) oraz Szymon Hołownia (3,2%).

Co ciekawe, niemal połowa badanych (45,2%) deklaruje, że nie kieruje się przynależnością partyjną kandydata przy podejmowaniu decyzji wyborczej. Wśród tych, którzy wskazali preferencje partyjne, dominuje Konfederacja (40,8%), następnie Lewica (22,5%) i Koalicja Obywatelska (18,8%), a Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 12,7%.

Rekordowa frekwencja wśród młodych

Badanie przeprowadzone w dniach 28 kwietnia - 10 maja 2025 r. wykazało, że aż 90,3% studentów deklaruje chęć udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich. Spośród 683 respondentów, aż 617 osób zamierza oddać swój głos, a tylko 66 (9,7%) nie planuje uczestniczyć w wyborach.

Wśród powodów rezygnacji z głosowania dominują: brak wiedzy lub zainteresowania polityką (30,3%), brak odpowiedniego kandydata (18,2%), niechęć do polityki (16,7%) oraz problemy logistyczne związane z dojazdem do miejsca zameldowania (15,2%).

Skąd młodzi czerpią informacje?

Tradycyjne media tracą na znaczeniu wśród młodych wyborców. Najczęściej wskazywanymi źródłami informacji o kandydatach są: portale internetowe (54,1%), Instagram i TikTok (45,7%), YouTube, podcasty i vlogi (44,2%), Platforma X (dawniej Twitter) - 34,5% oraz rozmowy z rodziną i znajomymi (30,1%)1. Telewizja stanowi źródło informacji jedynie dla 28,7% badanych, a prasa drukowana dla zaledwie 3,9%.

Co istotne, młodzi wyborcy wykazują się krytycznym podejściem do pozyskiwanych informacji - 60% porównuje wiadomości z różnych źródeł, a 27,4% korzysta z serwisów fact-checkingowych. Tylko 6,5% respondentów przyznaje, że nie weryfikuje informacji w ogóle.

Idealny prezydent według młodych

Badanie ujawniło również, jakie cechy młodzi wyborcy cenią u kandydatów na prezydenta. Najważniejsze okazały się: umiejętność podejmowania decyzji (95,5%), wizja rozwoju kraju (95%), etyka i uczciwość (91,6%), kompetencje komunikacyjne (90%), zdolności przywódcze (83%) oraz doświadczenie w zarządzaniu (78,5%).

Wygląd zewnętrzny ma drugorzędne znaczenie, choć schludność i elegancja są cenione przez 74,2% badanych. Nietypowy wygląd, jak tatuaże czy kolczyki, budzi mieszane odczucia - 42,4% uważa, że obniża powagę kandydata, ale 31,4% nie podziela tej opinii.

Różnice w preferencjach

Badanie wykazało istotne różnice w preferencjach wyborczych ze względu na płeć i miejsce zamieszkania. Wśród kobiet większym poparciem cieszą się kandydaci Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, podczas gdy mężczyźni częściej wskazują na przedstawicieli Konfederacji. Kobiety częściej podkreślają znaczenie empatii, etyki i otwartości na dialog, natomiast mężczyźni cenią przywództwo i decyzyjność.

Miejsce pochodzenia również różnicuje preferencje wyborcze. Mieszkańcy wsi, stanowiący 43% badanych, częściej wskazują Konfederację i PiS jako preferowane partie. W dużych miastach (26,4% respondentów) dominują Lewica i KO.

Świadomi wyborcy

Wyniki badania wskazują, że młodzi wyborcy są nie tylko aktywni, ale i świadomi. Aż 78,6% respondentów przyznało, że w ostatnim czasie natknęło się na sprzeczne lub niejasne informacje o kandydatach, co świadczy o ich czujności wobec dezinformacji w przestrzeni publicznej.

Najważniejsze kwestie dla młodych wyborców to polityka gospodarcza (65,5%), zdrowotna (51,9%) i międzynarodowa (47,6%). Mniejsze znaczenie przypisują polityce edukacyjnej (31,4%), zagranicznej (22,2%), podatkowej (28%), rolnej (5,2%) i kulturalnej (3,7%).

Badanie przeprowadzili studenci kierunków Socjologia i Studia Miejskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego metodą CAPI, czyli za pomocą bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych, z losowym doborem respondentów z populacji studentów czterech największych uczelni w Rzeszowie.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama