Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Co zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu?

Umowę kupna sprzedaży samochodu można zawrzeć pisemnie lub ustnie, przy czym znacznie lepszym rozwiązaniem jest forma pisemna (np. dla celów dowodowych). Taki dokument powinien zawierać dane identyfikacje zarówno osoby sprzedającej, jak i kupującej wraz z ich adresami i seriami oraz numerami dowodów osobistych. Co jeszcze zawrzeć w umowie kupna sprzedaży auta? Jakie elementy są tutaj najważniejsze?
  • 22.05.2025 13:25
Co zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu?

Ważne informacje w umowie kupna sprzedaży samochodu

Jak już wiemy, umowa kupna sprzedaży samochodu najczęściej jest sporządzana pisemnie, przy czym przepisy prawne pozwalają także na inne formy zawierania takich umów. W tym wypadku sprzedawcą nie musi być właściciel pojazdu - może go reprezentować pełnomocnik z pełnomocnictwem do sprzedaży udzielonym przez właściciela. Najważniejszymi elementami, jakie warto zawrzeć w umowie kupna sprzedaży auta, są: miejsce i data zawarcia umowy, dokładne dane obu stron, opis przedmiotu umowy (rok produkcji, marka, nr silnika, nadwozia, rejestracyjny, kolor, aktualny przebieg), cena sprzedaży wartościowo i słownie, informacja o tym, kiedy auto zostanie przekazane kupującemu, oświadczenie kupującej o znajomości stanu technicznego auta, określenie, kto ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy i podpisy każdej strony. Jeśli samochód jest używany i posiada niesprawne elementy, można to wskazać w dodatkowych uwagach. Poza tym wpisujemy tu dodatkowe elementy wyposażenia, które podnoszą wartość pojazdu (np. wewnętrzny monitor pokładowy, bagażnik dachowy). Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Kupno pojazdu - o czym pamiętać?

W umowie sprzedaży należy wskazać cenę w formie słownej i wartościowej. Pamiętajmy jednak o tym, że kwota wskazana w umowie nie jest wyznacznikiem wartości, która powinna zostać opodatkowana podatkiem PCC. Jest on bowiem regulowany od ceny rynkowej i wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. Sprzedaż samochodu z prywatnego majątku przekłada się także na skutki na gruncie podatku dochodowego po stronie sprzedawcy. W tym zakresie wyróżnia się przykładowo sprzedaż auta prywatnie wykupionego z leasingu, zakupionego prywatnie, otrzymanego w spadku lub będącego majątkiem firmy i wycofanego na prywatne cele. Jakie dodatkowe dokumenty należy wydać osobie kupującej? Przede wszystkim powinniśmy przekazać kupującemu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód zawarcia ubezpieczenia OC wraz z potwierdzeniem zapłaty. Gdy auto zostało sprowadzone z zagranicy, kupującemu należy przekazać potwierdzenie zapłaty obowiązkowych opłat (opłaty celne, recyklingowe, podatki typu akcyza). 

Podczas zakupu samochodu dobrym rozwiązaniem jest dokonanie przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów. Koszt przeglądu ponosi nabywca lub sprzedający, zależnie od indywidualnych ustaleń. W trakcie badania technicznego, diagnosta i kupujący sprawdza także zgodność numeru VIN. Warto podkreślić, że numer fabryczny nadwozia auta znajduje się na tabliczce znamionowej, jaka umieszczona jest zazwyczaj na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta, obok drzwi lub na stopniach wejściowych w drzwiach od strony kierowcy. Ten numer musi się zgadzać z numerem wskazanym w części E dowodu rejestracyjnego i z podanym w umowie! Jest to zbiór 17 znaków z cyframi i literami, które mają swoje znaczenie. Na tej podstawie można określić konstrukcję pojazdu, producenta, rodzaj nadwozia, numer fabryczny auta, czy też rok produkcji. Jeżeli tabliczka numeru VIN jest zniszczona i nieczytelna, trzeba to zgłosić w wydziale komunikacji, który podejmie decyzję o ponownym jej nabyciu. 

Kupno auta używanego wymaga zachowania ostrożności i zastanowienia się nad tym, jakie są nasze oczekiwania. Oczywiście trzeba pamiętać także o sporządzeniu odpowiedniej umowy kupna sprzedaży, która może się przydać w urzędach i ewentualnie w późniejszych celach dowodowych. Na szczęście sporządzenie tego dokumentu nie jest trudne i nie zabiera zbyt wiele czasu. Dodatkowo dobrym pomysłem jest dokonanie przeglądu technicznego auta jeszcze przed dokonaniem zakupu. 

Artykuł sponsorowany


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama